Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Dorostenky svedly vyrovnané bitvy se Švýcarskem, juniorky hrály proti Zlínu a Slovensku pod tlakem

29/04/2022 | reprezentace
Juniorky začaly svůj dubnový reprezentační kemp s jasným cílem zvítězit ve všech třech utkáních. Realizační štáb chtěl záměrně vidět pracovat družstvo pod tlakem. „Byla to taková menší mentální výzva, která podle mě trápí všeobecně český sport, hlavně ten kolektivní. Neumíme být favoritem a vyhrávat zápasy, kdy jsme favoritem a musíme vyhrát," komentoval trenér Dušan Poloz. Dorostenky sehrály dva přípravné zápasy se Švýcarskem, v prvních z nich uspěly a ve druhém prohrály. Co na výkon svého celku říká kouč Michal Červenka?
Dorostenky svedly vyrovnané bitvy se Švýcarskem, juniorky hrály proti Zlínu a Slovensku pod tlakem

Dorostenky se měřily se Švýcarskem

Dorostenky dvakrát poměřily síly se Švýcarskem, jednou slavily výhru, podruhé na soupeře naopak nestačily. „V obou duelech najdeme společné rysy i příčiny, proč se ten druhý nevydařil. Zaměřili jsme se na to, abychom zaktivnili naši obranu 0-6. Snažili jsme se hrát tak, jak jsme si řekli. Společně s hráčkami máme dojem, že jsme z ní v danou chvíli vytěžili maximum toho, co jsme mohli. Znepříjemnili jsme hru soupeři a měli i zisky míče. Celá naše obranná hra byla v obou zápasech aktivnější," těšilo Michala Červenku.

První zápas Češky ovládly 31:26, v poločase vedly o jednu branku a utkání nakonec dotáhly do vítězné koncovky. „Druhou společnou věcí obou utkání byl až šílený start, kdy jsme se během prvních deseti minut vždy dostali do ztráty čtyř až pěti gólů," pokračoval hlavní trenér. Napoprvé se podařilo ztrátu týmu otočit díky aktivní obraně, ve druhém duelu už nezbyly síly. „Podruhé nám to zlomilo vaz, vytvořili jsme neuvěřitelné množství technických chyb a ještě jsme je načasovali do velmi špatných okamžiků," uvědomoval si Červenka. „Nedělní výkon postrádal jiskru. Soupeř se na naši obranu připravil. Problém ale netkvěl v obraně, ale v útočné činnosti, kde jsme nebyli důrazní a soupeř naše chyby z útoků trestal.“

Co byla hlavní příčina špatných vstupů do utkání? Psychika. „Budeme na ní muset v této části přípravy hodně pracovat," pokračoval trenér. „Do obou zápasů jsme vstupovali s různou počáteční sestavou hlavně na spojkách, vznik manka připisujeme hlavně mentální stránce. Je to pro nás výzva, na níž budeme pracovat na dalších srazech.“

Nedostatky hledal realizační štáb také v ofenzivě, kde se národní tým ve druhém zápase lehce zasekl. „Dlouhodobě nám chybí dobrý rozhodovací proces, to je naším velkým problémem. Dalším problém je ještě střelecká potence a koncovka. Na druhou stranu se umíme do šancí dostávat a myslím, že máme hlavně kvalitní spojkovou řadu, která umí střílet a ve svých soutěžích to ukazuje. Zároveň zjišťuje, že na mezinárodní úrovni úplně nefunguje to, co funguje na domácí scéně.“

Švýcarky skončily na posledním mistrovství Evropy 2021 v Podgorici (Černá Hora) deváté, Češky byly třinácté. „Přáli bychom si, abychom se k nim přiblížili. V mládežnických kategoriích jsme je porazili po poměrně dlouhé době, vzájemné souboje v posledním čase úplně dobře nevychází. Výhry si nesmírně vážíme. Po konzultaci s trenéry soupeře jsme všichni ve stejné fázi, snažíme se, abychom dostali do hráček herní praxi před létem," pokračoval Michal Červenka.

„Jednoznačně směřujeme k mistrovství světa," dodal. Akce se přesouvá z Gruzie do Severní Makedonie, začne přitom o čtyři dny dříve oproti původnímu plánu – už 30. července. „Není to lehká situace, máme načasovanou přípravu, domluvené objekty i přípravné zápasy. Ale není to jen náš problém, má ho 20 evropských mužstev," vysvětloval Červenka.

