Sedmé kolo Extraligy pokračovalo sobotními triumfy domácích

16/10/2021
Po středečních předehrávkách pokračovalo sedmé extraligové kolo dalšími třemi duely. Ve všech případech byly úspěšnější domácí týmy, Kopřivnice porazila Hranice, následně Brno nejtěsnějším rozdílem uspělo proti Lovcům. Sobotní program pak uzavřel Jičín, který porazil Maloměřice. Poslední zápas tohoto kola se hraje až ve středu, Zubří v něm nastoupí proti Frýdku-Místku.

KH ISMM KOPŘIVNICE – TJ CEMENT HRANICE 30 : 22 (16:8) | 16.10.2021

Kopřivnice se prezentovala velmi dobrým prvním poločasem už v Plzni, základy svého domácího vítězství položila rovněž v úvodním dějství. V tom si domácí celek vypracoval osmigólové vedení, které mu vydrželo až do závěrečného hvizdu. Výhru oslavili kopřivničtí hráči po dvouzápasovém bodovém půstu, naopak čekání Hranic na vítězství se tak protáhlo o další zápas.

Skóre otevřel Jan Hanus, Domagoj Grizelj zvyšoval v šesté minutě na 3:0. Matyas Pinkas následně snižoval, po něm se prosadil i Jan Plaček. Kopřivnice ale rovněž přidávala góly a za stavu 7:2 donutili hostující lavičku k time-outu. Ani po něm se ale nedokázaly Hranice přiblížit, Jan Gřes a Zdeněk Čarda vstřelili hned čtyři góly za tři minuty a domácí celek vedl už 12:4. V prvním poločase potěšil své fanoušky také Edwin Brito Benítez, šestnáctým gólem uzavřel gólový účet Kopřivnice v prvním poločase, po něm snižoval Jaroslav Fulneček. Úvodní třicetiminutovka svým průběhem slibovala hladké vítězství domácích, realita byla ale byla jiná. Jan Hanus sice ještě zvýšil na 17:8, ale následně snížil Luděk Piwko, po něm se prosadil během minuty a půl hned třikrát Jan Zbránek v pětatřicáté minutě snížil na 13:17 Matyas Pinkas. Až poté se domácí znovu probrali a začali svůj náskok znovu bodovat, třemi góly přispěl nejlepší střelec zápasu, Jan Gřes a Marek Žingor před závěrečnou dvacetiminutovkou zvyšoval na 22:15. Do konce zápasu padaly spíše než góly dvouminutové tresty. Třígólová série v posledních minutách zajistila Kopřivnici až desetibrankové vedení, Hranice už jen snížily a daly skóre jeho konečnou podobu.

"Náš týdenní cíl jsme splnili. Postoupili jsme do dalšího kola Českého poháru a uhráli jsme doma dva body s Hranicemi, takže naprostá spokojenost. Zápas se vyvíjel tak, že jsme Hranicím odskočili hned na začátku a měli jsme pod kontrolou celé utkání. Pouze nám trošičku nevyšel začátek druhého poločasu, kdy jsme jasně upozorňovali, abychom si dali pozor na vstup, který se nám nepovedl. Hranice dokázaly snížit na rozdíl čtyř branek, ale poté jsme znovu odskočili a zápas v klidu kontrolovali,“ hodnotil vítězství Kopřivnice trenér týmu, Lubomír Veřmiřovský.

Rozhodčí: Pluhař Pavel, Suchanek Tomáš

SKKP HANDBALL BRNO – LOVCI LOVOSICE 30 : 29 (15:12) | 16.10.2021

Dva týmy s velmi dobrou formou se potkaly v Brně. Na palubovku Králova Pole, které drželo dvě výhry v řadě, přijely Lovosice, pyšnící se v rámci Extraligy šňůrou delší ještě o jedno utkání. Předpoklady se naplnily, vyrovnané utkání bohaté na góly nakonec nejtěsnějším možným způsobem vyhráli domácí, kteří nadále stoupají tabulkou směrem vzhůru.

První gól vstřelil až skoro po třech minutách domácí Martin Kocich, o odpověď se postaral Lukáš Malý. Za stavu 3:3 se prosadil Jaroslav Trkovský, po něm vstřelil gól David Kylíšek a na 6:3 ve prospěch Lovosic zvyšoval Jiří Motl, jehož gól byl signálem pro domácí lavičku k oddychovému času. Brno ale po krátké poradě doslova ovládlo hřiště, Erik Žvak nastartoval osmigólovou sérii domácích, opakovaně mířil přesně Jakub Bosák a po patnácti minutách zvyšoval na 11:6 Martin Kocich. Až po více jak devíti minutách vstřelil sedmý gól Lovosic Jan Kupa. V závěrečných minutách snížily Lovosice na mnohem přijatelnější rozdíl tří branek, o což se postaral především opět Jan Kupa spolu s Jiřím Motlem. Ve druhém poločase se dostali Lovci na rozdíl jediné branky a na dostřel se drželi až do jedenácté minuty. Poté se Brno znovu utrhlo, na 22:19 zvyšoval Dušan Živanov, ten samý hráč v devětačtyřicáté minutě upravil skóre na 24:21. Utkání ale stále nekončilo, při chuti byl Jiří Motl a Jaroslav Trkovský, kteří otočili skóre a minutu a půl před závěrečným hvizdem vedly Lovosice o gól. V hektických závěrečných třech minutách padly hned tři tresty, jedna červená karta pro hostujícího Jiřího Boučka a hned sedm gólů! Ty nejdůležitější si pro sebe schoval Dušan Živanov. Během patnácti vteřin nejen vyrovnal, ale znovu dostal domácí do vedení. Na 29:29 vyrovnával půl minuty před koncem Lukáš Malý, o vítězi rozhodl znovu Dušan Živanov. Hrdina okamžiku vystřílel Brnu třetí extraligové vítězství v řadě, Lovosice poprvé prohrály v této sezóně na soupeřově palubovce.

