Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Championship U20: Tým fungoval skvěle a všechno si sedlo, ohlíží se spokojený Pauza. Bojovat o MS 2023 je pro nás bonus a výzva

14/07/2022 | reprezentace
Už před čtyřmi lety v roce 2018 tehdejší český juniorský výběr po výhře 27:17 nad Rakouskem oslavil vítězství na juniorském Championship U20. Pak přišel covid, ale i na odloženém Championship si v loňském roce nastupující generace vedla skvěle, avšak na vítězství a s ním spojený postup do evropské A skupiny to těsně nestačilo. Letos si to ale úspěšný ročník vynahradil. Ve Varně dominovali Češi v obraně i v útoku, inkasovali nejméně branek ze všech účastnických týmů a nastříleli jich nejvíce. Odměnou je jim nejen trofej pro vítěze tohoto evropského „B“ šampionátu, ale hlavně možnost zabojovat o účast na MS 2023.
Championship U20: Tým fungoval skvěle a všechno si sedlo, ohlíží se spokojený Pauza. Bojovat o MS 2023 je pro nás bonus a výzva

 

Tohle všechno si s oběma týmy prožil trenér juniorského výběru Pavel Pauza. „Věřím, že i hráči si ponesou vítěznou mentalitu dál. Když překročíte stín proher a „účastí“, člověka to nakopne a nese si to s sebou dál do života,“ říká po turnaji spokojený trenér.

 

S odstupem několika dnů ještě pořád vstřebáváte dojmy ze šampionátu? Jaké jsou?

Jednoznačně spokojenost. Na mistrovství jsme odjížděli s tím, že ho chceme vyhrát, i když s touhle myšlenkou tam jistě jednou všechny týmy, které se pohybují nahoře – Rakušané, Nizozemci, v hlavě to měli jistě i Slováci. Kandidátů na vítězství bylo víc. Ale myslím, že my jsme nejvíc chtěli. Bylo to vidět v zápasech, ale i na chování hráčů mimo hřiště. Celé to směřovalo k tomu, že jsme na to v hlavě připravení a to pak bylo jedno z těch hlavních kritérií. Děkujeme i za podporu, kterou jsme cítili. Vnímáme, že hráči samozřejmě hodně sledují sociální sítě, a když mají podporu a nikdo je tam nemastí, vládne také větší pohoda. I tohle do toho promlouvá.

 

Mohlo to být i tím, že někde v hlavě měli hráči těsné třetí místo na loňském Championship U19? Že si to chtěli maximálně vynahradit?

Tohle je těžko posuzovat. Za rok ale naši hráči určitě vyspěli. Velká část z nich měla ve svých klubech opravdu velký prostor. Naopak loni se konal šampionát po covidu, kdy s výjimkou Extraligy prakticky všechno stálo. Teď máme za sebou standardní rok, plnou přípravu a velmi nám pomohly i čtyři přípravné zápasy, které jsme odehráli před šampionátem. Daly nám určité měřítko, protože jsme se poměřili třeba se Slovinci a Poláky, kteří odjížděli na EURO, i s Rumuny, kteří bojují v druhé skupině Championshipu. To nás utvrdilo v tom, že síla v našem týmu je. Při pohledu zpátky na šampionát U19 v loňském roce musím říct, že pořád ctím velkou sílu Faeřanů. Na loňském Championship byli jednoznačně nejlepší a o jejich kvalitě vypovídá i to, že teď na EURU v Portugalsku v úvodním zápase porazili Dány. Loni prostě byli lepší než my a vyhráli zaslouženě.

 

 

Foto: EHF

 

Rukama vám už v předchozích letech prošla řada úspěšných reprezentantů. Tito hoši, kteří letos vybojovali vítězství na Championship U20, se také jeví jako kvalitní generace. Hlasitě o sobě dávali vědět mimo jiné už v posledním ročníku Extraligy. Dá se najít nějaký společný jmenovatel, jak se podařilo vychovat takto kvalitní výběr?

Začal bych kousek zpět. První generace, která již těžila z koncepční přípravy, byla generace ročníků 1998 a 1999. Podíváme-li se teď do reprezentace, jsou to hráči jako Klíma, Patzel, Režnický či Piroch. Není náhoda, že tito kluci jsou dneska v A týmu a někteří jsou již jeho stěžejní hráči. Další ročník měl bohužel smůlu na covid-19, který jej výrazně poznamenal, přestože i tam byli hráči, kteří by se za jiných okolností zřejmě dokázali prosadit. A ta současná generace, ta je v mnohém podobná právě té z ročníků 1998 a 1999. Jsou tam hráči jako třeba Havran nebo Mořkovský, kteří mají ve svých oddílech výraznou minutáž a to není náhoda.

