Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Bašný o mistrovství světa: Neměli jsme vysokou základní úroveň, herně to mělo být lepší

30/12/2021 | reprezentace, MS 2021
Na turnaji se probily ke dvěma výhrám. Češky na prosincovém mistrovství světa ve Španělsku porazily Slovensko s Kongem, proti silnějším soupeřkám střídaly kvalitní pasáže s těmi neúspěšnými. Právě s tím souvisí podle Jana Bašného důvod, proč se výsledkově šampionát národnímu týmu nevydařil víc. „Základní úroveň naší hry nebyla úplně dobrá, doba špatných momentů v utkáních trvala příliš dlouho,“ říká zkušený trenér.
Bašný o mistrovství světa: Neměli jsme vysokou základní úroveň, herně to mělo být lepší

Reprezentace zakončila španělské mistrovství dvěma výhrami a čtyřmi porážkami, v první „evropské“ skupině obsadila třetí příčku, během hlavní části turnaje vyzvala Jižní Koreu, Kongo a Dánsko. Právě poslední ze soupeřů nakonec dosáhl na medaili, skončil třetí. Titul mistryň světa slavily Norky, které ve finále přehrály Francii 29:22.

Jak se s lehkým odstupem za šampionátem ohlížíte?
Musíme rozdělit dva faktory: výsledkový a herní. Myslím, že z prvního pohledu jsme splnili základní cíl. Ve druhé skupině jsme vyhráli jedno utkání, ale měli jsme na to, abychom vyhráli dvě. Kdyby se vše sešlo, možná mohl vítězstvím skončit ještě další zápas v úvodní fázi. Z hlediska herní části se nám nepodařilo udržet určitou herní stabilitu, základní kvalitu hry. Tuto úroveň jsme nedostali tak nahoru, abychom limitovali v čase negativní výkyvy, kterými si projde každý tým, a zároveň udrželi co nejdéle úseky, v nichž se nám daří. Nestačí hrát dobře 30 minut proti Dánsku a 40 s Maďarskem. Z herního pohledu to mohlo a mělo být lepší.

Čím byla způsobena nižší základní úroveň hry, kterou popisujete? A šlo se s tím vypořádat lépe?
Neměli jsme tak vysokou základní úroveň, takže o to víc bylo třeba, abychom minimalizovali naše špatné úseky a měli ty dobré co nejdelší. Proč se to nepovedlo, je už otázka podrobné analýzy. Nechci říkat, že je náš tým mladý, ale nebyl zkušený. Házenkářek v republice nemáme tolik, abychom dělali výběr do reprezentace jen na základě výkonů. V našich poměrech promlouvá do nominace řada dalších vlivů: jestli zaměstnavatel uvolní holky z práce, jestli mají očkování, pak samozřejmě zranění. Hana Mučková opustila tým den před odletem, Jana Šustková se zranila na klubové úrovni poslední měsíc před šampionátem. S kádrem jsem byl v kontextu všech vedlejších okolností spokojený, šlo o nejlepší celek, který jsme byli schopni sestavit. Oproti kvalifikaci na šampionát nám každopádně chybělo devět hráček, což neovlivníme. Je otázka, jestli budou třeba ještě vůbec některé z nich hrát. Zároveň se nám nepodařilo tým připravit v tréninkových dnech tak, aby měl určitou herní jistotu. Z toho pramenila nižší základní úroveň i výkyvy. Na druhou stranu hráčky ukázaly velmi morálně pozitivní kolektivní vlastnosti. Vyhráli jsme utkání, v nichž jsme nehráli dobře.

„Klobouk dolů před týmem za výhru se Slovenskem. Někdy je hodně těžké vyhrát utkání, v nichž se vám nedaří.“

Jak si vážíte výkonů v momentech, kdy bylo nutné zvítězit? Mladší holky byly před utkáním se Slovenskem pod tlakem, možná k nim dolehla i kritika fanoušků.
Naše výkony byly bohužel trochu nahoru-dolů. S Německem jsme nehráli dobře, druhé utkání s Maďarskem naopak přineslo zlepšenou hru. Kdyby se nám podařilo naše negativní pasáže a špatnou hru zkrátit, mohl duel vypadat jinak. Vyhrát se Slovenkami bylo každopádně hrozně těžké a klobouk dolů před týmem, že se mu to povedlo. Během určitých momentů utkání dostaly prostor hráčky, které takovou roli nemají ani v MOL Lize. Najednou musely převzít zodpovědnost v reprezentaci. Zkušenější část kádru si soupeř dobře hlídal. Vyhráli jsme zápasy, které jsme měli vyhrát, ale utrápeně, a ne po super výkonu. Je přitom někdy hodně těžké vyhrát utkání, v nichž se vám nedaří, a to na jakékoliv úrovni.

Kádr se připravoval před šampionátem v Chebu, pak byl pohromadě ve Španělsku. Může hráčkám pomoct, že měly čas tmelit partu a zabudovat mladší holky do týmu?
Určitě to může pomoct. Každá doba strávená pohromadě je pozitivní, tým má společné prožitky, hráčky poznají, co od sebe mohou očekávat a zvykají si na nové role. Pro mladší z holek nebylo jednoduché přijet na turnaj po třech dnech předchozího srazu v říjnu. Nějakou dobu se aklimatizujete, hledáte si své místo. Jako pokaždé se zkušenější holky snažily co nejvíc pomáhat a kádr si vybudoval určitě základy, na něž bude navazovat jak na hřišti, tak mimo něj.

V březnu pokračuje kvalifikace na mistrovství Evropy, po porážkách s Francií a Chorvatskem vás čekají dva zápasy s Ukrajinou. Co bude potřeba k postupu?
Speciálně v tomto roce není bohužel ani půlden na experimenty. Příští kvalifikační sraz si zahrajeme proti Ukrajině, tedy celku, který nebyl na MS. To bude soupeřova nevýhoda, jeho tým je z velké části tvořen klubem, který vyřadil z poháru Michalovce (Galychanka Lviv). Ukrajinky prohrály s Francouzkami o dva góly v posledních minutách a zvítězily nad Chorvatskem. Pokud se chceme kvalifikovat, musíme brát dvě výhry.