Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Kvalifikační dvojutkání mezi Českou republikou a Faerskými ostrovy je odloženo

28/10/2020
Utkání 1. a 2. kola kvalifikace o EHF EURO 2022 mezi Českou republikou a Faerskými ostrovy, původně plánovaná na 4. a 7. listopadu 2020, byla z důvodů vývoje protiepidemických opatření odložena.
Kvalifikační dvojutkání mezi Českou republikou a Faerskými ostrovy je odloženo

Několik posledních týdnů zástupci Českého svazu házené a národního týmu mužů intenzivně vyjednávali se všemi zainteresovanými institucemi o možnosti sehrání kvalifikačního utkání mužů a především o možnosti společné přípravy českého týmu. S ohledem na uzavření vnitřních sportovišť a zákaz společné přípravy sportovců, byť profesionálů, ve vnitřních prostorách, byl český tým odkázán na udělení výjimky ministerstva zdravotnictví pro uskutečnění společné předzápasové přípravy. A ta byla zamítnuta.

„Již 16. října jsme s ohledem na aktuální protiepidemická vládní opatření podali ministerstvu zdravotnictví prostřednictvím Národní sportovní agentury žádost o výjimku pro uskutečnění společné přípravy českého reprezentačního týmu. Ta měla pro hráče z českých soutěží začít ve středu 28. října, další členové týmu, kteří působí v zahraničí, se měli připojit 2. listopadu. Přes veškerou snahu a spolupráci Národní sportovní agentury však nebyla tato výjimka udělena, navíc rozhodnutí ministerstva jsme obdrželi až v úterý 27. října,“ popisovala vývoj situace generální sekretářka ČSH Šárka Drozdová.

Tým reprezentačního úseku také průběžně o vývoji situace informoval Evropskou házenkářskou federaci i zástupce Faerských ostrovů a společně do poslední chvíle vyjednávali o dalším možném postupu, přičemž další komplikací bylo nejasné stanovisko německých házenkářských klubů ohledně uvolnění hráčů z německých házenkářských klubů. „Německé kluby nás informovaly o tom, že rozhodnou o uvolnění svých hráčů pro potřeby reprezentací nejdříve 28. října. Ani k tomuto datu ale ještě nemáme jejich stanovisko k dispozici, což dále znemožňuje jednání o přípravě českého týmu. S ohledem na všechny tyto okolnosti jsme proto denně vyjednávali s EHF i Faerskými ostrovy o možném řešení, přičemž ještě v úterý večer nebylo jasné, jak zástupci EHF rozhodnou. Nakonec jsme ve středu 28. října obdrželi rozhodnutí EHF o odvolání našich vzájemných zápasů,“ informovala dále Drozdová.

„Rozhodli jsme o odložení utkání z důvodu restrikcí Vlády České republiky, z jejíhož rozhodnutí není možné uspořádat utkání národního týmu v České republice. Český svaz házené pracoval na zajištění výjimky z tohoto nařízení, ta ale nebyla schválena. Také nejasná cestovní situace především ve vztahu k hráčům působícím v zahraničí by měla negativní dopad na oba zápasy. Věříme, že v budoucnu za příznivých podmínek bude možné v novém datu tato utkání odehrát. Po zvážení těchto okolností nevidíme jinou alternativu, než utkání odložit,“ uvedl ve rozhodnutí v zastoupení Evropské házenkářské federace Peter Sichelschmidt, ředitel EHF soutěží národních týmů a doplnil: „EHF společně s oběma národními svazy bude koordinovat další možnosti termínů k odehrání utkání. EHF si plně uvědomuje skutečnost, že odložení zápas vytváří velmi negativní situaci, přesto nastalé okolností a restrikce neponechávaly žádný prostor pro jiné rozhodnutí.“

 

Trenér reprezentace Filip: „Za současné situace nebylo jiné řešení“

Intenzivně se na jednáních podíleli přirozeně také trenéři českého národního týmu. „Jednání se táhla od léta, měnilo se pořadí utkání, soupeřů, termíny domácího zápasu… Na většině změn a požadavků jsme se s dotyčnými stranami dohodli, ale situace se s nastalými opatřeními začala ještě více komplikovat. Sport se v České republice úplně zavřel, nemůžeme do vnitřních prostorů, hráči působící v České republice už tři týdny netrénují a nehrají, což je problém nejen po stránce jejich připravenosti na utkání, ale především je to zdravotní riziko. Za situace, kdy nemůžete trénovat, nedává sehrání mezinárodního utkání žádný smysl,“ okomentoval současnou situaci jeden z dvojice trenérů české reprezentace Jan Filip a doplnil: „Situace není jednoduchá pro nikoho, pro kluby, federace, EHF. Čekali jsme tedy do poslední chvíle na rozhodnutí EHF, situace v České republice nám sehrání utkání ani společnou přípravu neumožnila, výjimku pro přípravu jsme nedostali a za současné situace nebylo možné utkání sehrát.“