Tým minulý sraz absolvoval v Rumunsku, kde se poměřil s domácím výběrem, Maďarskem a Norskem. „Nastavili jsme si interní cíl, že se pokusíme naši hru zaktivnit. Máme pocit, že se nám to podařilo naplnit, i když nás to stálo možná některé vítězství. Tentokrát jsme si řekli, že chceme předvést aktivnější pojetí obrany 0-6. Byli jsme rádi, že jsme to mohli vyzkoušet v přípravě, lepšímu a velmi dobrému, co jsme předváděli. Víme, že z toho nesmíme ustoupit ani o píď, jinak by to pro nás bylo smrtící. Naše příprava bude pokračovat srazem v červnu, kde budeme krystalizovat sestavu na finální letní přípravu a věříme, že si zahrajeme i s mimoevropskými soupeři.“

Tým tentokrát nemohl být kompletní, omluvenky se kupily z důvodu zranění. „Potýkali jsme se oproti minulým srazům s poměrně širokou škálou omluvenek ze zdravotních důvodů. Nebyli jsme úplně kompletní. Víme, že jsme pravděpodobně dlouhodobě přišli o brankářku Denisu Rafajovou a křídelnici Šárku Kapusniakovou, což jsou hráčky základního kádru. Z různých zdravotních důvodů neodjely na kemp Anna Kubálková, Simona Horáková, Valentina Schüllerová a v průběhu srazu se zranila Klára Mrózková. Jsme rádi, že se náš kádr ukázal dostatečně široký, a i přes ztráty jsme se Švýcarkami odehrály takové zápasy, které jsme odehráli."

1. zápas: Česko – Švýcarsko 31:26 (16:15) | 23. DUBNA

Česko: Stojarová, Wizurová – Jirásková, Karlíková (3), Rodeková (1), Gabrhelová (1), Rajová, Šimková, Schreibmeierová (9), Skácelová (1), Protivová (1), Pejšová, Doležalová (4), Jestříbková (4), Vávrová, Mazánková (2), Řádová (5)

Švýcarsko: Kuratli, Schläpfer (1), Kohlbrennerová (1), Müller (5), Schürmann (5), Coker (9), Erni, Snedkerud, Huber, Baumann (2), Rüegg, Hartz, Widmer, Mosimann (3), Kikanovic

2. zápas: Česko – Švýcarsko 23:27 (12:16) | 24. DUBNA

Česko: Stojarová, Wizurová – Jirásková, Karlíková, Rodeková, Gabrhelová (1), Rajová (2), Šimková (2), Schreibmeierová (2), Skácelová (2), Protivová (6), Pejšová (1), Doležalová (3), Jestříbková (2), Vávrová, Mazánková (1), Řádová (1)

Švýcarsko: Kuratli, Schläpfer (5), Kohlbrennerová, Müller (3), Schürmann (1), Coker (6), Erni, Snedkerud (3), Huber, Baumann (2), Rüegg (1), Suter, Hartz (1), Widmer, Mosimann (4), Kikanovic (1)

Juniorky splnily cíl srazu

Reprezentaci juniorek čekala hned tři utkání, do nich šel kádr s jasným cílem. „Na začátku srazu jsme si jasně řekli, že minule v Rumunsku jsme prohráli všechny tři utkání a teď budeme naopak chtít všechny tři vyhrát," vysvětloval trenér Dušan Poloz. Týmu nastavil plán. „Byla to taková menší mentální výzva, která podle mě trápí všeobecně český sport, hlavně ten kolektivní. Neumíme být favoritem a vyhrávat zápasy, kdy jsme favoritem a musíme vyhrát," pokračoval kouč. Právě proto si národní tým stanovil úkol, za jehož splněním od začátku až do konce kempu šel.

Proti interligovému účastníkovi ze Zlína vyhrál 32:25, i když první poločas skončil remízou. Ve dvou utkáních se Slovenskem se Češky radovaly také, když soupeře doma přehrály 31:27 a 27:25 na jeho půdě. „Výkony nebyly úplně ideální, nicméně jsme opravdu třikrát vyhráli, takže se sraz dá hodnotit pozitivně," řekl Poloz. Rezervy ve hře realizační tým viděl, dál na nich bude pracovat.

