Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Dukla i přes ‚šedý výkon‘ vyhrála, Jičín trápil Karvinou. Plzeň vybrala sto tisíc na boj s rakovinou

19/12/2021 | soutěže
Poslední kompletní ligové kolo roku 2021. Mužská extraliga nabídla další várku atraktivních duelů, Plzeň na úvod programu v páteční předehrávce přehrála Lovosice, charitativní utkání zároveň přispělo na boj proti rakovině skvělou částkou sto tisíc korun. Úspěšná byla i Karviná, s níž svedl vyrovnanou bitvu Jičín, dva body slaví rovněž Dukla, Kopřivnice a Zubří.

TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE – LOVCI LOVOSICE 31:21 (16:7) | 17.12.2021

Talent tým Plzeňského kraje vyhrál v pátek večer hned na dvou frontách. Nejprve v televizní předehrávce 15. extraligové kola s přehledem přehrál Lovosice 31:21 a po utkání, které bylo věnováno na podporu Ligy proti rakovině se v dražbě speciálních růžových dresů čtyř hráčů (Šafránek, Škvařil, Šmíd, Šindelář) vybralo skvělých 99 tisíc. Když k tomu připočítáme 200 korun od Lovců za každý jejich vstřelený gól a část peněz ze vstupného, poputuje na konto neziskové organizace přes sto tisíc.

„Tuhle myšlenku jsme měli v hlavně dlouho, jsem rád, že se jí podařilo zrealizovat. A výtěžek nás mile překvapil, rozhodně jsme nečekali tak vysoký,“ prohlásil po dražbě dresů Ondřej Šafránek, křídelník Talentu, který byl společně s Josefem Kadlecem hlavním organizátorem celé akce.

Ale pojďme k dění na palubovce, které tomu předcházelo. Na vedoucí gól Nejdla ještě hosté odpověděli obratem na 1:2, ale zbytek zápasu už měl plně v režii Talent. Ten šel do prvního brankového trháku mezi 15. a 18. minutou, kdy odskočil soupeři na 8:5. Lovosice zareagovaly oddechovým časem a pokusem o hru v sedmi lidech v poli bez brankáře, ale ta nezafungovala.

Náskok domácích dál narůstal, ve 23. minutě svítil na ukazateli skóre stav 12:6 a do poločasu Talent tým Plzeňského kraje zvýšil dokonce až na 16:7.

Ani ve druhém poločase se obraz hry příliš nezměnil, obhájci mistrovského titulu vedli až 28:16 a nakonec dokráčeli k pohodovému vítězství 31:21.

Nejlepšími střelci zápasu byli se šesti brankami Nejdl a mladík Říha, jenž dostal na postu střední spojky přednost před zkušenějšími Doudou i Tonarem a nelehkého úkolu se zhostil na výbornou. Svůj tým podržel také Šmíd v plzeňské brance, který v první půli sedmkrát inkasoval. Na straně Lovosic si nikdo nepřehoupl přes tři vstřelené góly.

„Nakonec to bylo pohodové vítězství, ale to bylo tím, jak zodpovědně jsme k němu přistoupili. Možná tomu pomohlo, že to byl benefiční zápas, kluci se lépe vyhecovali. Hráli jsme organizovaně, systém fungoval celý zápas. Na střední spojce nastoupil Martin Říha a perfektně si to odřídil, z jeho výkonu mám velkou radost, v tréninku si říkal o místo na place a potvrdil, že na to má. A my jsme si mohli dovolit pošetřit Doudiče (Douda) i Mikiho (Tonar). Lovosice nás nezaskočily ani hrou v sedmi, byli jsme na ni připravení. Oni se nebojí zkoušet nestandardní situace. Ale tím, že jsme jim brzy odskočili, tak to potom měli těžší,“ komentoval duel domácí trenér Petr Štochl.

Na druhé straně samozřejmě bylo cítit zklamání. „Utkání se zlomilo někdy v polovině první půle, kdy nám Plzeň utekla na rozdíl pěti gólů. Přitom jsme do zápasu dobře vstoupili, defenziva byla slušná, ale bohužel v útoku jsme dělali přesně to, co jsme nechtěli. Zbytečně jsme hledali pivota, báli jsme se vystřelit, chyběl tomu větší důraz. Když jsme zkusili hru v sedmi, bohužel jsme vypracované šance nevyřešili správně, neproměňovali jsme. To byl náš největší problém,“ ohlížel se za průběhem kouč Lovců Roman Jelínek.

