Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Oslavy mohou začít! Plzeň v 2finále těsně přetlačila Nové Veselí, Most přestřílel Kynžvart

22/02/2022 | 2finále Českého poháru
Máme vítěze! Plzeň a Most obhájily v 2finále role favoritů a slaví prvenství v Českém poháru. Házenkářský den v Karlových Varech odstartoval už dopolední Turnaj Školních lig Karlovarského kraje, na něj navázala dvě utkání před kamerami ČT Sport. Jak jste si nabitou středu užili?
Oslavy mohou začít! Plzeň v 2finále těsně přetlačila Nové Veselí, Most přestřílel Kynžvart

Za bouřlivého potlesku tribun vstoupil lépe do utkání Kynžvart. Ten se držel zkraje zápasu ve vedení, v páté minutě zvyšovala Kristýna Königová na 4:2. Most se poprvé ujal vedení v 16. minutě, kdy přesně pálila Tereza Eksteinová, upravila na 6:5 a kouč oponenta Peter Sabadka reagoval time-outem.

Parádní bitva pokračovala. Na hřišti se oba celky předháněly výkony, mezi oběma fanouškovskými tábory zase hrála dominantní roli hlasitost a hřmění bubnů. Mostecké házenkářky odskočily do trháku na konci úvodní dvacetiminutovky, kdy v rozmezí čtyř minut třikrát skórovala Petra Maňáková, její „hattrick“ proložila přesnou ranou ještě Iveta Korešová. Baník ovládl první poločas 15:9.

Stejně jak Most ukončil první polovinu, nastoupil na nováčka MOL Ligy po přestávce. Kolotoč pěti branek v řadě uzavřela až Kristýna Königová v 39. minutě. Baník vedl o deset gólů 21:11. Dvakrát si pak vzala slovo Veronika Mikulášková, jež dvěma přesnými dělovkami poslala Most do náskoku – 25:13. Baník si sebevědomě kráčel za triumfem a náskok ještě navyšoval, Kynžvartu nepomohl ani time-out kouče Petera Sabadky.

Pohodu Baníku dokázala i parádní branka Adély Stříškové, které nabila Veronika Mikulášková. Ta sice poté vyfasovala dvouminutový trest, nicméně náskok „Černých andělů“ stále narůstal. Nakonec z toho byla výhra 36:20.

Ohlas trenéra Kynžvartu Petera Sabadky: „Už jen účast ve finále pro nás byla skvělá sama o sobě. Jsme spokojení, potřebovali jsme rozložit zátěž, protože jsme nastoupili do šestého zápasu v průběhu dvaceti dní, jedeme už třetí anglický týden. Musí nás zajímat také sobotní zápas, boj o play-off. Vyslali jsme jasný signál, že mezi nejlepší čtyři týmy chceme patřit. Takže chceme vyhrávat další zápasy a chceme jít za svými cíli. Ani nejsem tak překvapený, že nám Most nakonec utekl, raději bych ale vyzdvihl, že jsme dlouho vedli. Ještě ve dvacáté minutě jsme vyhrávali a hlavně, podle mě, působili na hřišti velmi dobře. Nemáme tak široký kádr, jako náš soupeř, který točil hráčky častěji.“

„Mají široký kádr plný hráček s kvalitními individuálními dovednostmi. My jsme potřebovali udržet vysoké tempo a já musím děvčata jenom pochválit. Byly úseky, které opravdu zvládly, i přes zdravotní problémy, které jsme měli. Před zápasem jsme měli vlastně jen jeden herní trénink, na kterém jsem navíc ani neměl kompletní kádr. Takže vzhledem k tomu všemu holkám smekám klobouk dolu, jsme spokojení! Moc si vážíme našich fanoušků, máme je podle mě nejlepší v celé lize. Jsme moc vděční za jejich podporu, snažíme se je nezklamat. Byli úžasní a chceme takovou show hrát pro ně.“

Ohlas trenéra Mostu Adriana Struzika: „Jsem velmi rád, že jsme pohár vyhráli. Druhá věc je ale, že jsme podle mě hráli navíc i velmi pěknou házenou. Myslím si, že Baník Most ve středu předvedl vynikající výkon. Prezentovali jsme se rychlou házenou, na které chceme stavět. Z toho mám radost. Atmosféra byla fantastická. Před takovou kulisou je radost hrát házenou. Myslím si, že to velmi dobré.“

Foto + Foto TOP: Hana Vrbková

Plzeň udolala v napínavé bitvě Nové Veselí a slaví

Ve skvělé atmosféře odstartoval 2finále Marek Korbel, který vystřelil Plzeň do vedení. Soupeř kontroval prakticky okamžitě, David Melichar a Roman Dedica v mžiku otočili skóre a nastínili vývoj nadcházejících minut. V obrovské přetahované chvíli vedl ten, později zase druhý. V 17. minutě na 6:6 srovnal ze sedmičky Jakub Douda.

