Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Juniorky se v základní skupině EURA postaví proti Maďarsku, Norsku a Rumunsku

10/02/2021
České házenkářky do 19 let mají před sebou letní EURO. Dnešní los ve Vídni rozhodl o tom, že se v základní skupině utkají se zvučnými soupeři Maďarskem, Norskem a Rumunskem.
Juniorky se v základní skupině EURA postaví proti Maďarsku, Norsku a Rumunsku

 

České juniorky i dorostenky se zpět zařadily mezi elitní evropské týmy a po několika letech, kdy nastupovaly na EHF Championship, je nyní čeká opět EHF EURO, tedy boje nejlepších evropských výběrů. Účast mezi špičkou vybojovala na Championship v Itálii v létě 2019 právě tato generace, kterou teď čeká představení na EURU devatenáctiletých.

Mezi soupeři v losovacích koších nebylo slabších protivníků, přesto týmy Maďarska, Rumunska a Norska patří k týmům s nejzvučnějšími házenkářskými jmény. „V rámci realizačního týmu jsme zkoušeli odhadovat nějaké tipy, nejblíže byl Richard Řezáč, který trefil Norsko a Maďarsko. I já jsem měl Norsko mezi svými tipy,“ řekl s lehkým úsměvem trenér juniorského týmu Dušan Poloz. Vedle těchto dvou týmů se Česko utká ještě s Rumunskem, které bude také protivníkem dorostenek.

 

 

„V současné době ale nemáme vůbec přehled o soupeřích, nic se nehraje, týmy v Evropě se nesetkávají. Bude proto hrozně těžké soupeře zmapovat. Můžeme se informovat o tom, jak týmy hrály před dvěma lety, kdy se viděly naposledy, ale konkrétní komentáře o kvalitách a hře soupeře jsou nyní úplně bezpředmětné, protože nikdo neví, kdo a v jaké sestavě a zda vůbec tam přijede,“ upozornil Poloz.

Trenérské týmy obou družstev – dorostenek a juniorek – budou při přípravě spolupracovat. „Informace o tomto ročníku budu hodně čerpat právě od trenéra Michala Červenky, který tento tým vedl a uhrál s ním skvělý výsledek v podobě postupu do A skupiny. S některými týmy se ve své kategorii setkali,“ zamýšlí se Poloz, který však upozorňuje, že situace juniorek je přece jen o něco málo příznivější, než u dorosteneckého výběru: „Máme štěstí, že většina hráček se propracovala do týmů MOL ligy, trénují a získávají i nějakou menší herní minutáž. Za to jsme klubům moc vděční. Není to ale případ všech hráček a i to bude při nominaci hrát roli. Bohužel, dorostenky jsou na tom ještě hůře, pro ty bude po téměř ročním zápasovém výpadku, velmi těžké nastoupit na mistrovství. I když trénujete, ale nehrajete, pohyb na hřišti a timing, náběhy… To jde z hlavy rychle pryč. Pro oba naše týmy to tak bude velmi těžké.“

A přestože házenkářská situace napříč Evropou je poměrně nevyrovnaná a ve většině případů nepříznivá, je Poloz rád, že se šampionáty uskuteční. „Současná situace, kdy se v řadě zemí mládežnické soutěže nehrají, podobně jako u nás, silně ovlivní celé mistrovství. Některé týmy se schází, připravují se na společných srazech, bohužel u nás je situace horší a opravdu není jednoduché se na mistrovství Evropy vůbec připravit. I tak jsme ale rádi, že šampionát vůbec bude a že tyto ročníky 2002/2003, respektive 2004/2005 v případě dorostenek, mohou směřovat své úsilí a práci k nějakému cíli. Všichni se těšíme na to, že budeme moci dělat to, co máme rádi. Házené hlavně přeji, aby tak, jak proběhly šampionáty mužů a žen, proběhla i tato mládežnická mistrovství a házená ukázala, že i v této těžké době se dá sportovat," dodal Poloz.

EHF EURO házenkářek do 19 let se uskuteční od 8. do 18. července 2021 v Celje ve Slovinsku.