Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Karlovarská školní liga mini házená začíná!

07/06/2022 | mládež
Za vším stojí nápad, před kterým se nejen já osobně hluboce klaním, a který se zrodil v hlavě Daniely Radové – organizační pracovnice oddílu Házené Kynžvart a členky Exekutivy KVKSH, uspořádat jedno kolo již běžící Chebské a Mariánskolázeňské školní ligy v aréně míčových sportů v Karlových Varech dne 23. 2. 2022 v dopoledních hodinách před 2Finále Českého poháru 2021/2022 žen a mužů. Ten s velkou ochotou podpořil Český svaz házené a jehož organizaci skvěle zvládla Irena Soukupová, která je garantem školních lig v Karlovarském kraji.
Karlovarská školní liga mini házená začíná!

A proč tohle zmiňuji? Již ten den, kdy akce proběhla a někteří pozvaní pedagogové z karlovarských základních škol viděli mraveniště dětí na třech hřištích, s jakou radostí a lehkostí hrají mini házenou, zavládlo nadšení. Byli i tací, kteří si sebou rovnou odvezli připravené skládací branky a míče na svou školu. Tak tohle byl opravdu ten správný a podstatný impuls k tomu, že jsme se nemuseli nikam se svými aktivitami vnucovat a ze škol nám naopak sami se zájmem volali o ukázkové hodiny, které do dnešní doby proběhly na těchto školách, někde už dokonce i dvakrát. Jako první se ozvala ZŠ Truhlářská následovaly ZŠ a MŠ Dalovice, ZŠ Krušnohorská, ZŠ Královské Poříčí a ZŠ Kolová. Všechny tyto školy již mají k dispozici vybavení, které jim v rámci projektu Házená do škol zůstalo k dispozici. Nechci, aby to zavánělo samochválou, ale všude, kde jsme byli vždy se dvěma staršími žákyněmi našeho oddílu, jsme vzbudili nadšení, a co je nejdůležitější nejen u dětí. Mám potvrzeno, že mini házenou již zařadili i do hodin tělesné výchovy.

Jako potvrzení toho, co zde píši, si dovolím přesně doslova ocitovat zprávu, která mi přišla po posledních ukázkových hodinách na ZŠ Kolová. „Projekt Házená do škol vnímáme velmi pozitivně. Zaběhlé stereotypy v tělesné výchově v podobě vybíjených a přehazovaných (zejména pak na prvních stupních) je stále dost patrný a každý nový vítr do plachet školních her je určitě dobrý. Házená je zábavná hra, která děti nevyřazuje, ale zapojuje. Zároveň vede k rozvoji kompletních dovedností. Jsme moc rádi, že naši žáci měli možnost zkusit si ukázkové hodiny pod vedením profesionálního trenéra z Házené Kynžvart, kde má tento sport dlouholetou tradici. Naše malá školička vede děti k pohybu i během přestávek a školní družiny, kde se teď žáci těší zejména na házenou a z toho máme velkou radost. Štěpánka Jáchymová a celý kolektiv učitelek ZŠ Kolová.“

Všechny tyto návštěvy na školách nám potvrdily, že mini házená se da zahrát i na malém prostoru menší tělocvičny nebo i jen na posekané louce. Jen se upraví počet dětí a třeba i vypustí pole brankoviště. Všechno toto snažení přineslo ovoce v podobě nově vzniklé Karlovarské školní ligy v mini házené, kdy její první kolo naplánované na 22. 6. 2022 proběhne na ZŠ Konečná v Karlových Varech.

Zároveň od září 2022 začínají v Karlových Varech první tréninkové hodiny nově vzniklého házenkářského klubu, který našel své útočiště v tělocvičně na ZŠ Truhlářská. Je možné se připojit od 6. 9.2022 vždy v úterý a ve čtvrtek v čase 15:30 - 16:30 hodin, tréninkovou skupinu povede Eva Lanzendörferová - kontakt lanzikova@seznam.cz, 723 341 873.

Autor: Jiří MARŠÍK – trenér mládeže Házená Kynžvart