 

V čem to je?

Za ta léta v házené můžu srovnávat a jednoznačně nejtěžší je přechod mezi dorosteneckou a mužskou kategorií. Tam se rozdíly ve fyzických a herních parametrech srovnávají třeba i dva roky. A to, že teď tu máme hráče, kteří jsou schopní naskočit do Extraligy a hned převzít roli lídrů, to není dílem náhody. Svědčí to o tom, že koncept, který je zde nastavený, má velký přesah. Jestli to bude stačit na špičku Evropy, to nevím. Pracují všichni, nikdo na nás nečeká. Ale tohle má smysl a pro další práci s těmito hráči je to velká výhoda. Hráči, kteří prošli systémem talentované mládeže a speciálními kempy, se snáze potkají ve stejném systému, kombinacích a na srazech se pak můžeme věnovat podrobnostem. Fyzicky už jsou na úrovni chlapů, dříve měli dorostenci ve srovnání s muži problémy s fyzickou silovou přípravou, ale i na tom se v posledních letech pracuje koncepčně a je to znát. Ale zase si nestavme falešné vzdušné zámky, že jsme vyhráli Championship a můžeme sahat na evropskou špičku. Naše místo je podle mého názoru kolem deváté příčky, horní osmička je stále před námi.

 

Také si hned tři hráči vysloužili nominaci do All star týmu Championship U20.

Když se týmu daří, jedinci z toho můžou těžit a být výrazněji vidět. Ale bez kolektivního pojetí se kluci neprosadí. V gruzínském týmu byl skvělý hráč, který vyčníval, dal 76 branek, byl vyhlášen nejlepším hráčem šampionátu, ale pro konečný výsledek toho týmu to nestačí. Nám se prostě dařilo i v sociální oblasti. Tým držel při sobě, hráči si fandili, nesnažili se vynikat na úkor týmu a to byl pozitivní impuls pro všechny. Každý hráč měl v týmu svou roli a dobře se nám pracovalo a musely to cítit i týmy kolem nás. V manšaftu byla zdravá porce legrace, třeba na tréninku nás mladý Galia bavil kreacemi z tanečních. Bylo to vážně příjemné a udržovala se pozitivní atmosféra. Strávit měsíc ve společné bublině nemusí být jednoduché. Nemusí si všichni sednout, může přijít ponorková nemoc. Ale to se nám vyhnulo. Všechno, včetně realizačního týmu, si sedlo.

 

Foto: EHF

 

Jak vidíte možnou budoucnost těchto hráčů i s ohledem na další vývoj seniorského týmu?

Podívame-li se na jednotlivé hráče, jasně tam vyčnívá Matěj Havran, který již do seniorského týmu nakoukl a věřím, že v budoucnu bude se Solákem pilířem reprezentační obrany. Svým myšlením a přístupem mnohé převyšuje a A tým má šanci získat v Matějovi hráče, který vždy bude chtít reprezentovat a bude mít stoprocentní přístup. A je tu spousta dalších šikovných hráčů, ze kterých může A tým vybírat. Nechci jmenovat, abych někoho neopomněl, ale jsou to hráči od křídel, u nichž lze předpokládat možnou generační obměnu, přes spojky, kde nabízíme A týmu tři leváky různých typů. Z tohohle se dá čerpat.

 

Zmínili jsme hodně pozitivního, ale viděl byste i nějakou slabinu, prostor pro zlepšení?

Určitě. Můžeme ještě rozšířit okruh hráčů, kteří by do výběru mohli zasáhnout, zvýšit konkurenci. A pokud se chceme zlepšovat, musíme spolu být, společně trénovat. Proto věříme v dostatečný rozsah společné přípravy, jen z historie se žít nedá. A také je třeba dobrá spolupráce s kluby, věřím, že zapojení hráčů do reprezentace přináší benefity i pro kluby, přestože chápu, že řada z hráčů má v klubu opravdu klíčovou roli a kluby je potřebují mít maximálně k dispozici.

