Stoprocentní zůstaly už jen Karviná a Zubří. Lovosice padly s Plzní

26/09/2021
Víkend nabídl kompletní program čtvrtého kola mužské Extraligy a opět bylo co sledovat! Hranice odehrály v prvním poločase vyrovnanou partii se Zubřím, které si ale nakonec došlo pro čtvrtou výhru v této sezóně. Stejnou bilanci má také Karviná, která suverénně porazila Jičín. Mnohem vyrovnanější a dramatičtější průběh nabídlo utkání v Lovosicích, kde triumfovali obhájci mistrovského titulu. Dva body získali v sobotu také házenkáři Nového Veselí a Kopřivnice. Jediné nedělní střetnutí pak přineslo první dělení bodů v této sezóně.

Extraliga mužů - 4. kolo

TJ CEMENT HRANICE – HC ROBE ZUBŘÍ 21:30 (13:14) | 25. 9. 2021

Házenkáři Zubří potvrdili svoji formu a nezaváhali ani na počtvrté. V Hranicích sice vyhráli první poločas pouze o jeden gól, ve druhém ale svůj náskok navýšili a rozhodli o svém čtvrtém vítězství v sezóně. Stoprocentní bilancí se mohou po čtvrtém kole pochlubit již pouze Zubřané a Karviná, vzájemný zápas těchto týmů je na programu již v nejbližším kole.

O první gól se postaral Lukáš Mořkovský, v šesté minutě pak stejný hráč zvyšoval již na 4:0. Po suverénním úvodu ale přišla odpověď domácích, po dvou gólech vstřelili Janové Plaček a Zbránek a po deseti minutách bylo vyrovnáno. Hosté se dostali znovu do trháku po zásazích Bohdana Mizery a třígólové šňůře Tomáše Mičkala. Hranice se ale držely až do konce poločasu na dostřel, Luděk Piwko dvě minuty před koncem poločasu snižoval na 13:14, po jeho gólů byl navíc za předchozí faul „odměněn“ Lukáš Mořkovský červenou kartou. Bez důležitého střelce a pouze s jednobrankovým náskokem vstupovalo Zubří do druhého dějství, které ale zcela ovládlo. Gólové představení otevřel Ondřej Mika a po devíti minutách druhého poločasu si vzala domácí lavička po zásahu Davida Mazurka na 19:14 oddechový čas. Efekt neměl ale téměř žádný, za téměř dvacet minut vstřelili hráči Hranic pouze dva góly. Mezitím úspěšně pálil Miroslav Jurka, ze sedmimetrových hodů byl neomylný Tomáš Mičkal. Až za stavu 15:26 se domácím povedla krátká pasáž, dvakrát mířil přesně Matěj Oškera a po něm Radim Brož. V poslední minutě utkání Jan Zbránek už pouze kosmeticky upravil skóre na 21:30, což byl také konečný stav zápasu.

„Dneska můžu být spokojený alespoň s průběhem prvního poločasu. I když jsme měli špatný vstup a prohrávali 0:3, vrátili jsme se do hry takovou poctivou hrou z obranné činnosti, kde se nám podařilo zaskočit soupeře změněným systémem. Běžně hrajeme 0-6 a dnes jsme hráli 1-5, takový ten německý systém. Díky tomu jsme se dostali na dostřel a mohli jsme zúročit daleko víc příležitostí v postupném útoku,“ popisoval trenér Hranic Jaroslav Hudeček a k druhé půli dodal: „Vstup do druhého poločasu nám zase nevyšel. Soupeř se díky náskoku dostal do relativního klidu a už bylo vidět, že jsme se propadali hlavně v obraně. Trošičku nám docházely i síly a kupili jsme neskutečné technické chyby v postupném útoku. Zkoušeli jsme hru 7 na 6, ale bohužel náš tým je opravdu příliš mladý na to, aby byl schopný hrát tak kvalitně i druhý poločas jako ten první. Pro mě je přinejmenším krok vpřed, že jsme byli schopni konkurovat Zubří, které je momentálně na vítězné vlně a hraje velice dobře. Jsou tam kluci, kteří jsou individuálně velice schopní a navíc teď mají super mozek, mladého Miku, který řídí útok, což nám bohužel chybí. Byť dneska Piwko hrál na středním postu velice dobře, ale bohužel těch 60 minut je pro něj darda, to nezvládne, takže jsme museli prostřídávat.“