Veselí se pak nastartovalo k vybudování tříbrankového vedení. Vzadu svůj tým fantastickými zákroky držel Vít Schams, na druhé straně třeba vyšla spolupráce s pivotem Vojtěchem Krčálem nebo rány z dálky. A Schams pokračoval ve fenomenálním výkonu dál, vychytal mimo jiné další sedmičku Doudy. Poločas házenkáři v modrých dresech dotáhli do stavu 13:9, ve druhé půli pak na soupeře nastoupili třemi brankami bez odpovědi v řadě.

Dvakrát pálil Adam Ptáčník, jednou skóroval Luboš Bartůněk. Pohodlný sedmibrankový náskok Veselí ovšem neustálo, následovaly tři trefy Talentu, který se dostal zpět do zápasu. A drama pokračovalo. Karel Šmíd v brance Západočechů držel svůj tým ve hře, po delší odmlce ho propálil až Jakub Flajsar po chybě v rozehrávce Talentu.

Ve 45. minutě se trefil po pěkném průniku Tomáš Nejdl. Nové Veselí se ale i díky zásahům tradičního střelce Flajsara drželo ještě chvíli v náskoku. Vyrovnáno bylo v 52. minutě, kdy se trefili Daniel Režnický a Ondřej Šafránek – 21:21.

Plzeň se dostala záhy do vedení, Roman Dodica neproměnil sedmičku, na druhé straně zaváhání potrestal Jakub Šindelář. Talent nasměroval do dvoubrankového trháku neomylný Nejdl. Západočeši poctivou obranou nepouštěli soupeře do šancí, jistými zákroky navíc podpořil spoluhráče Filip Herajt. Bylo rozhodnuto, vítězem Českého poháru mužů se v sezoně 2021/22 stává Talent tým Plzeňského kraje.

Ohlas trenéra Nového Veselí Petera Kostky: „Měli jsme sedmigólový náskok, byli jsme jasně lepší. Ve hře šest na šest jsme Plzni dovolili vstřelit jen devět gólů za poločas, nedokázala se proti nám prosadit. Plnili jsme taktický plán jak v obraně, tak v útoku a všechno nám fungovalo. Klíčovým okamžikem bylo, když začala hrát Plzeň přesilovku, tedy se sedmi hráči v poli, to rozhodlo. Začala stahovat své manko gól po gólu a my jsme to nedokázali vyřešit. Plzeň začala dávat góly prakticky z každého útoku.“

„Na konci nám chyběl možná o něco lepší rozhodovací proces i nějaké zákroky v bráně. Na druhou stranu, tak zkušení hráči, jaké má Plzeň, dokáží vyhodnotit situaci skvěle a do těch šancí se dostávali. Nám to zbořilo rychlý útok a ztratili jsme tempo. Atmosféra byla super, perfektní. O to více mě mrzí, že jsme nemohli potěšit fanoušky ještě o něco více. Absolvovali kvůli nám dlouhou cestu, vybírali si dovolenou, je to strašná škoda. Jsem na svůj tým hrdý, ale mrzí nás to.“

Ohlas trenéra Plzně Petra Štochla: Cítíme se samozřejmě dobře. Po finále, které se vyhraje, se musíme cítit dobře a obzvlášť po takovém průběhu. Sedmibranková ztráta, do níž jsme se dostali na začátku druhé půle, byla výsledkem naší hry v celém prvním poločase. Celou úvodní třicetiminutovku jsme byli zakřiknutí, Veselí bylo jasně lepší, hrálo s větším chutí a nasazením. To se promítlo i do začátku druhého poločasu, takže jsme na to museli zareagovat.V poslední pětadvacetiminutovce jsme přistoupili na hru sedm na šest, neměli jsme na co čekat, prohrávali jsme výrazným rozdílem a čas byl proti nám.“

„Je velmi těžké takový výsledek otáčet a tak jsme šli do tohoto rizika. Mám radost, že to kluci v tom okamžiku zvládli, hlavně v hlavě. V té variantě hry sedm na šest dokázali Veselí přehrát v každém útoku. Samozřejmě, v momentě, kdy dotahujete takové manko a soupeř cítí, že ten zápas nemusí vyhrát, tak se úplně obrátí psychika a to se myslím v závěru projevilo. Celkově musím říct, že fanoušci byli výborní. Poslední dva roky jsme byli zvyklí hrát bez lidí, tentokrát ale o sebe tloukly dva kotle a to nabudí celý mančaft.“

Foto: Hana Vrbková (Česká házená)

Zápasový bulletin si můžete stáhnout ve virtuální podobě zde.

Turnaj Školních lig Karlovarského kraje