Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

V atraktivních extraligových předehrávkách bodovali loňští finalisté

13/10/2021
Dukla, Karviná a Zubří se o víkendu poprvé v tomto ročníku představí na evropské scéně, čeká je druhé kolo EHF European Cup. Také proto hned dva celky nastoupily v předehrávce 7. kola už ve středu 13. října, Karviná hostila Nové Veselí a Plzeň přijela na palubovku Dukly. Obě utkání slibovala zajímavou podívanou, papírové předpoklady ale mluvily spíše pro Baník a západočeský Talent. To se také potvrdilo a účastníci finále uplynulé sezóny si připsali na svá konta další dva body.
V atraktivních extraligových předehrávkách bodovali loňští finalisté

 

HCB KARVINÁ – TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ 35 : 26 (16:13) | 13. 10. 2021

Hned první utkání 7. kola proti sobě poslalo dva týmy s vynikající formou. Domácí Karviná ještě v lize nenašla přemožitele, Nové Veselí padlo pouze na Dukle, ze zbylých utkáních bralo dva body. V hale STaRS se ale tentokráte jednalo o jasnou záležitost, Baník ve druhém poločase rozhodl o svém vysokém vítězství a zůstává na prvním místě se stoprocentním bodovým ziskem.

Radim Dodica a Jakub Flajsar dostali Veselí nadvakrát do vedení, následně otáčel Vojtěch Patzel a Ondřej Skalický zvyšoval v osmé minutě na 4:2. Znovu vyrovnáno bylo o pár chvil později, Luboš Bartůněk upravil skóre na 4:4. Celý první poločas pak hostující hráči úspěšně dotahovali nejtěsnější vedení domácího týmu, Jakub Flajsar vyrovnával v sedmnácté minutě na 8:8, po něm Roman Dodica na 9:9 a dvakrát gólově přispěl Anur Burnazović. Karviná se do utrhla až na konci prvního poločasu, Ondřej Skalický zvyšoval na 13:11 a v poslední minutě prvního poločasu na 16:12. Odpovědět stihl ještě Roman Dodica. Hostujícím házenkářům vyšel také vstup do druhého poločasu, v devětatřicáté minutě David Melichar snížil na 19:20.  Na vývoj skóre reagoval Michal Brůna oddychovým časem a udělal dobře. Jeho svěřenci v dalších minutách rozhodli o vítězi utkání. Nejprve zvyšoval Jan Sobol na 23:19, poté Vojtěch Patzel už na 26:19 a po gólech Dominika Soláka upravil skóre deset minut před koncem Jan Sobol na 30:21. Veselí stihlo jen korigovat, poslední gól zápasu vstřelil Adam Tomášek. Veselí mohlo těšit alespoň další gólové vystoupení Romana Dodici, na domácí straně střelecky táhl svůj tým  Vojtěch Patzel.

„Veselí přijelo sebevědomě, mají za sebou povedené zápasy. Ani tento dnešní nebyl jednoduchý. I když jsme věřili, že vývoj utkání zlomíme, tak se to povedlo až někdy v druhé půlce druhého poločasu. Asi by se to podařilo dřív, ale Peťa Mokroš si dnes vybral smůlu, když dostal snad čtyři kuriózní góly – po blocích, od tyčky do hlavy a pak do branky a podobně. Ale to k házené patří. Jinak musím kluky pochválit. Měli jsme v poslední době hodně nachlazených, museli jsme zrušit tři tréninky a například Venca Franc ještě pořád není úplně OK, ale nastoupil a aspoň na chvíli pomohl klukům v obraně,“ připomněl trenér Michal Brůna, že příprava proti ve formě hrajícímu soupeři nebyla jednoduchá a o to větší je radost z vítězství.

„Nechci si určitě vytvářet nějaké alibi, ale výsledek vůbec neodpovídá tomu, jaký měl zápas průběh. Do 40. minuty bylo utkání v podstatě vyrovnané. Karviná si v té 40. minutě vzala time-out, ale to nebylo to klíčové. Klíčové bylo to, že zhruba 18 minut do konce jsme hráli přesilovku a tu jsme prohráli 2:0. To nás poznamenalo a domácí naopak nastartovalo. Když to bylo o pět, šest gólů, měl jsem volbu, jestli hru zpomalovat a prohráli bychom třeba o pět, nebo hrát dál rychle a jít do rizika. Zkoušeli jsme 7:6, hráli jsme pořád rychle, rychlé útoky, prostě hru, co nás zdobí. Ale nicméně pokud bychom chtěli v Karviné uspět, museli bychom podávat 100% výkon celý zápas a ne jen nějakých 40 minut. Takže domácí zaslouženě vyhráli,“ hodnotil Peter Kostka zápas po delší době z pozice poraženého, ovšem se vztyčenou hlavou.

