Byla to pro nás nová výzva, hodnotí milevské mladší žačky finále házenkářského desetiboje

20/06/2022 | mládež
Po úspěšné krajské i regionální kvalifikaci v Házenkářském desetiboji se mladší žačky HC Milevsko probojovaly do republikového finále, které se konalo ve dnech 3. – 5. června 2022 v hale 31. ZŠ v Plzni. Jak si naše jihočeské zástupkyně poradily v konkurenci týmů zvučných jmen a jaké byly jejich dojmy?

Pořadatelem finálového turnaje Házenkářského desetiboje mladších žákyň byl v letošní sezoně Plzeňský krajský svaz házené, resp. klub DHC Plzeň – dalo by se říci „odborníci na slovo vzatí“. K závěrečnému měření sil se první červnový víkend v Plzni potkaly vítězové kvalifikačních kol – týmy HK Ivančice, HC Milevsko, DHC Slavia Praha, TJ Sokol Poruba, TJ Sokol Velké Meziříčí a samozřejmě domácí DHC Plzeň.

Běhen tří nabitých dnů se družstva mezi sebou utkala v pěti dovednostních disciplínách (hod do dálky, skok z místa, rychlý běh 2x15 m, střelba na přesnost, překážková dráha) a 4 herních disciplínách (hra s osobní obranou, shot-outy, klasická hra a aktivita), které se hodnotí samostatně – vítěz každé disciplíny získává 6 bodů, druhý v pořadí 5 bodů až poslední 1 bod. Poslední desátou disciplínou pak je fair-play, která se ale do celkového pořadí nezapočítává. V každé z dovednostních disciplín se boduje vždy jen 10 nejlepších hráček družstva (z maximálního počtu 14 zúčastněných), jejichž výkony se sčítají.

Program finálového turnaje byl velmi náročný, po celé tři dny byla vidět řada skvělých výkonů. Turnaj nakonec naprosto suverénním způsobem ovládly specialistky na Házenkářský desetiboj – děvčata z DHC Plzeň. Jejich dominance byla taková, že zvítězily úplně ve všech bodovaných disciplínách a některé výsledky byly na tuto věkovou kategorii skutečně obdivuhodné.

V obrovské konkurenci to milevská děvčata opravdu neměla jednoduché – v jednotlivých dovednostních disciplínách bohužel trochu zaostávala (6. místo), v herní části to však bylo o poznání lepší. Je potřeba zdůraznit, že v herních disciplínách naprosto nejvíc ze všech soupeřů potrápila pozdější vítězky z DHC Plzeň. „Byla to pro hráčky i pro nás trenéry nová výzva,“ hodnotí jedna z trenérek týmu Eva Menhartová, a pokračuje: „Zjistily jsme, že atleticky, respektive v dovednostních disciplínách na tom jsme dost bídně, ale v herních soutěžích můžeme leckomu konkurovat“. Na doplnění musíme přidat informaci, že Milevsko se umístilo na 2. místě v klasické hře házené a v shot-outech a na 3. místě ve hře s osobní obranou a také v disciplíně zvané Aktivita (podporuje týmové pojetí hry, neboť bodově oceňuje, pokud se do střelecké listiny zapojí co nejvíce hráčů v týmu). Milevsko navíc získalo jakožto „největší slušňáci“ cenu Fair-play, která bohužel není bodovaná. Do All-stars týmu turnaje se podívalo levé křídlo – Nikola Šedivá a z Milevska byla také nejlepší brankářka turnaje nadějná Adélka Dostálová.

Značným hendikepem pro milevské družstvo byl fakt, že na turnaj mělo nakonec k dispozici pouze 11 hráček. Trenérka k této komplikaci dodává: „Do Plzně jsme na rozdíl od ostatních družstev dorazily pouze s 11 hráčkami a jedna se nám hned na začátku turnaje zranila. V sobotu nás tedy už bojovalo pouze 10.“ Vzhledem k tomu, že se turnaje může účastnit 14 hráček a všechny týmy skutečně se 14 hráčkami přijely, měly oproti Milevským velkou výhodu – do soutěží se vždy započítává pouze 10 nejlepších výkonů týmu, ostatní se škrtají. Vzhledem k tomu, že milevských bojovnic v soutěži zůstalo přesně 10, do hodnocení disciplín se počítaly všechny jejich výsledky bez možnosti cokoliv ne příliš povedeného škrtnout. Ale taková jsou pravidla a s nimi se holt vždy musí počítat!