Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

K radosti chyběla třešnička v podobě medaile. Olympiáda dětí a mládeže z pohledu delegace kluků JmKSH

01/08/2022 | DŮLEŽITÉ!, mládež, ostatní/různé, reprezentace
Poslední červnový týden se konala Letní olympiáda dětí a mládeže v Olomouckém kraji, které se zúčastnil i výběr starších žáků z jižní Moravy. Ti se ze třetího místa ve skupině dokázali dostat až do bojů o medaile. Jenže na vysněný kov už nestačili a skončili na nepopulární čtvrté pozici.
K radosti chyběla třešnička v podobě medaile. Olympiáda dětí a mládeže z pohledu delegace kluků JmKSH

V halách ve Velké Bystřici se pořádala všechna klání klučičí skupiny, zápasy jihomoravského výběru se odehrály v hale na Letné. Vzhledem k letnímu počasí nešlo jen o házenkářské dovednosti, ale i o zkoušku odolnosti, všechna utkání doprovázely vysoké letní teploty.

Ve skupině jihomoravský tým narazil na celky z krajů Libereckého, Jihočeského, Pardubického, Vysočiny, Ústeckého a Plzeňského. Ze šesti zápasů obsadili zástupci Jihomoravského kraje po dvou prohrách třetí postupové místo. O to se v přímém souboji úspěšně utkali s výběrem Vysočiny. Cíl v podobě postupu ze skupiny se splnil.

Ve středečním čtvrtfinálovém utkání narazili na druhý tým skupiny hrající ve školní hale, jímž byl výběr Prahy. V tomto duelu předvedli jeden z nejlepších výkonů na turnaji a postoupili mezi semifinálovou čtyřku.

„Děkujeme týmu dívek, který nás přišel povzbuzovat a výrazně pomohl v klíčových duelech proti kraji Vysočiny a výběru hlavního města Prahy," ohlíží se zpětně za projevenou podporou realizační tým.

V pátek měl každý tým jistotu dvou zápasů. Semifinále s Ústeckým krajem prohrál jihomoravský celek o dvě branky 17:19 a v utkání o třetí místo s Moravskoslezským krajem smolně padl 14:15.

V duelu o bronz měli hráči z jižní Moravy herně mírně navrch, avšak nevyužili několik vyložených šancí, soupeři navíc výborně zachytal brankář. To při vyrovnaném klání, kde rozhoduje jakákoli maličkost, bylo rozhodující.

Kluci si výhru moc přáli a chybělo jim i trochu sportovního štěstí, kdy nedali náskok z křídla v posledních 5 vteřinách, čímž by si vynutili prodloužení. Kýžená bronzová medaile byla skutečně jen malý kousek na dosah, ale poslední krok nedokázali udělat, a tak na ně zbyla nepopulární bramborová pozice. I přes smíšené pocity dokázali odehrát vyrovnaná utkání s těmi nejlepšími družstvy. I když předvedená hra byla na začátku turnaje kostrbatá, na konci se podobala hře dorostenecké kategorie. Tým byl složen z hráčů šesti klubů, které se snažily udělat maximum.

Žádný kraj neměl tak pestré složení. Vítězný plzeňský výběr měl kromě dvou hráčů v kádru pouze házenkáře Talentu Plzeň, který vyhrál žákovskou ligu. Tým Ústeckého kraje měl podobnou strukturu.

Turnaj měl vysokou úroveň, kde hráli de facto nejlepší mladí házenkáři z celé ČR. Nikdo žádný zápas nevypustil, a díky tomu bylo spoustu vyrovnaných výsledků a vysoká úroveň hry, zkrátka jako na olympiádě. Jihomoravský výběr obstál se ctí a dosáhl velkého úspěchu. Soupeři musí vědět, že úroveň sportovců je vysoká a musí s nimi počítat.

„Kluky musíme pochválit za vzornou reprezentaci kraje nejen na hřišti, ale i mimo něj. Všichni si domů vezeme nezapomenutelný zážitek, chyběla jen třešnička."

Sestava Jihomoravský kraj: Bartoš Kryštof, Bureš Ondřej, Habiger Matěj, Hrubša Tobiáš, Jahoda Roman, Kachlík Matěj, Kališ David, Korvas Štěpán, Kosek Eduard Neddy, Pokorný Ondřej, Semerád Filip, Šudák Viktor, Velíšek Marek, Veselý Matyáš, Vilímek Samuel, Žďárský Albert

Vedoucí týmu: Zdeněk Dupal, trenér: Marek Jahoda