Dukla srovnala stav semifinálové série, Karviná mečbol proměnila

05/05/2021
Po čtvrtém semifinálovém zápase Chance play off STRABAG Rail extraligy stále není jasno o vítězi série mezi pražskou Duklou a plzeňským Talentem. Pražanům se podařilo z nuly srovnat stav série na 2:2. Naopak třetí výhru ve své sérii s Lovosicemi zapsala Karviná a účast ve finále už má jistou.

Chance play off STRABAG Rail extraligy

HC Dukla Praha – Talent tým Plzeňského kraje 32:25 (15:11), stav série 2:2

Ve středečním zápase se svěřencům Daniela Čurdy podařilo přehrát západočeský celek o 7 branek. Utkání, které zpočátku vypadalo vyrovnaně, nakonec dokázala strhnout Dukla ve svůj prospěch. Ještě v prvním dějství, v čase 21:05, dosáhl na srovnávací gól plzeňský Tomáš Nejdl. To však bylo naposledy, kdy měli Západočeši šanci Duklu gólově přehrát. Brankami Denise Harabiše, Matěje Klímy a Zdeňka Ježka rudo-žlutí odskočili o tři branky a začali utkání vládnout. Na začátku druhého poločasu Talent pohrozil dvougólovou šňůrou, jenže po gólu Martina Březiny si šel odpykat trest Jakub Šindelář. Tento zlom pomohl Pražanům překonávat plzeňský celek až do konce utkání. O slovo se přihlásil i brankář Jakub Votava, který v 57. minutě využil příležitost prázdné branky a přes celé hřiště do ní skóroval. Zápas skončil za stavu 32:25.

„Jsem na kluky hrozně hrdý, dnes si to vyhráli sami. Znovu perfektní výkon Tomáše Petržaly v bráně, vynikající agresivní obrana. Máme velké množství přerušení postupného útoku Plzně. Oni hrají trpělivě, ale my je dokážeme přerušovat a dostaneme je pod tlak, tím pádem se dostáváme do své přechodové fáze. Zase, ani nevím, 32:25, dvaatřicet gólů, nemáme vůbec problém se střílením branek, a to nám ještě chybí Jonáš Patzel. Takže skvělý výkon, gratulace celému týmu, protože kluci si to zasloužili a ten zápas vyhráli. To se potom koučuje úplně jinak. Teď pojedeme dál žít svůj sen – z 0:2 to otočit na 3 a postoupit do finále,“ zářil po utkání trenér domácí Dukly Daniel Čurda.

Petr Štochl, trenér Talent tým Plzeňského kraje, byl stručnější, s výkonem svého týmu spokojen nebyl: „Komentář bude dneska celkem jednoduchý, protože Dukla byla prostě ve všech ohledech lepší. Zcela zaslouženě vyhrála. A rozhodne pátý zápas.“

HK FCC Město Lovosice – HCB Karviná 28:32 (14:14), výsledek série 1:3

Začátek střetnutí o prodloužení série se Lovcům vydařil skvěle. Téměř sedm minut nepovolili Karviné skórovat a za stavu 3:0 si trenér hostí vybíral první oddechový čas v zápase. Ale i po něm se dařilo více domácím hráčům, kteří v 15. minutě vyhrávali 8:4. Během dvou minut pak Karviná dokázala třikrát skórovat a přiblížit se už na 8:7. Domácí házenkáři i nadále drželi vedení na své straně, ale závěr poločasu vyšel lépe hostům. Dvě branky Ondřeje Skalického v předposlední minutě první půle nakonec stanovily i skóre po třiceti minutách a ve druhé půli se tak začínalo "od začátku".

Druhý poločas přinesl dlouho vyrovnané skóre a to až do 43. minuty (21:21), kdy srovnával pivot Gromyko. Mezi 21. a 22. brankou Lovců, když v obou případech skóroval Jonsson, uběhlo ale dlouhých sedm minut a Karviná toho využila k otočení skóre už na 21:25. Od té doby si hostující tým udržoval dostatečné vedení, i když v závěru mohli Lovci střetnutí ještě zdramatizovat. Za stavu 28:31 (57. minuta zápasu) však domácí hráči dvakrát ve velmi dobré pozici netrefili branku a závěrečné skóre pak pečetil gólem v poslední minutě Patzel na 28:32.

Karviná po vítězství 3:1 v sérii postupuje do finále STRABAG Rail extraligy, Lovci si zahrají v sérii o bronz. Oba týmy pak na svého soupeře budou muset počkat do nedělního večera, kdy se v rozhodujícím pátém střetnutí mezi Plzní a Duklou rozhodne o druhém finalistovi soutěže.

„Velice dobře jsme do zápasu vstoupili a překvapili Karvinou obranou 1:5. Na tu musel soupeř zareagovat hrou sedm na šest. Kromě prvního zápasu jsme ale jejich hru tímto způsobem nedokázali eliminovat, což je dnes vrátilo zpět do hry a my jsme pak možná ztratili trošku našeho sebevědomí. Přestali jsme hrát v klidu, nestálo při nás ani moc štěstí, když jsme ve druhém poločase nastřelili spoustu tyček. Mrzí mne to, měli jsme to dobře rozjeté a myslím, že jsme mohli sérii protáhnout až do pátého zápasu. Bylo vidět především na našich mladších hráčích, že měli trošku kouli na noze, ale víme, že to v nich je, což nám dokázali i v těch posledních minutách. Míra zodpovědnosti je ale svazovala. Věřím, že takovéto zápasy jim pomůžou do dalších sezón. Nikdy nehráli v mládeži o takové umístění a teď najednou mají bojovat o finále extraligy. Musí si takových zápasů odehrát co nejvíce. Rozhodně jsme odehráli skvělou sérii a nepředvedli jsme žádnou ostudu. O bronzovou medaili rozhodně zabojujeme,“ slíbil Jan Landa, trenér HK FCC Město Lovosice.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná, kroutil hlavou nad výkonem svých svěřenců v úvodu zápasu. „Do zápasu jsme vstoupili katastrofálně, hlavně v obraně. Do dvacáté minuty jsme hráli fakt špatně. Ale ještě do poločasu se nám podařilo hru zlepšit a díky poločasové remíze jsme šli do druhé půle za stavu nula nula. Ve 45. minutě jsme domácí zlomili a navyšovali jsme náskok," oddechl si Brůna. "Už jsme se nechtěli se sérií vracet do Karviné, tlak by byl obrovský a Lovosice by už neměly co ztratit. Chtěli jsme to dnes ukončit a jsem rád, že se to i když kostrbatě povedlo,“ dodal karvinský kouč.