Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Doufám, že budu platným členem týmu, těší se na novou výzvu posila Nového Veselí Ákos Bendicsek

02/08/2022 | soutěže
Maďarský klub NEKA (tzv. Národní házenkářská akademie Maďarska) založena v roce 2013 je národní akademií pracující s mládeží z celého Maďarska. Tato instituce se soustředí nejen na sportovní rozvoj, ale jde o ucelené akademické vzdělání a rozvoj sportovců. Klub sdružuje nejlepší chlapce a dívky starší 14 let, které splňují řadu kritérií a testů. V akademiích týmových sportů, právě jako je NEKA, funguje struktura individuálních tréninkových plánů a propracovaných tréninkových plánů specifických pro daný věk, které jsou vertikálně propojeny a zaznamenané profesionály ve spolehlivých vzdělávacích a tréninkových materiálech. Mužský tým se před sezonou 2021/22 probojoval do nejvyšší maďarské soutěže, ve které skončil na 12. místě, a udržel se tak v nejvyšší lize i pro další sezonu.
Doufám, že budu platným členem týmu, těší se na novou výzvu posila Nového Veselí Ákos Bendicsek

ÁKOS BENDICSEK, Maďarsko, 22 let

Post: Levá spojka

Kluby: NEKA

Reprezentace: juniorská reprezentace

Přicházíte do Nového Veselí z jedné z nejlepších mládežnických akademií – maďarského klubu NEKA. Jak hodnotíte vaše působení v tomto klubu a co vás vedlo ke změně dresu?
Za dobu, co jsem tam byl, jsem se toho hodně naučil, ale cítil jsem, že potřebuji změnu prostředí, abych se posunul dopředu. Také jsem si vždycky chtěl vyzkoušet zahraničí a mezinárodní pohár/turnaj, proto jsem měl velké štěstí, že přišla nabídka z Veselí.

Můžete fanouškům přiblížit, jak probíhá příprava v takovém klubu? Jaké jsou rozdíly, které zatím vnímáte v České republice?
Příprava je tam podobná jako u všech házenkářských klubů. Jediný velký rozdíl, kterého jsem si zatím všiml, je ten, že hodnocení a tréninkové procesy jsou více „vědecké“. Bylo tam mnoho drahých přístrojů, které nás sledovaly, aby bylo možné zhodnotit náš pokrok během roku. Pro mě osobně už to však bylo trochu moc a do zbytečných úrovní, mnohem raději mám ty tradičnější a jednodušší přístup a průzkumy.

Jakého největšího zážitku či úspěchu si zatím ceníte ve Vaší dosavadní kariéře nejvíc?
Zatím bych řekl úspěch, že jsme se s týmem dostali do maďarské první divize. Ten je srovnatelný s výzvou nevypadnout z šampionátu.

Nepřicházíte ovšem do úplně neznámého prostředí. Loni jste s týmem navštívili Nové Veselí v rámci turnaje (Memorial Josefa Smékala), je to tak? NEKA skončila po napínavém maďarském finále na 2. místě. Pamatujete si tento turnaj, líbilo se Vám tu?
Bohužel, moje nejlepší vzpomínka je prohrané finále proti mým bývalým spoluhráčům z dětství. Pro mě to byl dobrý zápas, ale i tak jsme prohráli o gól. Už tehdy se mi tu prostředí líbilo, ale teď, když tu trénuju a žiju, je ještě mnohem sympatičtější.

Foto: TJ Sokol Nové Veselí

Ve 22 letech tak přicházíte se zkušenostmi ze zahraniční soutěže, které mohou pomoci celému mladému týmu z Nového Veselí. S čím chcete vy osobně týmu pomoci? Kladete si nějaké osobní cíle?
Chtěl bych týmu pomoci co nejvíce góly a být stabilním obráncem. Mým osobním cílem je podávat dobré a stabilní výkony po celý rok a to jak v útoku, tak v obraně. Také odehrát co nejvíce zápasů jak v lize, tak v pohárové Evropě.

S týmem z Vysočiny jste se tedy měl možnost střetnout jako protihráč. Pamatujete si na zápas z loňského roku či některé z Vašich současných spoluhráčů?
Z loňského turnaje si vybavuji jen to, že jsme byli překvapivě dobří v provedení a nácviku naší nové obrany 5:1, což bylo pro domácí překvapením, a zápas jsme dokázali vyhrát. Samozřejmě jsme neměli možnost se tehdy s klukama z Veselí nějak více bavit, ale některé si vybavuji.

Jaká jsou tedy Vaše očekávání (a motivace) před příchodem do nového týmu?
Doufám, že co nejsnáze zapadnu, k čemuž mi kluci zatím velmi pomáhají, celý tým je opravdu přátelský. Chci pomoci týmu i spoluhráčům k dobrým výsledkům. Kromě toho se samozřejmě zaměřuji na můj individuální rozvoj, díky kterému pak budu platný pro celý tým.

Co je pro Vás zatím nejtěžší – v nové zemi a týmu? A na co se například nejvíce těšíte?
V tuto chvíli považuji za nejtěžší naučit se jazyk, protože mi bohužel učení jazyků moc nejde. Těším se na evropský pohár, vždy jsem chtěl ukázat své schopnosti v obdobné soutěži.

V Novém Veselí navíc zažijete také osobní premiéru v evropském poháru, jak se těšíte na tuto soutěž a co říkáte na los? (estonský tým HC Tallin)
Jak jsem již zmínil, toto hrálo velkou roli v mém přijetí nabídky. Moc se na to těším a myslím, že máme dobrou šanci do těchto dvou zápasů jít a zabojovat v nich o dobrý výsledek. Doufám, že ještě alespoň jedno kolo odehrajeme.

Jak jste si užil první zápasy v novém dresu? Cítil jste nervozitu?
Do prvních zápasů jsme šli z intenzivních tréninků, což je samozřejmě vždy vidět. V nové sestavě si na sebe zvykáme, ale zápasy jsem si moc užil, atmosféra a kolektiv byly skvělé. Osobně se mi bohužel se nepodařilo předvést výkon, který jsem chtěl. Možná jsem byl trochu nervózní, ale doufám, že to rychle překonám.

Jaký jste měl pocit z fanoušků na tribuně?
Překvapilo mě, že na přátelské utkání přišlo tolik lidí. Jak jsem však slyšel od ostatních, atmosféra bude jen lepší, už se na to moc těším!

Autorka: Karolína Straková

Foto: TJ Sokol Nové Veselí