"Moc si vážím této výhry, protože proti Lovosicím je strašně těžké hrát. Na utkání jsme se poctivě připravovali celý týden, ale u soupeře jsou tak silné individuality, že se na ně ani moc připravit nejde. Myslím si, že dneska jsme se opravdu mohli opřít o gólmany, což v zápasech před tím nebylo a řekl bych, že dneska asi poprvé za tuto sezónu jsme měli procentuálně lepší brankáře než soupeř. Naší nedisciplinovaností jsme duel zkomplikovali, na druhou stranu v tomhle jsou Lovosice výjimečné, protože nám tam Motl vypíchl asi 5 balónů. Musím říct, že by byla asi víc zasloužená remíza, protože oba týmy tady nechaly všechno a toto se divákům muselo líbit," řekl k utkání trenér Brna Pavel Hladík.

Podle Romana Jelínka, trenéra Lovců, utkání naplnilo předzápasové prognózy, rozhodly maličké chyby: "Utkání proběhlo přesně tak, jak jsem očekával – vyrovnaný duel plný soubojů, ani jeden tým si nic nedaroval. Zápas se mi moc líbil. Ať už to bylo tempem, nasazením. I co se týká našeho týmu, tak jsem s naším výkonem spokojený. Rozhodovaly detaily, což u nás na konci byly naše neproměněné šance a zákroky gólmana Brna. Jsem pyšný, jak to kluci odmakali na sto procent, bohužel to ale dnes na vítězství nestačilo."

Rozhodčí: Friedel Pavel, Kučerka Tomáš

HBC RONAL JIČÍN – SHC MALOMĚŘICE BRNO 30 : 21 (16:11) | 16.10.2021

Jičín měl na kontě před sedmým kolem pouze jediné vítězství proti Hranicím, naprosto stejná bilance „zdobila“ také Maloměřice. Oba týmy se tak pohybují v pásmu skupiny o udržení, ze které by se rády dostaly. Důležitý krok udělali v sedmém kole házenkáři Jičína, na domácí palubovce zvítězili o devět gólů a posunuli se před Frýdek-Místek, který bude svůj zápas dohrávat ve středu.

David Krahulec začal své nejlepší utkání v sezóně gólem na 1:0, v deváté minutě zvyšoval na 5:3. Maloměřice se svého soupeře držely, postupnými krůčky ale domácí své vedení navyšovali. Ve dvaadvacáté minutě se dvakrát prosadil Tomáš Musil, jenž snížil na 9:11. Závěr úvodního dějství lépe odehráli házenkáři Jičína, David Krahulec upravil skóre na 13:9 a minutu před koncem na 16:10. Korigovat stihl Jiří Havlát, po jehož gólu šli hosté do kabin s pětibrankovou ztrátou. Při chuti zůstával i po přestávce David Krahulec, jenž se prosadil ze sedmimetrového hodu a následně mířil přesně i ze hry, díky čemuž Jičín vedl 19:13. Do nadějně se rodícího náskoku domácích se ale rozhodli hráči Maloměřic ještě „hodit vidle“, na Davida Popelu a Viktora Hastíka navázal nadvakrát Michal Dostalík a náhle byl stav 19:17. Skóre zůstávalo po další minuty na dvou až tříbrankovém rozdílu. Zřejmě rozhodující pasáž nastala devětačtyřicátou a třiapadesátou minutou, Jičín ji vyhrál 4:0 a vedl 27:20, přičemž toto skóre stanovil David Krahulec svým jedenáctým gólem. Maloměřice už neměly na odpověď síly, domácí naopak ještě navýšili a své příznivce v hledišti potěšili vítězstvím 30:21.

„Z hlediska vývoje v tabulce to pro nás bylo strašně důležité utkání, dá se říci, že to byl zápas o čtyři body. Hráli jsme na domácí palubovce, byli jsme postaveni do role favorita a celý zápas jsme se s tím prali. Z mého pohledu samozřejmě zápas vypadá výsledkově velice jednoduše, ale rozhodně tomu tak nebylo. Nedokázali jsme si poradit se spoluprací Maloměřic s pivotem, neproměnili jsme tři sedmimetrové hody, ani jsme se neprosadili z křídel a z proskoku. Musím dneska pochválit gólmana Davida Machalického, který odehrál dobrý zápas a celé utkání nás držel na distanc od Maloměřic. Důležité góly so připsali zkušení hráči, a to nám pomohlo zápas kolem padesáté minuty zlomit ve svůj prospěch“ hodnotil utkání Petr Mašát, lodivod domácího celku.

„Těžko se mi dnešní utkání hodnotí. Už nějakou dobu nás trápí neproměněné šance, a to byl ten největší rozdíl, který dnes na hřišti byl. V některých pasážích utkání jsme byli Jičínu vyrovnaným soupeřem, ale neproměnili jsme 60% střel, které měly skončit gólem. Poté by výsledek vypadal možná jinak,“ řekl po utkání trenér Maloměřic Jiří Řezník. Koncovka byla hlavním rozdílem také podle Michala Dostalíka. „Dnes jsme neproměnili jasné šance, naopak soupeř měl lepší střelbu. Úplně jsme selhali co se procentuálně střelby týče, a to byl hlavní důvod dnešní prohry. Ačkoliv to byl vyrovnaný zápas, výsledek vypadá jinak.“

Rozhodčí: Veselý Lukáš, Zelenka Jan