Rozhodčí: Bareš Marek, Uhlíř Jakub

HC DUKLA PRAHA – PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK 24:23 (11:11) | 18.12.2021

Velké drama se odehrálo na palubovce ruzyňské haly. Frýdek-Místek, který dosud posbíral pět bodů, vyrazil do hlavního města oslabený o řadu absencí. Chyběli nemocní i hráči v karanténě. „Těžko se mi to hodnotí. Vzhledem ke stavu, v jakém jsme nastoupili, podali kluci heroický výkon," komentoval frýdecký kouč Daniel Valo.

Duel byl po celou dobu vyrovnaný, nakonec rozhodl až samotný závěr. Pražané se museli vypořádat s červenou kartou, kterou viděl Filip Březina. Hosté se ve 53. a pak znovu 54. dvakrát dostali do vedení, body ale nakonec nebrali. „Pořád jsme se drželi na dostřel Dukly a skvěle nám fungovala obrana. Dobrá práce se nám vyplatila, závěr si ovšem samozřejmě musím vyhodnotit, protože jsme vedli, ale v posledních čtyřech minutách jsme začali trochu bláznit, což Dukla okamžitě potrestala, takže bohužel odcházíme bez bodu," konstatoval Valo.

Na straně domácích převládaly pozitivní emoce, nicméně trenér Michal Tonar si všímal také nedostatků. „Věděli jsme, že tento zápas nebude lehký. Naše obavy se bohužel potvrdily a takovou svou ‚šedou hrou‘ jsme se dostali do stavu, kdy jsme museli šedesát minut hrát pod tlakem. Pochvala za odehrání posledních pěti minut, to jsme dokázali získat balóny i díky lepší hře v obraně. Proměnili jsme šance, což nás vrátilo do hry, a zvládli jsme zápas otočit. Doufám, že do nového roku vstoupíme s větším elánem, který nám bohužel po většinu hry chyběl.“ Pražané zakončili první polovinu sezony se čtrnácti body.

Rozhodčí: Horáček Václav, Novotný Jiří

HBC RONALD JIČÍN – HCB KARVINÁ 26:30 (10:15) | 18.12.2021

Jičínští házenkáři přivítali nejlepší celek české extraligy. Do utkání vstoupila lépe favorizovaná Karviná, která si brzy vytvořila tříbrankový náskok. Zásluhou bratrů Dolejších a skvěle chytajícího Veverky ale Jičín dokázal skóre zápasu korigovat a s Karvinou držel krok přibližně do dvacáté minuty prvního poločasu. Následovala čtyřbranková šňůra hostujícího celku a domácí hráči odcházeli do kabin s pětibrankovým mankem.

Druhý poločas měl podobný průběh jako ten první. Jičínu se podařilo snížit náskok Baníku, v samotném závěru utkání měli dokonce příležitost skóre srovnat a koncovku zdramatizovat. Krahulec ale v poslední minutě neproměnil sedmimetrový hod, který s přehledem zlikvidoval Marjanovič, a to rozhodlo o vítězství Karviné.

„Šlo o svátek pro jičínskou házenou, přijela k nám Karviná. Mrzí mě, že nebyla plná hala. Je doba, jaká je a kluci také nemají moc dobré výsledky, přesto bych očekával větší podporu od fanoušků. Po prohraném zápase by trenér asi neměl být spokojený, ale já mám radost, že se nám podařilo splnit to, co jsme si v přípravě na utkání řekli a že hráči splnili skoro všechny pokyny. Samozřejmě nám v sestavě chyběli nějací hráči, proto byla větší cirkulace, aby našim hráčům nedošly hned síly a byli schopni Karviné vzdorovat po celou dobu zápasu,“ ohlížel se za duelem domácí kouč Petr Mašát.

Karvinští si uvědomují, že výkon nebyl optimální, každopádně si výhry váží. „Byl to určitě náš slabší zápas. Trošku nám bouchly střední spojky, do toho se nám zranil hned na začátku utkání Solák a viděli jsme, jak nám v sestavě chybí. Nakonec jsme to zvládli. Dva body jsou pro nás určitě před Vánocemi důležité,“ komentoval Michal Brůna.

Rozhodčí: Deml Tomáš, Dvořáček Michal

KH ISMM KOPŘIVNICE - SHC MALOMĚŘICE BRNO 35:23 (17:12) | 18.12.2021

Naopak jednoznačný průběh měl duel mezi Kopřivnicí a Maloměřicemi. Domácí si už na startu duelu vybojovali vedení 3:0, ve 12. minutě vedli – mimo jiné po dvou brankách Janů Gřese a Hanuse – už 8:3. Po time-outech na obou stranách se brněnští házenkáři soupeři gólově přiblížili, těsně před koncem poločasu stáhli manko na rozdíl tří branek, v posledních 120 vteřinách před přestávkou ale udeřili ještě Grizelj Domagoj a Gřes, oba celky se tak rozcházely do kabin na stavu 17:13.

