Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Deváté místo a cena fair play. Čeští beachhandballoví mladíci se v Evropě uvedli skvěle

14/07/2021 | beachhandball
EHF EURO v plážové házené házenkářů do 17 let je historicky prvním zápisem do dějin mládežnické české plážové házené. A zápisem ohromně úspěšným. Při své evropské premiéře mladí házenkáři vybojovali deváté místo a neztratili by se ani v elitní osmičce. Trápili favority a vyhráli pět ze sedmi odehraných zápasů. To je na úvod skvělá bilance. „Udělali jsme si tady opravdu dobré jméno a kluci odvedli pro propagaci tohoto krásného sportu maximum,“ ohlíží se za turnajem jeden z trenérů reprezentačního výběru Pavel Farář.
Deváté místo a cena fair play. Čeští beachhandballoví mladíci se v Evropě uvedli skvěle

 

Tým se v pondělí vrátil z horkého Bulharska s devátým místem, cenou za 2. místo fair play a s dobrým pocitem za kvalitní předvedené výkony. „Historicky první mistrovství Evropy s účastí našeho mládežnického výběru můžeme hodnotit rozhodně pozitivně. Před odjezdem jsme věděli, že nás čeká velmi těžká skupina, a ukázalo se, že to byla pravda,“ hodnotil turnaj trenér Farář. „V každém zápase jsme měli nějaký výpadek, to se nám proti kvalitním týmům vymstilo. Zejména nevydařená úvodní pětiminutovka druhého poločasu s Francií se ukázala jako rozhodující, nemohli jsme postoupit mezi nejlepší osmičku, kde bychom – o tom jsem dnes přesvědčen – rozhodně nebyli do počtu. Ale takový je sport,“ krčí rameny zkušený trenér.

Pod jeho vedením tým vybojoval úvodní vítězství v základní skupině proti Nizozemsku, v dalších zápase vzdorovali Češi favorizovaným Španělům a Francouzům a jejich protivníci se na svá vítězství pořádně nadřeli – utkání s Francouzi rozhodly až shot-outs. „Na zápas se Španělskem budu dlouho vzpomínat. Tam jsme předvedli dobrou týmovou hru, ohromně jsme bojovali. Byl to vyhecovaný zápas a stejně jako my, i Španělé do toho museli dát všechno. To je zápas, na který budu moc rád vzpomínat,“ vyprávěl po turnaji i jeden z českých reprezentantů Kristián Duda.

 

 

Ze základní skupiny Češi těsně nepostoupili, v bojích o umístění už ale nezaváhali. „Ve skupině o 9. až 15. místo jsme si dali jasný cíl – neprohrát jediné utkání. Jsem hrozně rád, že to kluci dodrželi. Zápas od zápasu jsme hráli lepší plážovku a dokázali jsme všechny zápasy hrát na maximum. Odjíždět ze šampionátu s tím, že naše zápasové skóre je 5:2, je velmi dobrý počin na to, že jsme na přípravu měli šest dní a dva turnaje v České republice,“ zmiňuje další aspekt českého úspěchu Farář. Český tým se sice na EURO začal připravovat hned s rozvolněním protikoronavirových opatření na jaře tohoto roku, hráči se ale museli vypořádat s dlouhým házenkářským výpadkem a i po krátké přípravě se dokázali na šampionát kvalitně připravit.

„Samozřejmě, po skončení turnaje všichni cítíme, že jsme mohli být v té lepší osmičce, ale nestalo se a my můžeme myslet hlavně na to, že jsme tady udělali velmi dobré jméno. Většina týmů nám do budoucna nabízela přátelská utkání a kluci pro propagaci tohoto krásného sportu udělali maximum,“ řekl Farář a podobně konečný výsledek zhodnotil i Duda: „Při příjezdu na šampionát bychom s tímto výsledkem byli velmi spokojení, ale když jsme viděli i ostatní týmy, mohlo by to být lepší. Bylo v nás víc, jen jsme to nestihli ukázat. Ale šlapalo nám to v obraně i v útoku. Až na pár výpadků si myslím, že to byl super výkon. Jsme spokojení s tím, co jsme hráli. Když jsme nepostoupili mezi nejlepší osmičku, řekli jsme si, že budeme devátí. A dokázali jsme to splnit!“

„S jídlem roste chuť. Před turnajem jsme doufali a nevěděli jsme, na co to bude stačit. Teď jsme viděli, že jsme se vydali správným směrem a musíme pracovat na detailech, které se tady ukázaly po technické i taktické stránce. Podle mě je 9. místo obrovský úspěch a s ohledem na možnosti přípravy, které jsme měli, nám nezbývá, než znovu poděkovat všem, kteří se na naší přípravě podíleli. V tak těžké době a krátkém čase jsme kluky připravili v maximální kvalitě,“ vzkázal Farář.

 

 

A poděkování přišlo i z druhé strany. „Děkuju všem trenérům a organizačnímu týmu, který pro nás vytvořil skvělé podmínky. Celé dny jsme měli možnost trávit na zápasech, hned vedle moře, do kterého jsme mohli skočit. Program byl náročný, hráli jsme dva zápasy za den, každý den jsme se testovali. Ale doufám, že jsme udělali práci i pro budoucí generaci plážové házené,“ uzavřel Duda.

 

Výsledky českého týmu na EHF EURO házenkářů do 17 let, Varna Bulharsko

Česká republika – Nizozemsko 2:0

Česká republika – Francie 1:2

Česká republika – Španělsko 0:2

Česká republika – Rumunsko 2:0

Česká republika – Slovinsko 2:0

Česká republika – Maďarsko 2:1

Česká republika – Nizozemsko 2:0

 

Konečné pořadí šampionátu:

1.      Švédsko

2.      Španělsko

3.      Ukrajina

4.      Chorvatsko

5.      Německo

6.      Rusko

7.      Francie

8.      Polsko

9.      Česká republika

10.   Nizozemsko

11.   Maďarsko

12.   Rumunsko

13.   Řecko

14.   Slovinsko

15.   Bulharsko