Samozřejmě také v herních věcech máme rezervy. Ano, zvítězili jsme, byli jsme dobře připravení, zjevně lépe, než naši soupeři. Ale pokud chceme mířit výš, musíme se zlepšovat i my, nahoře budou naši soupeři také lepší. Nebude třeba stačit to, že jsme zde na šampionátu vždy v první půli vytvořili tlak, díky kterému jsme soupeře v podstatě deklasovali a ve druhé půli to už jen udržovali. To by nám na vyšší úrovni jistě nestačilo. Jestli to bude otázka fyzické kondice nebo herních věcí, to ukáže až další srovnání.

 

Vítězstvím na Championship U20 si tým zajistil možnost nastoupit do kvalifikace o mistrovství světa 2023. Jak těžký úkol to bude?

Z EURA v Portugalsku postupuje na MS deset týmů a protože pořádající Němci už jsou v první osmičce, tak to bude týmů jedenáct. Zbylých pět, kteří nepostoupí, půjdou do kvalifikace spolu s námi, vítězi B šampionátů. Těchto sedm, nebo možná osm týmů, to bude záležet na rozhodnutí EHF, se utká o dvě postupová místa. Klíč je tak opravdu přísný. Všechny týmy budou minimálně na naší úrovni. Musí se nám sejít všechno, forma, připravenost i štěstí. Pro nás je to ale bonus a výzva. O tomto kvalifikačním klíči se rozhodlo nyní a my už jsme byli smíření s tím, že si tato generace mistrovství světa nezahraje.

 

Foto: EHF

 

Tým tak čekají minimálně tři další kvalitní zápasy, ve kterých půjde o hodně.

Přesně tak. I kdyby to na postup nestačilo, zahrát si takováto utkání na této úrovni je pro hráče opravdu důležité. Srovnání v dané generaci je pro ně klíčové. Až třeba jednou v budoucnu budou stát zase proti sobě a z hráče soupeře třeba bude hvězda světového měřítka, může náš reprezentant čerpat z toho, že už proti němu hrál. Kluci už z nich nebudou „vyplesklí“. Budou vědět, že se proti nim hrát dá. A když by nám vydržela energie. kterou jsme měli letos, bylo by to skvělé.

 

I po osobní stránce zníte spokojeně a naplněně. Je to tak?

Energie z hráčů byla skvělá. Vždycky jsem vzpomínal, že pro mě osobně byl silný ročník 1998 a 1999, se kterým jsem prošel celé čtyři roky. To už k těm hráčům trenér trochu přilne a se spoustou z nich máme i dnes vynikající vztah, můžeme se kdykoliv vidět a popovídat si. U téhle party to trvalo déle, samozřejmě opět do toho promluvil covid a další věci. Ale nakonec k sobě celý ten tým našel cestu. Sedlo si to a byl to opravdu dobrý společně prožitý měsíc. Člověka to nabije a je to taková osobní vzpruha. Z takových vítězství a energie pak člověk žije i další roky, kdy se třeba tolik nedaří. Dnes v házené na mezinárodní úrovni cokoliv vyhrát není jednoduché a je to skutečně naplňující. A věřím, že i hráči si ponesou vítěznou mentalitu dál. Když překročíte stín proher a „účastí“, tak to člověka nakopne a nese si to s sebou dál do života.

 

Ještě jednou moc gratulujeme a přejeme těch výher co nejvíce. Ideálně hned v kvalifikaci o MS!

 

Men’s 20 EHF Championship 2022

 

Výsledky českého týmu:

Česká republika - Rakousko 32:26

Česká republika - Nizozemsko 36:29

Česká republika - Lotyšsko 43:20

Bulharsko - Česká republika 23:26

česká republika - Finsko 31:19

 

Konečné pořadí

Zlato – Česká republika

Stříbro - Rakousko

Bronz – Nizozemsko

4.místo – Finsko

 

All-star tým:

brankář – Evan de Lange (NED)

levé křídlo – Benedikt Rudischer (AUT)

levá spojka – Lukas Mořkovský (CZE)

střední spojka – Thomas Houtepen (NED)

pivot – Simeonov Bozhidar (BUL)

pravá spojka – Jakub Rumian (CZE)

pravé křídlo – Franko Lastro (AUT)

nejlepší obránce – Matěj Havran (CZE)

nejlepší střelec – Nikoloz Kalandadze (GEO), 76 branek

MVP – Nikoloz Kalandadze (GEO)

 

Foto: EHF