Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Do třetice triumf domácích, Karviná i Zubří mají mečbol! Strakonice přetlačily v baráži Hranice a postupují

21/05/2022
Finálová i bronzová série se vrátila v sobotu večer zpět tam, kde začala. A stejně jako v prvním případě, i tentokrát byly úspěšné jen domácí týmy. Karviná i Zubří se tak dostaly do velké psychologické výhody, na zpečetění mistrovského titulu, respektive zisku bronzových medailí, mají oba týmy nyní k dispozici dva pokusy. Zda se jim to podaří už na ten první, to se fanoušci dozví ve středu.

HCB KARVINÁ – TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE 29 : 24 (17:10) | 21. 5. 2022

Karviná je po druhém zápase ve své hale blízko k vytouženému titulu. Ani tentokrát nebyla k vidění bitva do posledních vteřin, na kterou byly oba tábory zvyklé v předchozích ročnících. Domácí hráči si už v prvním poločase vydobyli vysoký náskok, který sice dokázali Západočeši v závěru utkání ohrozit, smazat se jim ho ale již nepovedlo. Karviná jde osmigólovému Solákovi do vedení 2:1 na zápasy.

Má-li se karvinský tým na něco ve finálové sérii opravdu spolehnout, jsou to vstupy do utkání. Plzeň nezvládla ani napotřetí udržet v úvodních minutách soupeřovi střelce na uzdě, Dominik Solák zvýšil na 3:1, o pár minut později Patrik Fulnek na 6:2. Hostům nepomohl ani oddychový čas, Jan Užek po čtvrthodině hry navýšil náskok Karviné už na propastných šest gólů! Až v tuto chvíli se ke slovu dostala také Plzeň, manko mírně snížil Martin Říha a po něm o sobě dal poprvé vědět také Milan Škvařil. Domácí ale nenechali svého soupeře naskočit do sedla, naopak, Dominik Solák a Ondřej Skalický se zasloužili o vedení 15:7! Vojtěch Patzel vzápětí proměněným sedmimetrovým hodem náskok ještě o jednu trefu vylepšil a hráči Talentu museli být vděční za povedený závěr poločasu, ve kterém Milan Škvařil snížil manko svého týmu na „pouhých“ sedm gólů.

Foto + Foto TOP: Ivo Dudek (HCB Karviná)

Po přestávce ale nastoupila na karvinskou palubovku úplně jiná Plzeň. Znovu se prosadil Říha i Škvařil, po brance Daniela Režnického svítil na tabuli stav 18:14. Karviné pomohly dva oddychové časy, které si trenér Brůna vybral krátce po sobě. Znovu zaúřadovala nejpilnější střelecká trojice ve složení Skalický – Sobol – Solák, po brance posledního zmíněného vedl Baník deset minut před koncem utkání 25:19. Talent ale nedal kůži lacino, dvakrát se prosadil hrdina druhého finálového zápasu, Jan Stehlík, jednou mířil přesně Tomáš Nejdl. Do konce utkání chyběly dvě minuty a Talent ztrácel tři góly, malá naděje v tu chvíli ještě žila. Definitivně ji ale pohřbil Ondřej Skalický, poslední hřebík do rakve zatloukl Patrik Fulnek. Karviná před domácím publikem opět nezaváhala a vyhrála, stejně jako před týdnem na stejném místě, o pět gólů.

„Dneska se mi to hodnotí dobře, zápas jsme zvládli. Ke konci jsem se dvakrát lekl, protože jsme tam špatně rozehráli, když jsme hráli v sedmi bez brankáře. Tak jsem to vrátil, na šest hráčů, aby nám nedali rychlý gól do prázdné branky. Pak jsme dali gól my při hře šest na šest, utekli jsme na čtyři branky a to už bylo dobré. Dnes nás v důležitých chvílích ve druhém poločase podržel Mokroš. Plzeň mohla jít dvakrát na tři góly, a bylo tam dost času na to, aby to zdramatizovala. A tehdy chytil dvě nebo tři úplně čisté šance ze spojky,“ chválil svůj tým a jmenovitě brankáře Mokroše domácí trenér Michal Brůna.

„Dnes jsme odstartovali dobře. V Plzni jsme sice také měli dobrý start, ale pak přišel výpadek. Jsem rád, že dnes jsme udávali tempo až do konce, odčinili jsme výpadek z Plzně a navázali jsme na to první povedené domácí utkání. Kluci dnes bránili fantasticky, agresivně, na hranici možností celých 60 minut a odměna je výsledek,“ neskrýval radost Jan Užek. Jeho protějšek, Milan Škvařil, už tak spokojený být nemohl. „Uteklo nám to na začátku zápasu, nechali jsme si je odskočit a celý zápas honili zpátky. Jednu chvíli už to bylo o osm, stáhli jsme to na tři, ale nedokázali jsme to přehoupnout na naši stranu. Prohráli jsme si to sami, nemůžeme to na nikoho svádět. Domácí šli do toho s větším nasazením než my, proto nám od startu odskočili, pak už je to těžký.“

„Průběh byl podobný tomu prvnímu utkání tady v Karviné. Jako přes kopírák. Na začátku jsme ještě byli v autobuse, ten tlak, který jsme chtěli vytvořit, tam prostě nebyl a to na takový dobrý tým, jako je Baník, nestačí. Takže jsme si zase nechali domácí utéct. Na druhou stranu mě těší, že druhý poločas jsme zahráli dobře, dostali jsme se na tři branky a nebýt nějakých drobností, které jsme nezvládli, mohl být zápas velmi dramatický až do poslední chvíle,“ našel i přes porážku pozitivní věci k hodnocení Petr Štochl, trenér Plzně.