„Očekávali jsme, že se bude jednat o velmi těžký zápas, protože Hranice hrají v podstatě s každým soupeřem velmi dobrou házenou. Celý první poločas jsme se absolutně nedostali do hry a nefungovala nám hlavně obrana. Myslím, že tam jsme hodně ztráceli. Vynikající výkon podávali kluci z Hranic v obranné činnosti s brankářem, kde nám vychytali hodně dobrých tutovek, tedy big pointů,“ popisoval pohled z druhé strany trenér Zubří Peter Dávid. „V druhém poločase jsme si řekli, že půjdeme trpělivě, postavíme to přes obranu a někdy to zlomíme. Jelikož Hranice mívají problém v druhém poločase, věřili jsme, že tomu tak bude i dnes. Teď jsme rádi, že jsme to ovládli a dovedli do kontrolovaného konce. Takže vezeme body, ne daleko, ale vezeme. Momentálně jsme v laufu a těšíme se na následující velký domácí duel proti Karviné,“ dodal Dávid.

Rozhodčí: Procházka Filip, Kremláček Petr

SHC MALOMĚŘICE BRNO – KH ISMM KOPŘIVNICE 25:32 (10:16) | 25. 9. 2021

Kopřivnice přijížděla na hřiště Maloměřic jako papírový favorit, v Extralize ale zatím ve dvou zápasech žádné body nezískala. Podle hesla „do třetice všeho dobrého“ se jí to ale podařilo právě na úkor brněnského celku, čímž navázala na dobré vystoupení v evropském poháru, ze kterého ale bohužel po úvodní porážce vypadla.

V maloměřické hale bylo dlouho k vidění vyrovnané utkání, do dvaadvacáté minuty se ani jeden tým nedostal do více jak dvoubrankové náskoku. Hostující hráče ale po většinu času držel ve vedení především Zdeněk Čarda a Domagoj Grizelj, nejproduktivnějším střelcem Maloměřic byl Jiří Havlát. Po třetině utkání přišel první zlom, Kopřivnice vstřelila šest gólů v řadě a pár desítek vteřin před koncem úvodního dějství vedla 16:9. Tomáš Musil stihl ještě do poločasu snížit. Hosté lačnili po dvou bodech a ve druhé části utkání nepřipouštěli žádné drama. Ke střeleckému duu Čarda – Grizelj se přidal ještě Pavel Musálek a společně drželi Kopřivnici v náskoku, který navíc narůstal. Na druhé straně se o góly staral Robert Žďárský, jeho zásahy ale na hosty nestačily. Kopřivnice vedla osm minut před koncem o dvanáct gólů a až po posledním time-outu se domácí opakovaně prosadili. Lukáš Vítek a Michal Dostalík alespoň kosmeticky upravili skóre, prohru už ale odvrátit nedokázali, hosté si odvezli své první dva body.

Lubomír Veřmiřovský, trenér vítězného celku, měl po utkání radost jak z výsledku, tak z průběhu zápasu. „K zápasu jsme přistoupili zodpovědně, tak jak jsme potřebovali. Od první minuty prvního poločasu to bylo vyrovnané a tvrdé utkání. S tím jsme se dokázali vyrovnat a postupně jsme si vytvořili náskok a pak již jsme měli utkání pod kontrolou až do jeho konce.“

„Z mého pohledu byla rozhodujícím momentem druhá polovina prvního poločasu, kdy jsme ztratili kontakt se soupeřem na rozdíl 6 branek. V další fázi utkání pak pokračovala oslabená obrana, neproměňování šancí, což nás trápí od začátku sezóny. Vydrží nám koncentrace pouze prvních 20 minut zápasu. S tím se nedá vyhrávat. Bohužel toto se nedá odstranit během jednoho týdne, ale je to běh na dlouhou trať,“ hodnotil utkání a výkon svého týmu nový trenér Maloměřic Jiří Řezník.

Rozhodčí: Friedel Pavel, Kučerka Tomáš

TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ – SKKP HANDBALL BRNO 32 : 26 (19:13) | 25. 9. 2021

Veselí i Brno vstoupilo do Extraligy vítězstvím. Hráči z Králova Pole pak dvakrát prohráli, potrápili ale oba dosud neporažené celky, Zubří a Karvinou. Veselí poprvé ztratilo po rovněž napínavém zápase na Dukle. Pro důležité body si šly ve čtvrtém kole tím pádem oba týmy, úspěšnější byli hráči domácího týmu.