Ve druhé půli Kopřivničtí přeřadili na vyšší rychlostní stupeň. Ačkoliv dvakrát za sebou skóroval hostující Viktor Hastík, stejný hráč pak nabídl soupeři přesilovku faulem. Během dvouminutového trestu sice nepadla ani na jedné ze stran branka, hned vzápětí pak však vstřelili domácí tři branky bez odpovědi a vzali si zpět pohodlný náskok. Ten navíc postupem času navyšovali.

Koncovku duelu uzavřela Kopřivnice góly Davida Zimy a Jaromíra Petříka, ze souboje si odnesla dva body po výhře 35:23. Po vítězství patří ISMM šestá příčka tabulky, Maloměřice zůstávají na posledním místě.

HC ROBE Zubří – TJ Cement Hranice 28:20 (15:12) | 18.12.2021

Zápasy v rámci lokálních derby mají vždy náboj. V Cementu se objevuje dost odchovanců Zubří a i z pohledu do minulosti se dá hovořit o určité hráčské provázanosti mezi těmito kluby. Zubřané se po dlouhé době představili ve stejné sestavě, což potvrzuje, že se jejich listina marodky téměř vyprázdnila a mohou tak hrát s tím nejlepším co mají. Hranice se de facto také dostaly z nedobrých výkonů, což potvrdily domácím výkonem proti Lovcům. Podzimní zápas v Hranicích sice vyhráli Zubřané o devět branek, vývoj ale jednoznačný nebyl. A podobný průběh byl na programu i během soboty v ROBE aréně.

Zubří začalo zostra od první minuty, během chvíle vedlo 2:0. Hranice však prvotní náskok zachytily a ihned srovnaly. V 9. minutě dokonce vedly 3:5 a nebýt zastavení akce, která by skončila balónem v síti Maliny, rozhodčími, mohl být rozdíl ještě větší. Možná hrozba vedení Hranic o tři branky však popohnala domácí a rázem srovnali stav na 5:5., přesto museli až do 17. minuty stále dotahovat. Trenér Valachů si vyžádal oddechový čas, který přišel vhod. Po něm se obraz hry trochu změnil, Zubří vedlo o jeden gól a byť poté ještě srovnal Piwko na 10:10. Právě tehdy se střetnutí lámalo, domácí se dostali do náskoku 15:12 po první půli a vedení už nepustili.

Zubřané vstoupili do druhého dějství výborně, z tříbrankového vedení se dostali už na rozdíl šesti gólů. S hrou Hranic nebyl trenér Hudeček spokojen a už v osmé minutě druhé půle musel vytahovat kartu k time-outu. Zubří však žádné drama nepřipustilo. O posledních minutách by se dalo hovořit jako o udržovacím módu a skóre se nijak dramaticky nevyvíjelo. Zubřané si vedení uhlídali a vyhráli.

„Z našeho pohledu byl první poločas dobrý, fungovala nám obrana. Jediné co nás trápilo byly góly z rychlých útoků. Nedokázali jsme uhlídat první vlnu Zubří. Ve druhém poločasu jsme úplně vypadli v útoku. Potom si to Zubří pohlídalo," komentoval duel asistent trenéra hostí Jan Plaček. Podobný pohled měla i spojka Luděk Piwko: „První poločas nám vyšel, trápili jsme se ale na postavenou obranu, to nás ubíjí. Ve druhém poločasu nám soupeř utekl a nedokázali jsme se dostat do šancí.”

Zubří se naopak radovalo z důležité výhry, která znamená pouze čtyřbodovou ztrátu na lídra tabulky z Karviné. „Dva body jsou doma, to je nejdůležitější. Máme toho dost, jsme rádi, že je konec. Zápas má černý puntík a to, že je Luky Hybner opět zraněný,” mrzelo trenéra Petera Dávida. „V prvním poločase nám moc nefungovala obrana mezi 2-3, kde jsme si řekli, že souboje nebudeme prohrávat. Dostávali jsme zbytečné góly z odražených střel. Ve druhém poločasu jsme se zvedli a dohráli jsme to do vítězného konce,” uzavřel Josef Dobeš.

Rozhodčí: Špunar Jiří, Šlezingr David