Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Třinácté místo dorostenek po covidové stopce. „Střet se silou soupeřů byl tvrdý. Výsledek je dílem týmu a vůle hráček,“ říká trenér Červenka

19/08/2021
Úvodními zápasy na nedávno skončeném mistrovství Evropy se české dorostenky protrápily, postupně se ale více a více sehrávaly, učily se z chyb a zlepšovaly svůj kolektivní výkon. Výsledkem byly dvě důležité výhry v samém závěru turnaje a s nimi i postup na mistrovství světa a setrvání v elitní evropské skupině A pro současný tým i jeho nástupkyně . Díky výsledku českého dorosteneckého výběru tak Česká republika bude mít poprvé zastoupení na světových šampionátech všech věkových kategorií žen v jediném soutěžním ročníku.
Třinácté místo dorostenek po covidové stopce. „Střet se silou soupeřů byl tvrdý. Výsledek je dílem týmu a vůle hráček,“ říká trenér Červenka

 

Přitom podmínky před šampionátem byly pro český výběr více než nepříznivé. Stopka, kterou českým dorostenkám vystavil Covid-19 a s ním spojená protiepidemická opatření v České republice, patřila k nejdelším v Evropě. „Naše reprezentantky místo tréninku s míčem nebo v posilovně mohly více než půl roku jen běhat po lese a pouze individuálně plnit zadané tréninkové plány. Naše příprava na EURO tak byla z mnoha důvodů suverénně nejkratší ze všech účastníků. , Nicméně hned na začátku jsme si zakázali o minulosti mluvit a vrhli jsme se do práce s tím, že vidíme, co je před námi,“ ohlížel se za uplynulými měsíci trenér dorosteneckého výběru Michal Červenka.

Celý tým se sešel za poslední půlrok celkem jen na dvacet dnů v červnu a červenci. Ztráta na soupeře byla jen od března až desítky dnů a kvůli překotně se vyvíjející pandemické situaci v Evropě tým navíc nakonec vyrazil do Černé Hory bez jakékoliv mezinárodní zápasové prověrky. Družstvo se mělo původně zúčastnit mezinárodního turnaje ve Španělsku, na jih Evropy ale nakonec Češky z preventivních důvodů neodcestovaly. „Z důvodů bezpečnostního rizika jsme neodcestovali na turnaji ve Španělsku a tím, že jsme během července v závěrečné přípravě neodehráli ani jeden mezistátní zápas se také lišíme od našich soupeřů,“ doplnil Červenka.

 

 

V silné skupině v soubojích s Německem, Francií i Rumunskem tak Češkám na rozdíl od soupeře chyběly zkušenosti ze společně odehraných mezinárodních testů a zápasů uplynulé sezóny, kdy dorostenecké soutěže stály. „Střet s nikdy nepoznanou silou a kvalitou v úvodu turnaje byl velmi tvrdý. Ale přinesl cenné zkušenosti. Především tu, že odhodlání a víra musí být podpořeny i jistou nemalou mírou bolesti, vyčerpání a sebeobětování. Své další výkony začaly naše hráčky stavět od kvalitní obrany,“ hodnotil postupné zlepšování českého výkonu trenér Červenka.

V základní skupině ani meziskupině šampionátu to v nabité konkurenci na bodový zisk nestačilo, Češky tak nakonec bojovaly v závěru turnaje o konečnou 13. příčku, která zajišťovala setrvání v elitní evropské A skupině i postup na mistrovství světa. Závěrečné dva zápasy na mistrovství pak české dorostenky zvládly a s ohledem na podmínky, za nichž tým do turnaje vstupoval, pak konečné 13. místo tým hodnotil jako splnění základního úkolu. „Za letošním 13. místem je hlavně týmový duch kolektivu spojený s úžasnou vůlí a chutí hráček vidět a pojmenovat rozdíly, za běhu měnit své návyky a doslova ze dne na den změnit své myšlení. A akceptovat nové role, které před ně tým, turnaj nebo konkrétní zápas staví. Protože to všechno opravdu netrvalo dlouho, stihli jsme to všechno sladit ještě před poslední dvojící utkání a výsledek se dostavil,“ ohlížel se za závěrem turnaje Červenka.

Bez výmluv pak ale stejně jednoznačně trenér definuje i nedostatky a slabiny v českém výkonu a předvedené hře. „O všem jsme se věcně a otevřeně bavili na poradách s hráčkami, a tak vědí, že základem jsou perfektně zvládnuté individuální činnosti. Momentálně cítím větší deficit v těch obranných. Druhým bodem je pak efektivně zvládnutý rozhodovací proces. Často u nás bývá nahrazován kombinacemi, signály. Jenže v době videa tyto jednosměrky prostě nefungují a na konci sebelepší akce musí být správné rozhodnutí. A efektivní je tehdy, pokud nás dostane do správné střelecké pozice a vede k úspěšnému zakončení. Za tímto vším se táhne silná linka silově-kondiční připravenosti. Bez její vysoké míry nelze v mezinárodním měřítku na úspěch pomýšlet,“ říká Červenka.

 

 

Po skončení posledního z letošních vrcholných turnajů ženské složky je však možné konstatovat i jeden zásadní a pro českého fanouška potěšující fakt: V příští sezóně všechna ženská reprezentační družstva nastoupí na mistrovství světa. Juniorky se na světovém šampionátu představí poprvé od roku 2014, dorostenky poprvé od roku 2012. Ženy vstoupí do turnaje mistrovství světa po čtyřleté přestávce, naposledy byly na mistrovství světa v Německu osmé. „Navíc v létě 2023 oba mládežnické reprezentační týmy budou opět bojovat ve skupině „A“ evropských šampionátů. Stejně jako po postupu v roce 2019 navrhuji: dejme se všichni společně do práce, ať perně vybojovanou šanci nepromarníme. Přispět může každý,“ dodává Červenka.

„Tým dorostenek na mistrovství Evropy splnil základní cíl, se kterým na šampionát odjížděl – udržení se v elitní A skupině a postup na mistrovství světa,“ hodnotí působení českého týmu na turnaji také předseda reprezentační komise Jan Štochl. „Kvůli nelehkým podmínkám pro přípravu týmu, způsobeným situací ohledně koronavirových omezení, která velmi výrazně zasáhla i do možností tréninku hráček na klubové úrovni v posledním roce, je z mého pohledu potřeba hráčkám i celému realizačnímu týmu poděkovat za zvládnutí těchto omezení a pogratulovat ke splnění cíle,“ vzkázal týmu Štochl a současně dodal, že nejen reprezentační komise se dále zaměří na klíčové oblasti českého výkonu a možnosti jeho zlepšení: „Předmětem další analýzy bude, ve kterých oblastech náš tým a jednotlivé hráčky za soupeřkami zaostávaly. Je třeba posoudit, které z těchto nedostatků byly objektivně způsobeny výše zmíněnými problémy v přípravě a které jsou naopak obecně platnými nedostatky, na jejichž odstranění bude nutné se v další práci zaměřit.“