Rozhodčí: Bubeníček Tomáš, Petruška Tomáš

HC ROBE ZUBŘÍ – HC DUKLA PRAHA 31 : 24 (18:11) | 21. 5. 2022

V Zubří o vítězi zápasu, stejně jako v Karviné, hodně napověděl už první poločas. Domácí hráči se dostali do výrazného vedení a oplatili Pražanům porážku z předchozího střetnutí. K bronzové medaili má tak velmi blízko právě Zubří a pokud bude chtít Dukla cenný kov obhájit, musí vyhrát jak druhé domácí střetnutí, tak i třetí zápas na horké zuberské půdě.

Do zápasu domácí hráči vlétli a už ve třetí minutě zvyšoval na 3:0 Lukáš Mořkovský. Poté se hra vyrovnala a Dukla se držela stále dva až tři góly za svým soupeřem. Na konci první čtvrthodiny smazal těsný náskok domácího týmu Jakub Sviták a Jakub Krušberský, který vyrovnával na 8:8. Zubří se ale hned vzápětí dostalo do tříbrankového vedení zpět, po dvou přesných trefách Lukáše Hybnera se prosadil Miroslav Jurka. V následujících minutách se domácí celek poprvé utrhl do výraznějšího trháku, hlavní zásluhu na tom měl Pavel Bajer. Ten nejprve po time-outu hostů zvýšil na 15:9 a poté uzavřel gólový účet prvního poločasu. Do šaten odcházelo Zubří s vedením o sedm gólů.

Po změně stran došlo na palubovce k přestřelce, ze které vyšli o něco lépe hosté. Dvakrát se trefil Martin Rakouský, Jan Blecha snížil na rozdíl pěti branek (21:16). Zuberský trenér Peter Dávid zareagoval oddychovým časem a svým svěřencům naordinoval správný postup k znovuzískání vysokého vedení. Z pole se trefil Mořkovský a Jurka a ze sedmimetrových hodů trestal dukelské zaváhání v obraně Tomáš Bechný. Po jeho třetí proměněné standardní situaci vedlo Zubří 25:16. Dukla neskládala zbraně, docházel jí ale čas. Daniel Křístek snížil na 19:25 z pohledu svého týmu, Jiří Rakouský stáhl necelých sedm minut před koncem manko na pět gólů. Drama domácí hráči ale zdaleka nepřipustili, Tomáš Bechný opět nezaváhal při zahrávání sedmičky a definitivně o vítězi utkání rozhodl Lukáš Mořkovský. Ani ve v sérii o třetí místo tak zatím nedošlo na napínavý souboj, druhé jednoznačný triumf na svoji pažbu zapsalo Zubří.

Rozhodčí: Hanák Michal, Pavlíček Luboš

BARÁŽ: TJ ČZ HBC Strakonice 1921 – TJ CEMENT HRANICE 27:25 (18:13) | 21. 5. 2022

Drama do posledních vteřin s nečekaným koncem. Hranice vstupovaly do odvety se Strakonicemi s gólem navrch, ten však nakonec nestačil. Cement po porážce 25:27 sestupuje do 1. ligy, naopak HBC slaví postup do Extraligy!

Byl to boj od prvních chvil a domácí tahali za delší konec. Po smršti v úvodních patnácti minutách si HBC vytvořilo vysoké vedení 10:3, které režírovali dvěma brankami Adam Nejdl, Martin Nový, David Bičiště a Tomáš Pek, trefili se také Martin Mošovský s Petrem Masákem. Cement se dokázal z nášupu do vlastní sítě zmátořit a na konci poločasu mocně dotahoval.

V závěru úvodní půle nastříleli čtyři branky v řadě Jan Artur Urbánski, Jiří Polášek, Matyas Pinkas a Luděk Piwko, bylo to 18:13. Cement nastoupil navíc stejně na soupeře i po přestávce, gól Matěje Andrše a dvě trefy Jiřího Poláška stáhly manko na rozdíl dvou branek. Následoval faul Michala Krejčího a trefa Davida Lefana – 17:18 z pohledu Hranic. Od 40. minuty byla k vidění velká přetahovaná. Dvacet minut před koncem skóroval na 19:19 Jiří Polášek, na což reagoval kouč Jaroslav Houska time-outem.

Momentum stálo na straně Cementu, ale Strakonice byly v následující pasáži střelecky úspěšnější. Martin Mošovský proměněnou sedmičkou zvyšoval osm a půl minuty před koncem duelu na 24:21. Po oddechovém času Martina Schobera se trefili Matyas Pinkas a Jan Plaček. Bylo to zase jen o gól. Ve 57. minutě vyrovnal Luděk Piwko na 25:25 ze sedmičky, za tohoto stavu by Hranice postupovaly. Následovala branka Adama Nejdla, po níž sice Strakonice vedly, definitivní rozuzlení ale přinesl až gól Tomáše Peka v čase 59:28.

Právě tahle branka měla příchuť strakonického postupu do Extraligy.