Championship U18: Česko – Izrael 25:24. Sen se splnil! Dorostenci slaví zlato a vrací se mezi elitu

13/08/2022 | reprezentace
Horská dráha emocí s euforickou tečkou. Dorostenci ustáli hru nervů během závěrečné minuty a i díky fantastickým zákrokům Vojtěcha Košťálka přehráli Izrael, který hnala za vítězstvím zaplněná hala 25:24. Parádní jízda znamená také návrat mezi elitu na nadcházejících mládežnických šampionátech.

Před měsícem a týdnem zvedali trofej nad hlavu junioři, kteří si svými výkony zajistili účast v kvalifikaci na MS U21 2023. Právě turnaj dorostenců byl ale klíčový. Teď slaví výběr Jiřího Hynka áčkový světový šampionát MS U19 v Chorvatsku 2023, EURO U20 v roce 2024 a ve hře je ještě přímá kvalifikace na EURO U18 ve stejné době. O tom rozhodne ranking EHF sečtený po všech šampionátech, jistá je minimálně kvalifikace.

Bitvu o vše odstartoval z českého pohledu dvěma brankami Josef, na 4:3 upravoval v 10. minutě Štěpán, pak přebral iniciativu domácí tým. Ten hnala za vytouženou výhrou plná hala.

Shamai, Sosna a Pelach vystřelili Izrael do vedení, po červené kartě Marka Popely v 15. minutě bylo navíc ještě hůř. Už na 9:6 zvyšoval Sharon. Domácím vedení vydrželo až do konce první půle, ale po dvou brankách Macury a trefách Štochla s Josefem se výrazně ztenčilo na rozdíl jediné trefy.

Druhou půli odstartoval vyrovnáním Matouš, národní tým tahal v nadcházejících okamžicích za delší konec. Po slepených gólech Štochla a Josefa už Češi vedli a to 17:15. Nervy drásající podívanou nasměroval blíž vítězné koncovce Erebai ve 47. minutě, jenž zvyšoval na rozdíl tří branek. Ten ale nevydržel.

Poslední gól výběru Jiřího Hynka zapsal šest a půl minuty před koncem Strýček, za stavu 25:21 začali domácí mohutně stahovat. Sosna, Gonen a Shanai vrátili Izraelce zpátky na dostřel a drama pokračovalo.

V posledních 53 vteřinách si oba hlavní trenéři vybrali oddechový čas, dominovali ale obrany a fantastický Vojtěch Košťálek, který předvedl dva superzákroky při jedné akci a pak ještě v posledních vteřinách nepustil za záda finální bombu Izraelců. I díky famóznímu výkonu talentovaného gólmana tak Češi slaví zlato.

A po výhře 25:24 se vrací zpátky mezi elitu.

Finále Championshipu: Česko – Izrael 25:24 (12:13)

Česko: Dufek, Košťálek – Josef 10, Macur 3, Erabai 4, Štěpán 1, Popela 1, Štochl 3, Matouš 1, Navrátil, Chobot, Flajsar, Ogoun, Bláha, Strýček 2, Přerovský

Izrael: Peled, Shain – Shamai 5, Sosna 4, Markovich 2, Socholizky 1, Pelach 2, Sharon 1, Gonen 7, Lahat, Bazak, Resch-Erman, Nussbaum, Yehuda, Ben-Attiya, Kurzman