Plzeň drží mečbol, Karviná sérii srovnala

21/04/2021
Házenkáři Plzně mohou o svém postupu do finále rozhodnout ještě před reprezentační pauzou. O víkendu se poměří s Duklou na domácí palubovce a do zápasu půjdou s dvojzápasovým vedením poté, co ve středu porazili Pražany v sedmičkovém rozstřelu. Zato série mezi Karvinou a Lovci se určitě protáhne za reprezentační přestávku. V dramatickém televizním zápase Karviná vrátila Lovcům porážku ze své palubovky a stav série je po dvou zápasech vyrovnaný 1:1.

Chance play off STRABAG Rail extraligy - semifinále

Dukla Praha - Talent tým Plzeňského kraje 31:32 (15:14), stav série 0:2

V Praze ve středu večer rozhodovaly sedmičky. Úvod lépe zachytila Dukla (3:0), pak se týmy v průběhu utkání přetahovaly o převážně dvoubrankový náskok - 7:5, 11:13. Začátek druhé půle opět lépe vyšel Pražanům, v tu chvíli vedli 17:14. Ale Plzeň se zase dotáhla a deset minut před koncem překlopila vedení na svou stranu 23:24. Ale zase ne definitivně. O krůček blíž k vítězství byl krátce před koncem Dukla. Víc než minutu před koncem základní hrací doby ale vyrovnání na 28:28 vystřelil Plzni Škvařil. A tak došlo na sedmičky. V nich rozhodla šestá série, když po neúspěchu Svitáka výhru Západočechům zpečetil Stehlík.

„Zápas vynikající úrovně, zápas se smutným koncem pro nás. Myslím si, že dneska jsme byli Plzni minimálně vyrovnaným soupeřem. Myslím si, že jsme možná byli, troufnu si říct, o trošičku lepší. Spadlo nám tam 4, 5 gólů přes bloky, možná i trošku víc. Nepoměnili jsme hodně šancí, a nakonec prohrajeme na sedmičky. S takovým výkonem jsem na kluky pyšný, protože jsme jim fakt zatopili. Plzeň prokázala větší zkušenosti, je vidět, že hraje pravidelně každý rok o finále, o titul. A v tom závěru prostě už to je částečně o štěstí, ale tady se nemáme vůbec za co stydět a přeji si jedinou věc, abychom v sobotu zkusili předvést podobný výkon,“ hodnotil jen pozitivně výkon svých svěřenců trenér Dukly Daniel Čurda.

Petr Štochl, trenér Talent tým Plzeňského kraje, měl samozřejmě větší důvod k radosti: „Jsme samozřejmě šťastní, že jsme vyhráli zápas, který se nám úplně nedařil, zase ten vstup do prvního či druhého poločasu v podstatě stejně jako v Plzni. Pro Duklu to musí být hrozně trpké, samozřejmě, prohrála na sedmičky doma. Z našeho pohledu jsme zase na druhou stranu šťastní, že i přes vynikající výkon Tomáše Petržaly a Matěje Klímy, kteří oba drží Duklu nad vodou skvělými výkony, se nám podařilo dorovnat a na sedmičky jsme byli šťastnější."

HK FCC Město Lovosice - 28:31 (17:15), stav série 1:1

Obě domácí tvrze v semifinálové sérii Lovosic a Karviné padly, když se dnes karvinským házenkářům podařilo soupeři oplatit domácí porážku a srovnali stav série na 1:1. První poločas vyšel lépe domácím, dařilo se jim ubránit nejlepšího střelce celé soutěže Patzela, který se kromě sedmiček poprvé ze hry prosadil až ve 28. minutě zápasu. Stejně jako v úvodním utkání se ale dařilo křídelním hráčům, kteří drželi Karvinou po celý zápas ve hře. V první půli to byl Nedoma, po změně stran přidával důležité branky Skalický. Na straně domácích v prvním poločase střelecky exceloval Jonsson, který si připsal hned deset branek, ve druhé půli již ale nepřidal žádnou a v závěru jeho sedmičku vychytal Marjanović, který si tak připsal jeden z klíčových zákroků utkání. Nedařilo se ani křídelním hráčům, z tohoto postu se Lovosice prosadily pouze jedinou brankou.

Úvodní poločas byla hra hodně vyrovnaná, minimální náskok si neustále udržovali domácí a v samém jejím závěru se postaral o vedení 17:15 pro Lovce Trkovský. Lovosice sice hned v úvodu druhé půle navýšily skóre na 18:15, ale mezi 31. a 39. minutou byly úspěšné jen jednou a hostující celek toho využil k otočení skóre na 21:19. Ještě jednou se pak Lovcům podařilo získat vedení na svoji stranu (26:25 v 52. minutě), ale v poslední desetiminutovce vyrobili až příliš technických chyb a jistotu ztratili i v proměňování vyložených střeleckých pozic. Za stavu 28:30 neproměnil Jonsson již zmiňovanou sedmičku a brankovou pojistku přidal půl minuty před koncem Patzel, který si i přes ne úplně ideální první poločas nakonec připsal devět branek.

Série se teď přesouvá zpět do Karviné, třetí duel se odehraje na severu Moravy v neděli v 10:15 znovu před televizními kamerami.

„Ve druhé půli jsme měli pár neproměněných šancí. Série je vyrovnaná, chvíli jsme nahoře my, podruhé zase oni. Chybělo nám trochu klidu a zkušeností, pořád máme mladé hráče. Rozhodlo posledních patnáct minut, nedokázali jsme proměnit vyložené příležitostí a to rozhodlo. Ve druhé půli nám chybělo i trochu odvahy, ale odvedli jsme slušný výkon,“ zhodnotil výkon svěřenců Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná, nebyl spokojený s úvodem, výhry si ale cení. „V prvním poločase se nám obrana moc nedařila, ale do druhé půle jsme nic neměnili. Jsem rád, že jsme to udělali a nechali soupeře střílet, protože jejich nejlepší střelci nám nakonec míče odevzdali a ani úspěšnost spojek ve druhé půli již nebyla taková, jako tomu bylo v první půli. Klíčovým momentem byla chycená sedmička.“