Český pohár žen: Známe všechny semifinalisty! Porubu, Kynžvart a Slavii doplnil Most

13/11/2022 | soutěže
Víkendové duely v rámci čtvrtfinálového kola Českého poháru žen jsou kompletně dohrány. V souboji trápících se celků byla úspěšnější Poruba, která vyřadila Olomouc. Kynžvart si se Zlínem poradil díky dobrému prvnímu poločasu. Z poháru je venku i Plzeň, která doma podlehla Slavii. Oslabený Písek zase nedokázal vzdorovat Mostu, jenž doplnil čtyřku postupujících.

Trápící se Olomouc vypadla z poháru v Porubě

DHC SOKOL PORUBA – DHK ZORA OLOMOUC 28:24 (13:9) | 12.11.2022

Nejvíce branek: Hiraldo 7, Farářová 5, Šmidáková 5 – Závišková, Fryčáková, Kubálková 3, Krajčovičová 3

Rozhodčí: Pavel Pluhař – Tomáš Suchanek

Sedmimetrové hody: 5/4 – 5/2

Vyloučení: 4:5

Diváci: 93

Čtvrtfinále poháru do vzájemného souboje svedlo dva týmy, kterým se v lize opravdu nedaří. Poruba je na jedenácté, tedy předposlední pozici se dvěma body, Olomouc je na tom o dvě pozice i dva body lépe, ovšem coby obhájce bronzu pomýšlí určitě výš. Oba týmy se v předchozím kole dostaly do pohárového klání v tomto ročníku poprvé. Zora úspěšně přehrála 1. SC Bohumín 98‘ výsledkem 34:18, zatímco Poruba se trápila s SHK Kunovicemi, které nakonec přestřílela jen o čtyři branky 25:21.

Úvod utkání byl vyrovnaný, vedení se v prvních pěti minutách několikrát vyměnilo. Po úvodní desetiminutovce si domácí hráčky začaly tvořit náskok, který dovedly až do stavu 8:4. Zoře se podařilo dvakrát snížit, pak ale musela do oslabení a Ostravanky si čtyřbrankové vedení vzaly zpět. V posledních čtyřech minutách se ještě strhla přestřelka, hostující házenkářky snížily na rozdíl dvou branek, ale Poruba pak zase navýšila na 13:9.

Vstup do druhé třicetiminutovky byl ze strany domácích lepší. Porubě se dařilo stále být o tři nebo čtyři trefy napřed. V podobném duchu se utkání neslo až do konce. Sokol zvítězil 28:24 a v Českém poháru postoupil do semifinále. Do něj se znovu nepodívá Olomouc, která loni skončila nečekaně proti Hodonínu.

Kynžvart zadělal na postup přes Zlín už v prvním poločase

HÁZENÁ KYNŽVART – HANDBALL CLUB ZLÍN 33:28 (21:14) | 12.11.2022

Nejvíce branek: Königová 10, Dvořáková 5, Božović 5 – Herbočková 5, Štipčáková 5, Ševčíková 5

Rozhodčí: Martin Pražák – Jakub Šulc

Sedmimetrové hody: 4/2 – 4/1

Vyloučení: 1:4

Diváci: 200

Lázně Kynžvart podávají letos v lize střídavé výkony. Zatím to stačí na páté místo. Zlín dlouho stagnoval, v posledních zápasech ale chytil formu, vyhrál dvakrát v řadě a z chvostu tabulky se vyšplhal na osmou pozici s pěti body na kontě. Ve svém prvním pohárovém kole letošního ročníku se trápil s Hodonínem. Nakonec ho přehrál pouze o jeden gól. Kynžvart naopak ve třetím kole smetl TJ Sokol Kobylisy II. výsledkem 37:20.

V duelu se jako první prosadila hostující Veronika Štipčáková. I po následném obratu skóre během 2. minuty dokázal Zlín zareagovat a vedení si vzít zpět. V 5. minutě vedl o dvě branky, jenže Kynžvart pak skóroval pětkrát v řadě a dostal se do vedení, které už po zbytek duelu nepustil. Svůj náskok postupně zvedl až na sedm branek a v poslední sekundě první půle Marija Božović zvyšovala již na 21:14.

Začátek druhé periody pak přinesl snížení Zlína, který čtyřmi brankami v řadě průběh zdramatizoval. Ve 45. minutě se dokonce dostal už na rozdíl dvou gólů, když se mu znovu povedlo trefit se čtyřikrát po sobě. Následně se ale Západočešky dostaly opět do hry, pojistily si náskok a utkání dovedly do vítězného konce se skórem 33:28. Stejně jako loni se tak probojovaly do semifinále.