Martin Kocich poslal hosty nadvakrát do jednobrankového vedení, Veselí ale dokázalo odpovědět. Brno bylo rovněž prvním týmem, který se dostal do dvoubrankového náskoku, načež domácí házenkáři opět vyrovnali a Luboš Bartůněk dokonce poprvé dostal svůj tým do vedení. Ten samý hráč ve čtrnácté minutě zápasu zvyšoval na 10:7 a v osmnácté minutě na 12:8. Velký zlom nastal v závěrečných minutách prvního poločasu, po gólech Roberta Halíčka a Adama Ptáčníka vedlo veselí už o osm gólů, pár vteřin před koncem brněnský Nikola Jezdimirovič snižoval na poločasových 13:19 ve prospěch domácích. Druhý poločas sice začal pro domácí dobře, Jakub Flajsar zvyšoval na 22:15. Následně ale přišla červená pro Roberta Halíčka a Brno vycítilo šanci. Trefili se Nikola Jezdimirovič i Sekulić, dva góly vstřelil Martin Kocich a na začátku poslední čtvrthodiny zápasu svítil na světelné tabuli stav 23:22.  Hosté ale comeback nedotáhli a naopak to byli hráči Veselí, kdo se znovu utrhl do tentokráte rozhodujícího náskoku. Adam Ptáčník svým devátým gólem v zápase definitivně rozhodl o tom, že oba body zůstanou doma. Nové Veselí vyhrálo třetí utkání v sezóně a stále se drží v horních patrech tabulky.

„Rozhodující byl první poločas. Ani na okamžik jsme nepolevili, agresivně bránili, skvěle ubránili nejsilnější útočnou zbraň Brna, tedy spolupráci spojek s pivotem Sekuličem. A hlavně jsme při každé příležitosti táhli rychlý útok a pomáhali si lehčími brankami. Bylo radostí vidět, jak se konečně nebojíme hrát aktivně, s rizikem a otevřeně,“ těšilo domácího trenéra Petera Kostku. „Brno snížilo dokonce na rozdíl jednoho gólu. Ale právě tehdy nám neuvěřitelně pomohly naše famózní tribuny. Velmi si cením, jak jsme takticky náročné chvíle zvládli a zápas s nádhernou lehkostí dovedli do vítězného konce.“

Rozhodčí: Hanák Michal, Pavlíček Luboš

LOVCI LOVOSICE – TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE 27 :32 (14:15) | 25. 9. 2021

Velká bitva se odehrála v Lovosicích, kam přijel plzeňský Talent. Dosud vítězný tým Lovců poprvé narazil, Plzeň, která v posledním utkání deklasovala Maloměřice, zvítězila v hale Chemik o pět gólů a bodově se dotáhla se na svého soupeře.

V hale Chemik se fanoušci těšili na dramatické a vyrovnané utkání a minimálně první poločas tato očekávání naplnil. Petr Vinkelhöfer dostal Plzeň do vedení 3:2, Václav Kovář vyrovnal. Ze sedmimetrových hodů nadvakrát uspěl Jakub Douda, ve stejné disciplíně v desáté minutě neuspěl Jaroslav Trkovský.  Góly ale střílel Lukáš Malý, který navázal na své úspěšné vystoupení pro Hranicím, v sedmnácté minutě poslal Lovosice do vedení 9:8. Znovu do vedení byli hosté zásluhou Milana Škvařila a Jana Stehlíka, do výraznějšího vedení je ale domácí nepouštěli. Poslední gól v prvním poločase vstřelil Marek Korbel. Vstup do druhé půle vyšel lépe Plzni, gólový účet otevřel Milan Škvařil a po necelých čtyřech minutách zvyšoval Jakub Douda na 19:14. Lovosice se ale do utkání rychle vrátily, Jaroslav Trkovský snižoval na 17:19 a Josef Jonáš následně na 19:20.  Otočit skóre se ale domácím nepovedlo, naopak, Plzeň se vrátila před poslední čtvrthodinou do výraznějšího vedení. Ondřej Šafránek zvyšoval deset minut před závěrečnou sirénou na 27:23 a náskok už Západočechům vydržel do konce. O poslední trefu hostujícího týmu se postaral brankář Karel Šmíd, za domácí korigoval skóre na konečných 27:32 Pavel Chotěborský.