Kremláček Petr, Procházka Filip

 

 

HC DUKLA PRAHA – TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE 28 : 34 (15:19) | 13. 10. 2021)

Plzeň nemá na pražskou palubovku nejlepší vzpomínky. Letos zde hrála již třikrát, na jaře ještě v rámci uplynulého ročníku ani v jednom případě nedokázala v základní hrací době zvítězit. Házenkáři Dukly se ale po odchodu výrazných tváří stále sehrávají a Plzeň i díky tomu, stejně jako díky dobrému výkonu svých hráčů, tentokráte bez výraznějších potíží vyhrála a drží se na druhém místě.

Skóre otevřel ve třetí minutě domácí Marek Hlinka, soupeř ale odpověděl třemi góly v řadě. Plzeň se držela ve dvoubrankovém vedení, na čemž se podílel především čtyřmi góly za sebou Tomáš Nejdl. Po dvaceti minutách se ten samý hráč prosadil znovu a zvyšoval na 11:8 ve prospěch Plzně. Ze sedmimetrového hodu snižoval David Šůstek a po něm upravil Jakub Krušberský na 10:11. S góly se roztrhl pytel v závěrečné pětiminutovce prvního poločasu, přičemž míče končily častěji v dukelské síti. Tomáš Nejdl zvyšoval náskok Talentu už na pět branek, poločasový stav 15:19 zařídil gólem v poslední vteřině Marek Hlinka. Náskok si hosté dokázali bezpečně udržovat, Petr Linhart zvyšoval na 23:17, Ondřej Šafránek efektním gólem patnáct minut před závěrečným gólem na 26:20. Nejvýraznější vedení za celé utkání měla Plzeň v devětačtyřicáté minutě, kdy dostal do svůj tým do vedení 30:21 Jakub Šindelář. V závěrečné desetiminutovce domácí alespoň snížili, o tři góly se postaral David Šůstek a Marek Hlinka celé utkání ukončil. Před ním se podvanácté prosadil nejlepší střelec zápasu, Tomáš Nejdl.

„Bohužel to byl další ze zápasů, o kterém se dá říct, že jsme se porazili vlastními chybami. Říkali jsme si, že v obraně musíme být aktivní, ale couvali jsme. Zlepšení, které jsme očekávali, se nedostavilo. To se bohužel poté přeneslo i dopředu, měli jsme tam hodně technických chyb. Tím jsme se pak dostali i na ten osmibrankový rozdíl. Pak už bylo vážně těžké se na Plzeň dotáhnout. Jejich hráči, hlavně ti starší, vědí, jak se mají v takové situaci chovat, takže pak už s námi dohráli zápas s těmi šesti, sedmi góly rozdílu. Prostě jsme propadli jak vzadu, tak vepředu. Máme teď dva dny a já pevně doufám, že se srovnáme a na evropský pohár budeme v trochu jiném rozpoložení. Potřebujeme to,“ hodnotil utkání také směrem k evropským pohárům Michal Tonar.

Petr Štochl byl rád, že oproti utkání s Kopřivnicí se jeho tým dostal do utkání od první minuty. „Musím říct, že jsem spokojený, samozřejmě s výsledkem, s vítězstvím, ale i s předvedenou hrou. My jsme se loni na Dukle trápili, dvakrát jsme tu dostali i dost významný výprask, jednou jsme vyhráli až na sedmičky při play off, takže z tohoto pohledu to je pro mě velká radost, že jsme dokázali relativně v klidu zápas vyhrát. Je pravda, že má Dukla po změnách v kádru, ještě chvíli si to bude sedat. Myslím, že se v průběhu sezóny bude výrazně zlepšovat, takže jsem docela rád, že jsme tu hráli relativně brzy, protože věřím tomu, že se bude zvedat.“

Fukala Přemysl, Mohyla Radek