Peter Sabadka, trenér Házené Kynžvart: „My jsme věděli, že soupeř má aktuálně dvě výhry po sobě. Prezentoval se dravě, je to nebezpečný protivník. Chtěli jsme do zápasu vstoupit koncentrovaně, zodpovědně, to se nám povedlo v posledním dobrém zápase s Plzní. Po reprezentační pauze jsme byli plni očekávání. Hráli jsme poločas v naší režii, mnoho hráček jsme zapojili následně v druhém poločase, jen jsme polevili v koncentraci, byly tam velmi výrazné individuální chyby. Sami jsme si to zkomplikovali. Poté přišla fáze, kdy jsme dokázali opět vystupňovat výkon a můžeme říct, že jsme postoupili zaslouženě. Utkáním hodnotím pozitivně.“

Jiří Mičola, trenér Handball club Zlín: „Jsme rádi, že jsme získali do poháru kvalitního soupeře, přestože jsme s postupem nepočítali. Chtěli jsme si zahrát s kvalitním týmem, ale z prvního poločasu jsem byl velmi zklamaný. Zaostávali jsme v pohybu, na soupeře jsme nestačili. Do druhého poločasu jsem hráčkám říkal, aby si to užily, ať nám utkání do budoucna něco dá. S druhou půlí už jsem spokojený. Nechtěl jsem, abychom dostali opět čtyřicet branek jako při utkání v MOL Lize. V závěru jsme si zkusili riskantní hru bez brankáře, kterou nemáme vyzkoušenou a bylo to vidět, o míče jsme přicházeli.“

Špatná forma Plzně pokračuje i po reprezentační pauze, z poháru ji vyřadila Slavia

DHC PLZEŇ – DHC SLAVIA PRAHA 24:32 (13:12) | 12.11.2022

Nejvíce branek: Franzová 6, L. Galušková 4, V. Galušková 4 – Weisenbilderová 5, Vostárková 4, Míšová 4, Švihonosová 4

Rozhodčí: Filip Barták – Karel Hladký

Sedmimetrové hody: 3/3 – 3/2

Vyloučení: 6:4

Diváci: 136

Dalším z týmů, kterým se letos nedaří, je Plzeň. Ta v MOL Lize operuje až na desáté pozici s pouhými dvěma výhrami ze sedmi duelů. Úplně jinak je na tom Slavia, která se s dvanácti body zatím pyšní druhým místem. V poháru Pražanky ještě nenastoupily, ve třetím kole totiž s týmem HC Háje vyhrály kontumačně. Plzeň si zastřílela ve Střešovicích, kde zvítězila 42:21.

Začátek tohoto měření sil patřil jasně Slavii. Ta si vypracovala vedení po šesti minutách. Pak se ale do hry dostala také domácí Plzeň, která se už o tři minuty později přiblížila na rozdíl jediné branky a ve 14. minutě taky srovnala. Následně se dostala do vedení, které už do pauzy nepustila a do šaten odešla za stavu 13:12.

Ve druhém poločase Západočešky sice skórovaly jako první, následně ale soupeřky třemi úspěšnými trefami v řadě rychle otočily. Ve 40. minutě už měly na kontě dvacet branek a vedly 20:16. Slávistky dobře strážily domácí kanonýrku Veroniku Galuškovou a svůj náskok postupně navyšovaly, a i díky dvěma trefám v poslední minutě vyhrály 32:24 a postoupily do semifinále.

Most doma přehrál oslabený Písek a doplnil sobotní postupující

DHK BANÍK MOST – SOKOL PÍSEK 37:22 (19:9) | 13.11.2022

Nejvíce branek: Stříšková 7, Holanová 5, Mikulčík 5, Špone 5 – Stellnerová 10, Plojharová 4, Kordíková 2, Svobodová 2, Bicanová 2

Rozhodčí: Josef Čapek – Michal Dvořáček

Sedmimetrové hody: 4/3 – 4/4

Vyloučení: 3:2

Diváci: 400

Most letos v MOL Lize hraje opět skvěle. Před reprezentační pauzou sice poslední duel prohrál, ale s dvanácti body je na třetí pozici. Písek je až šestý se ziskem sedmi bodů. V Českém poháru žen se oba týmy poprvé zapojily taky ve třetím kole. Most si poradil s Lions Hostivice, kde vyhrál 34:25. Písek si zastřílel ve Vršovicích a odjel s vítězstvím 39:22.

Baník se Sokolem se utkaly i loni, tehdy v semifinále zvítězily Severočešky. Ty vstupovaly do duelu jako favoritky i nyní. Most navíc vyrukoval se silnou sestavou, zatímco Písek nastoupil pouze s jedenácti hráčkami bez tahounky Ivety Korešové. A bylo to znát, po necelých třech minutách už domácí vedli 3:0. Úvodní desetiminutovka pak skončila výsledkem 7:1 a převaha Mostu byla opravdu velká. Černí andělé nakonec povolili Písku jen devět branek, zatímco jich sami vstřelili devatenáct.

V podobném duchu se nesla i druhá půle. Hodně se zapojovala reprezentační křídelnice Adéla Stříšková, která nakonec nastřádala sedm branek, nejvíce ze všech házenkářek v tomto duelu. Most zvítězil nakonec výsledkem 37:22 a uzavřel čtyřku týmů postupujících do semifinále.

Adrian Struzik, trenér DHK Baník Most: „Vstup do zápasu jsme měli dobrý, byli jsme dobře zkoncentrovaní, bylo vidět, že jsme na tom fyzicky lépe, hodně běháme a dokážeme si vytvářet šance. Do zhruba 50. minuty jsme nedělali ani příliš technických chyb. Dali jsme šanci všem hráčkám a myslím, že jsme podali slušný kolektivní výkon. A samozřejmě mě těší, že jsme v poháru postoupili do semifinále.“