Lovosický trenér Roman Jelínek mohl být spokojený se samotnou hrou svých svěřenců, mrzelo ho ale proměňování šancí. “Gratulujeme soupeři k vítězství. Sedmi hráči v poli jsme chtěli soupeře překvapit a myslím, že se nám taktika dařila a měli jsme dost gólových šancí, bohužel ne všechny jsme proměnili. Zlom zápasu vidím na začátku druhé půle, kdy jsme udělali dvě technické chyby a nedali dvě vyložené šance. Naše úspěšnost střelby ve druhé půli nám nedovolila následný náskok Plzně zcela vymazat. Pro nás je to poučení do dalších zápasů, ukázalo nám to, kde máme rezervy a na čem pracovat, abychom na konci sezóny mohli konkurovat těm nejlepším týmům.” Trenérova slova potvrdil také brankář domácího týmu, Jan Hrdlička.

Jeho protějšek, Karel Šmíd, pak přiznal, že i předchozí výborné výkony brankáře Hrdličky ho v utkání motivovaly. „Měli jsme velkou motivaci jak z loňské sezóny tak postavením Lovosic v tabulce. Já osobně jsem se chtěl vyrovnat Honzovi Hrdličkovi v brance Lovosic, který v úvodních kolech podával výborné výkony.” Radost z vítězství měl také plzeňský trenér, Petr Štochl. “Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas. Intenzivně jsme se na utkání připravovali a trošku nás překvapil tah soupeře se sedmi hráči v poli. Celkově bylo utkání na velmi dobré úrovni. Za nás bych si dovedl představit lepší obrannou fázi, dostali jsme i přes pět chycených sedmiček dvacet sedm branek. Výhra v Lovosicích je velmi cenná a my si jí vážíme.”

Rozhodčí: Bareš Marek, Uhlíř Jakub

HCB KARVINÁ – HBC RONAL JIČÍN 37 : 23 (19:11) | 25. 9. 2021

Karviná žádné drama nepřipustila a před vlastními fanoušky oslavila svoji čtvrtou extraligovou výhru. V sobotu na českého vicemistra nestačil Jičín, který tak zůstává na dvou bodech. Domácí Baník se tak povzbudil před důležitým zápasem se Zubřím, který je na programu v pátek 1. října.

Karviná do zápasu sice vstoupila lépe a po druhém gólu Davida Růži vedla 4:2, hosté ale zásluhou Martina Kovaříka otočili skóre a dostali se do jednobrankového vedení. Dlouho jim nevydrželo, Denis Harabiš po jedenácti minutách zvyšoval na 7:5, Patrik Fulnek o pár minut později na 10:6. Karviná navyšovala své vedení až do konce poločasu, přesně pálili Vojtěch Patzel a Ondřej Skalický, který svým čtvrtým gólem v zápase stanovil poločasový výsledek 19:11. Domácí tým svého soupeře nešetřil ani ve druhé třicetiminutovce, Patrik Fulnek a Dominik Solák navýšili v sedmatřicáté minutě na 24:12! Jiří Dolejší snižoval před závěrečnou patnáctiminutovkou na 16:28 z pohledu svého týmu, Jičín ale tentokrát neměl proti Karviné na body nárok.  Další góly přidávala nejlepší střelec utkání, Dominik Solák, v úplném závěru zápasu Petr Freiberg už jen snížil a stanovil konečný výsledek. Karviná vyhrála o čtrnáct branek a je společně se Zubřím, se kterým se v televizním zápase utká již v následujícím kole, dosud stoprocentní.

