Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Dorostenky sbíraly zkušenosti v prvních mezinárodních zápasech, v odvetě porazily Polsko

19/12/2020
České dorostenky se sešly v Polsku k týdenní tréninkové přípravě. V jejím závěru sehrálo družstvo v Polsku také své první mezinárodní zápasy.
Dorostenky sbíraly zkušenosti v prvních mezinárodních zápasech, v odvetě porazily Polsko

 

Předcházela jim na reprezentační poměry velmi specifická dvoufázová příprava. „Museli jsme pracovat s faktem, že většina z hráček neměla téměř dva měsíce žádnou specializovanou házenkářskou přípravu, zápasy nevyjímaje. Tréninkový proces jsme nutně museli obohatit o pomalejší rozjezd tvořený individuálními herními činnostmi, velmi opatrně nastavovat zatížení a vzájemné kontakty. Nechyběly ani dvě tréninkové jednotky věnované stabilizačním a kompenzačním cvičením,“ popisoval specifickou náplň kempu trenér dorostenek Michal Červenka a dodal: „Jsme rádi, že jsme i přesto zvládli všechno, co bylo v plánu i po stránce budování týmové koncepce. Přirozeně v ní převládaly útočné činnosti. Zopakovali jsme všechno, s čím se první část hráček seznámila na našem jediném dosavadním kempu v říjnu v Kutné Hoře. Pomaleji jsme se dostávali k obranným záležitostem, vlastně jsme si v nich jen připomněli základní záležitosti našeho obranného systému 0:6.“

Po osmi trénincích ve čtyřech dnech pak hráčky nastoupily ke svému prvnímu utkání v tomto složení. „Pro dvě třetiny hráček to byla první zkušenost s mezinárodní házenou. Naším cílem bylo vidět v akci všechny hráčky. Za svůj přístup na celé akci si to zasloužily. Povedlo se nám to podle plánu. Nahrálo nám i to, že deset minut na této úrovni a v této situaci se ukázalo přesně dostačující i z kondičního hlediska,“ vysvětlil další aspekty přípravného zápasu v současné sportovní situaci Červenka.

 

 

„I přesto, že jsme se skoro tři čtvrtiny prvního zápasu drželi v odstupu čtyř branek, po nepovedené desetiminutovce jsme odešli vysoko poraženi. Bojovali jsme s důrazem v obraně, s přibývajícím časem nás domácí přetlačily hlavně hrou přes pivota. Přidáme-li k tomu i velké množství ztracených přihrávek, dalších technických chyb a nepřesnosti v koncovce, které soupeř nemilosrdně trestal z rychlých útoků, máme pojmenované důvody porážky,“ nehledal výmluvy Červenka. Viděla ale i pozitiva: „Nicméně nám tento zápas přinesl cenné poznatky. Snažili jsme se o rychlou hru i z druhé vlny a vstřelili tak poměrně hodně branek, aniž by nás soupeř přerušil, naše křídla byla často volná v trhácích, hlavně v prvním poločase se nám podařilo získat i několik přihrávek do pivota a brankářky si připsaly cenné zákroky.“

 

Čtvrtek 17. 12. 2020

Polsko – Česká republika 31:22 (13:10)

Sestava a branky: Rafajová, Stojarová, Wizurová – Kubálková 3, Doležalová 1, Kapusniaková, Skácelová 3, Jirásková 1, Jestříbková, Pejšová, Dvořáková 1, Gabrhelová 1, Protivová 2, Schreibmeierová 2, Vávrová 2, Rodeková 1, Karlíková, Šimková 4, Müllerová 1, Řádová, Rajová

 

Po důkladné analýze nastoupilo družstvo v Polsku k odvetě. „Společně jsme s hráčkami tyto příčiny na poradách pojmenovali a podívali se na naší hru na videu. Co je podstatné, hráčky dokázaly tyto zkušenosti převést do praxe. Markantní rozdíl se projevil celkově v daleko pohyblivější hře. Soupeřky stálo najednou daleko více sil proniknout skrz obranu nebo dostat míč k pivotce. Neslevili jsme ani z trendu svižného přechodu do druhé vlny rychlého útoku a znovu z ní dávali poměrně dost branek, aniž soupeř stačil naši akci přerušit. Neprohráli jsme ani jedno z našich oslabení. Naše hra v útoku byla celkově daleko organizovanější. Vlastně jsme celý zápas vedli, paradoxně hned poté, co jsme se utrhli na čtyři branky, domácí snížili na rozdíl jednoho gólu. Nakonec jsme zvládli i dramatickou koncovku a dali si tak na dort vydařeného soustředění i pomyslnou třešničku,“ těšila trenéra Červenku závěrečná výhra 26:25.

 

Pátek 18. 12. 2020

Polsko – Česká republika 25:26 (11:14)

Sestava a branky: Rafajová, Stojarová, Wizurová – Kubálková 1, Doležalová, Kapusniaková, Skácelová 3, Jirásková, Jestříbková, Pejšová 1, Dvořáková 3, Gabrhelová 2, Protivová 3, Schreibmeierová 3, Vávrová, Rodeková 4, Karlíková 2, Šimková 3, Müllerová, Řádová, Rajová 1

 

Přesto trenér ví, že družstvo čeká ještě spousta práce. „Naše předvedené výkony mají ještě poměrně daleko k našim nárokům, a ještě dále k ideálu. Nicméně je dobré vědět, kudy vede cesta. A vyznačit její směr bylo hlavním cílem této akce. I ve složitých podmínkách současné doby potvrdila svou důležitost. Věřím, že si všichni přejeme, abychom mohli v naší společné cestě pokračovat a třeba na ní nasměrovat i jiné hráčky,“ zamýšlí se Červenka.

„Ty, které s námi byly na tomto srazu, zaslouží ocenění. Nejen za přístup a plnění házenkářských i neházenkářských aktivit výcvikových táborů, ale i za to, jak si poradily s nástrahami této doby. Týden života v „bublině“ za dodržování všech opatření a bez možnosti opustit sportovní komplex nebyl snadný. Místo procházky venku si hráčky procházely měřením nové platformy ČSH. Zjistili, jak jsou na tom v rámci mobility či se složením těla. Výstupy z měření mobility budou k dispozici i trenérům v mateřských klubech. A hlavně: nikdo se nezranil!“ uzavřel svůj komentář trenér dorosteneckého týmu.