Tým podnikl veškeré kroky k tomu, aby bylo utkání možné odehrát, po zamítnutí žádosti o výjimku však bez přípravy nebylo jiné řešení. „Zároveň do dneška nevíme, jestli by nám zejména německé kluby uvolnily hráče z Německa. Řeší se to už delší dobu, kluby jsou na jedné straně povinny uvolňovat hráče na oficiální reprezentační akce, na druhou stranu současná situace je extrémní, ruší se zápasy v domácích soutěžích, evropských pohárech, celosvětová situace se zhoršuje. A setkání hráčů v národních týmech, kam se hráči sjedou z celé Evropy, je větším rizikem a v Německu z tohoto mají pochopitelný strach. Navíc v Německu nejsou pravidla ve všech spolkových zemích stejná. Někde po návratu z reprezentační akce stačí hráčům test, jinde je i s negativním testem povinná několikadenní karanténa, což by hráčům v klubu znemožňovalo další trénink či zápasy bezprostředně navazující na reprezentační akci. Chápu proto i stanovisko klubů, bylo ale potřeba dojít k nějakému konsenzu. Ale není normální, abychom týden před akcí nevěděli, jestli hráči z Německa uvolněni pro reprezentaci budou nebo ne a celé to podtrhuje komplikovanost situace,“ vysvětlil Filip okolnosti jednání ohledně uvolnění hráčů z německých soutěží a dodal: „Pokud by nám neuvolnili z Německa 12 hráčů, kteří byli v nominaci, je to převážná většina našeho týmu. V kombinaci s tím, že hráči v Česku netrénují a nehrají, je to prakticky neřešitelná situace.“

 

„Sport se nedá vypnout na knoflík…“

Český svaz házené teď bude s EHF a Faerskými ostrovy jednat o možném náhradním termínu. Ve hře je například termín na začátku ledna, kdy je vyhrazen prostor pro přípravu národních týmů před mistrovství světa. „Teď musíme vycházet z toho, co nám přišlo od EHF, termín teprve budeme řešit, požadavkům EHF se budeme snažit maximálně podřídit podle toho, jak bude v našich silách se připravit. Pro nás by asi lednový termín byl přijatelný. Trochu by nám to možná narušilo původní plány přípravy na mistrovství světa, ale v podstatě jakékoliv plánování je teď stejně složité. I tak tady od jara něco plánujeme a pak to zmuchláme do koše a začneme plánovat od znovu. Situace není jednoduchá. Doufáme alespoň v to, že budeme moci absolvovat plnohodnotnou přípravu, ideálně v domácích podmínkách. Pokud by do toho vstoupila kvalifikace, nahradila by plánovaná přípravná utkání. A to i za cenu, že to budou dva vrcholy těsně navazující na sebe,“ řekl Filip.

Přidává se ale k názorům dalších sportovců, že úplná stopka, která byla sportu vystavena, je obrovským problémem nejen v současnosti, ale i směrem do budoucna. „Sport se nedá vypnout na knoflík. Samozřejmě víme, že dopady pandemie jsou velké ve všech oblastech života a plně si uvědomujeme závažnost a tíhu celé situace, kterou rozhodně nepodceňujeme! Současně je ale nutné si uvědomit, že dopady na sportovce při přerušení přípravy jsou obrovské a celému českému sportu klesá možnost konkurenceschopnosti na venek v současnosti i do budoucna. Největší obavu mám o mládež. Pro hráče, kteří dnes prakticky od jara nehrají a trénují jen omezeně, je to pro motivaci i celý jejich sportovní rozvoj obrovský problém. Tříletá práce a posun, kterého jsme v tomto směru v české házené dosáhli, může přijít vniveč,“ obává se Filip.

Podle něj je nutné, aby vládní orgány alespoň nastínily plán dalšího možného vývoje pro restart sportu. „Potřebujeme od vlády alespoň plán, abychom věděli, zda mají soutěže nebo alespoň příprava možnost začít. Nebo potřebujeme alespoň vědět, co je vyloučené v časovém horizontu několika měsíců, abychom s tím mohli pracovat. Abychom věděli, jestli a jak se jako národní tým budeme mít možnost nějak připravovat. Nemůžeme pracovat s „padesáti“ scénáři a domlouvat si soustředění po celé Evropě a doufat, že někde to vyjde,“ vysvětluje Filip a dodává: „Ve vrcholovém sportu a na úrovni reprezentací musí jít v prvé řadě musí jít o sport a sportovní výkon. Nedává mi logiku, aby za národní tým hrál nějaký C tým hráčů, kteří za reprezentaci nikdy nenastoupili a sešli se vůbec poprvé večer před zápasem. Pak to není národní tým a takováto řešení mi ze sportovního hlediska nedávají smysl. Jsme rádi, že EHF pochopilo naši současnou situaci, neboť momentálně pro nás nebylo jiné řešení. Věříme, že se situace zlepší a budeme mít možnost se společně připravovat na důležité akce, které jsou před námi!“

S tím, že za současných podmínek nebylo možné kvalifikační utkání sehrát, souhlasí také předseda reprezentační komise a člen Exekutivy ČSH Daniel Čurda: „Toto řešení je sice nepříjemné, nicméně v danou chvíli jediné správné a jsem rád, že EHF takto na základě naší práce zareagovala. Děkuj za velmi dobře odvedenou a komunikovanou práci všem, kdo se na tom podíleli. Věřím, že budeme mít možnost se na nový termín připravit ze sportovního hlediska tak, abychom kvalifikaci zvládli úspěšně, což je samozřejmě náš primární cíl a nyní to možné nebylo.“