„Jsem rád za další výhru a tím pádem za dva body. Těší mě, že si opět zahráli všichni hráči z lavičky,“ shrnul jednoduše své pocity Michal Brůna, trenér Karviné. Jeho svěřenec a nejlepší střelec utkání, Dominik Solák, už byl konkrétnější. „Myslím, že rozdíl oproti minulému týdnu byl ten, že jsme z gólmana neudělali mistra světa, jako tomu bylo s Brnem. To byl klíč k úspěchu. Kdybychom šance proměňovali i proti Brnu, tak se možná zrodil podobný výsledek. Jsem rád, že jsme ten špatný druhý poločas z minulého týdne dnes proti Jičínu odčinili. Chtěli jsme to Brno napravit a odvděčit se našim fanouškům, což se podařilo. Zároveň jsme se chtěli dobře naladit na Zubří, se kterým hrajeme v pátek. Zubří také vlastně ještě neprohrálo, tam to bude jiný zápas.“

Úplně jiné pocity zažíval na druhé lavičce trenér jičínských házenkářů, Aleš Babák. „Nehodnotí se mi to dobře. Předchozí zápas se Zubřím pro nás byl studenou sprchou a nechal na nás stopy. Dneska jsme drželi s jednoznačným favoritem krok zhruba patnáct minut. Pak jsme začali produkovat zbytečné technické chyby, kterých bylo nakonec osmnáct, a pokud chcete hrát proti soupeři kvalit Karviné důstojnou roli, tak základní předpoklad je hrát bez těchto chyb. Nebyli jsme schopni ohrozit branku, sebevědomí hráčů šlo dolů a pak jsme už jen čekali na vysvobozující konečný hvizd.“

Rozhodčí: Horáček Václav, Novotný Jiří

PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK – HC DUKLA PRAHA 26 : 26 (13:11) | 26. 9. 2021

Jediný nedělní extraligový zápas se hrál ve Frýdku, kam přijel pražský celek. Domácí tým toužil po prvních bodech v sezóně, Dukla zase chtěla navázat na svůj poslední triumf. Na body, respektive bod, nakonec dosáhly oba týmy, utkání přineslo první remízu v tomto ročníku.

Utkání začalo gólem Jakuba Krušberského. Ten samý hráč upravil po pěti minutách hry na 3:2 ve prospěch Dukly. V deváté minutě ale viděl červenou kartu a Frýdek se poté během chvilky dostal do vedení, na 6:3 zvyšoval Vojtěch Petrovský.  Hostům pomohl oddechový čas, po kterém vyrovnal Marek Šebesta. Do konce poločasu vedl Frýdek o tři góly už jenom jednou, Zbyněk Bureš zvyšoval dvanáct vteřin před sirénou na 13:10. Ze sedmimetrového hodu ale ještě korigoval Daniel Křístek. Hned v úvodu druhé půle hosté vyrovnali, nerozhodný stav ale opět nevydržel dlouho, Frýdek se znovu dostal do vedení. Za Duklu pálil ve druhém poločase přesně Marek Šebesta, domácí se mohli spolehnout na Vojtěcha Petrovského. Dvě minuty před koncem vedl Frýdek o dva góly, po oddychovém čase Michala Tonara ale pálil přesně Filip a po něm Martin Březina, který vyrovnal na 26:26. Další gól už nepadl a oba týmy si tak rozdělily po bodu.

Domácí trenér, Daniel Valo, měl po utkání smíšené pocity a věděl, že jeho tým byl blízko plnému bodovému zisku. „Těžko se mi to hodnotí, protože jsme byli celý zápas lepší a rozhodně jsme si zasloužili vyhrát. Měli jsme výborný první poločas, kdy jsme Dukle dovolili pouze jedenáct branek. Skvěle nám fungovala obrana, v útoku jsme se prosazovali, ale neproměňovali jsme šance. Po prvním poločase jsme mohli mít výraznější náskok. Ve druhém poločase jsme vedení drželi prakticky až do konce. Výsledek nás stály některé technické chyby. Určité situace jsme měli dohrát jinak, ale ztratili jsme míče, Duklu jsme tím dostali na koně. Jsme rádi za to, že máme první bod, ale vzhledem k průběhu utkání jsme měli brát dva.“

Za pravdu dal svému protějšku Michal Tonar, který uznal, že bod je pro pražský celek vzhledem k okolnostem zlatý. „Tohoto bodu si ceníme jako by to bylo vítězství, protože během čtvrtka a pátku jsme přišli o pár hráčů vinou zranění či nemoci. Jeli jsme sem v okleštěné sestavě třinácti lidí, takže tento bod byl vybojovaný. Musíme ho náležitě oslavit. O zisku bodu rozhodla naše touha po vítězství. Ještě dvě minuty před koncem jsme prohrávali o dvě branky, ale dokázali jsme náskok soupeře dorovnat.