„Tím, že jsme se schválně dostali pod tlak (a chtěli jsme ho na sebe včetně realizačního týmu vytvořit záměrně) pramenily ze hry věci, které se nám v Rumunsku neobjevily. Do všech zápasů na turnaji jsme tam nastupovali v pozici outsiderů a vnímali jsme naše výkony v dobrém světle, i když jsme ani jednou nevyhráli, teď se vše obrátilo. Cítíme, že tentokrát některé výkony zaostávaly za očekáváním," vysvětloval hlavní trenér.

Proměnná výkonů je jasná. „Přisuzuji výkonnost i tomu, že jsme si na sebe vytvořili tlak. Byla to hlavní myšlenka srazu. Splněný výsledkový cíl je pozitivní, i když nebyly výsledky přesvědčivé," dodal Poloz. Proti Slovensku v obou případech národní tým vedl už po prvním poločase, zápasy dotáhl do zdárného konce.

A proč si vůbec juniorská reprezentace potřebovala vytvořit tlak? „Je to směr přípravy k mistrovství světa. Dobře víme, jaká je skupina. A že právě úvodní dva zápasy musíme vyhrát, abychom si to s Rumunskem rozdali o vítězství ve skupině. Tak jsme k tomu přistupovali i v tomto týdnu," vysvětloval kouč.

Juniorky se na mistrovství světa 2022, které se uskuteční ve Slovinsku mezi 22. červnem a 3. červencem 2022 utkají s Rumunskem, Angolou a Paraguayí. Více o jejich skupině se můžete dočíst na tomto odkaze.

„Nastává doba PLAY-OFF a PLAY-OUT, holky se nám rozjely do klubů. Pět týdnů se neuvidíme, ale budeme hráčky kontaktovat a budeme jim rozdávat úkoly tak, aby na další silově-kondiční sraz do Nymburku přijely připravené na konci května. Pak už se celý červen budeme připravovat herně na konkrétní šampionát," uzavřel Dušan Poloz.

1. zápas: Handball PSG Zlín – Česko 25:32 (15:15) | 20. DUBNA

Zlín: Blažková, Jechová – Herbočková, Daňková (1), Sekulová M. (2), Hozová, Podškubková (2), Ševčíková (1), Kolářová (3), Sekulová L. (1), Polomíková (1), Sedláčková (1), Kříčková (3), Holincová (2), Hvozdenská (6), Krajčová (2)

Česko: Spurná, Kašparová – Melicharová, Farářová (4), Roupcová (2), Kučerová (2), Vostárková (6), Holeňáková (2), Kroftová (1), Kubálková (1), Lásková (1), Zimová, Pazderová (2), Machačová (1), Smějová (6), Hejlová (4)

2. zápas: Česko – Slovensko 31:27 (14:12) | 22. DUBNA

Česko: Spurná, Poláčková – Melicharová, Daňková (5), Farářová (1), Kuxová (5), Kučerová, Vostárková (2), Holeňáková, Kroftová (2), Poláčková, Kubálková (5), Lásková, Pazderová, Machačová (2), Smějová (7), Hejlová (2)

Slovensko: Jakubíková, Kusyová – Kucsorová (2), Polievková, Hlivová, Lukáčová (2), Bírová, Zsákovics (5), Bronišová, Hornyak (2), Bačenková (6), Dvorščáková (6), Pénzeš (1), Pálová (3), Čižmariková, Rudincová

3. zápas: Slovensko – Česko 25:27 (11:15) | 23. DUBNA

Slovensko: Jakubíková, Kusyová – Kucsorová (4), Vargová (4), Polievková, Hlivová (2), Lukáčová (2), Bírová, Zsákovics (3), Bronišová, Bačenková (2), Dvorščáková (3), Pénzeš (5), Pálová, Čižmariková, Rudincová

Česko: Spurná, Kašparová – Königová (3), Farářová (1), Kuxová (4), Roupcová, Vostárková (2), Holeňáková (2), Kroftová (2), Kubálková (3), Lásková, Zimová, Pazderová (2), Machačová, Smějová (5), Hejlová (3)