Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Kondiční trenér Bambuch: V Zubří jsou samí dříči, nikdy neodmlouvali

21/07/2021
Kondiční přípravu hráči zpravidla nezbožňují, je ale nutným základem sportovního výkonu. V Zubří má kondiční kvality týmu na starosti kondiční trenér Jakub Bambuch. Stará se o to, aby hráči udrželi dobrý fyzický výkon od začátku sezony až do jejího konce.
Kondiční trenér Bambuch: V Zubří jsou samí dříči, nikdy neodmlouvali

Co obnáší práce kondičního trenéra?

Kondiční trenér má na starost fyzickou kondici hráčů. Měl by kondičně připravit celý tým na sezonu a v jejím průběhu jej udržovat v optimálním výkonnostním a zdravotním stavu.

 

V čem se liší práce kondičního trenéra od toho klasického?

Já se zabývám jen tím, jak na tom jsou kluci fyzicky. Jestli mají výkonnost - sílu, rychlost, vytrvalost a zdraví - a jestli jsou schopní ji udržet po dobu, po kterou potřebují, respektive musí. Hlavní trenér připravuje mužstvo po herní, technicko-taktické stránce. Jednoduše – já budu kluky trápit v posilovně a Peter Dávid na palubovce.

 

Individuální kondiční plány se hodně skloňovaly v době pandemie. Co bylo v té době pro hráče nejdůležitější?

U extraligového týmu šlo hlavně o to, aby zůstali hráči v pohotovosti a byli připraveni rychle naskočit do zápasového rytmu. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Situace se měnila z týdne na týden. Individuální plány ale byly důležité také pro mládež. Pro ně byla pauza mnohem delší a strávit skoro celý rok nicneděláním by byla katastrofa. Takže někteří o pauze makali a někteří mají doteď z lockdownového gaučingu problém s proleženinami (smích).

 

Na sociálních sítích Zubří bylo vidět, že trénink házenkářů může vypadat i jako příprava na Oktagon…

Takový tréninky jsme absolvovali ze dvou důvodů. Za prvé jsem chtěl, ať si kluci konečně vyzkouší pořádný sport (smích). Druhým důvodem byla moje osobní msta všem těm, kdo mě celý rok na trénincích „zlobili“. Našli se totiž hráči, kteří mě celou sezonu provokativně vyzývali na boxerský souboj. Tak dostali, co chtěli. Nutno dodat, že když mělo dojít na věc, raději předstírali zranění, a takto zbaběle utekli hrobníkovi z lopaty (smích).

 

Prozraďte nám, jak kluci pracují. Jsou mladí a draví, nebo i odmlouvají, že se jim něco nechce?

Jako trenér mám asi štěstí na svěřence, protože v Zubří to je samý dříč a ještě se nestalo, že by někdo odmlouval. Vůbec nikdy jsem na tréninku nezaslechl: „Už nemůžu“, „to nejde“, „to je moc těžké“, „chtěl bych vidět, jak bys to zvládl ty, Kubo“, „chci domů“, „Ježiši… Ty už jsi tu zase“ … (smích).

 

S novým trenérem Dávidem spolupracujete již od konce sezóny. Jaká byla spolupráce?

S Peterem jsme v kontaktu od konce minule sezony, kdy jsme dělali plán přípravy na letošní novou sezonu. Vše fungovalo velice hladce a vypadá to, že se kluci mají na co těšit.

 

Autorka Kamila Krupová