MS U18: Česko – Rakousko 36:22. Výhra rozdílem třídy, národní tým si zahraje o 21. místo se Švýcarskem

07/08/2022 | reprezentace
Gólová smršť ve druhé půli i pohodlné vítězství. Dorostenky přejely v předposledním vystoupení na mistrovství světa Rakousko jednoznačně 36:22 a v pondělí 8. srpna (10:00) vyzvou v bitvě o celkové 21. místo Švýcarsko. Duel opět budete moct sledovat na stanici Sport 1.

O jasném cíli národního týmu v podobě nedělního vítězství svědčil už začátek zápasu. Po dvou gólech Řádové a trefě Vávrové vedly Češky 3:0. Na druhé straně sice reagovala Kovacs, ale další branku přidala Řádová a ještě pár chvil před ní se prosadila také Kubálková. Přibližovat se Rakušanky začaly až v 16. minutě, kdy snížily Marksteiner a Baljak, dvoubrankový rozdíl ale dlouho nevydržel.

Vynikající pasáž mezi 17. a 23. minutou přinesla hned pět branek národního týmu v řadě, dvakrát se nemýlila Schreibmeierová a přidaly se také Šimková, Horáková a Mrózková. Ztrátu ještě Rakušanky do konce poločasu stáhly, ale pak to přišlo.

Národní tým odšpuntoval efektivitu, krátce po startu druhé půle zvýšila náskok Gabrhelová, pak se nemýlily ani Kubálková s Jestříbkovou. Úvodní tlak reprezentace jen na chvilku pozastavila branka Purkathofer, nicméně pak pokračovaly dalšími dvěma brankami Gabrhelová s Kubálkovou a znovu se nemýlila ani Jestříbková.

„Dařila se nám obrana v prvním i druhém poločase. Pohlídaly jsme si záběhy křídel a souhru s pivotem, jak jsme si řekly. Pak jsme dobře vstoupily do druhé půle a navyšovaly skóre," komentovala průběh duelu Adéla Protivová.

Gólová nálož pokračovala až do 49. minuty, Češky nasázely rozhozenému soupeři celkem 16 gólů, Rakušanky na druhé straně reagovaly pouze třemi povedenými akcemi. Tlak v závěrečných minutých za stavu 34:16 lehce opadl a soupeřky stáhly ztrátu, na větší korekci stavu už ale neměly čas. Duel ukončila stylově Rodeková. O dominanci národního týmu vypovídá také skutečnost, že obě brankářky soupeře si během utkání připsaly jen čtyři zákroky, zatímco Kristýna Stojarová i Patricie Wizurová zapsaly 36% a 38% úspěšnost zásahů.

Výběr Michala Červenky se utká v pondělí o finální 21. místo se Švýcarskem, které rozdrtilo Uzbekistán 43:23. „Čeká nás poslední a také velmi těžké utkání. Musíme se na soupeřky pečlivě připravit, protože každou naši chybu budou trestat. A musíme si dát hlavně pozor na střelkyně," uvědomovala si Karolína Rajová. Držte holkám palce!

Hodnocení trenéra Michala Červenky: „K výraznému vítězství nás přivedla soustředěná a kvalitní obrana, kterou jsme eliminovali útočné nepřesnosti. Když jsme ji navíc potvrdili téměr bezchybným vstupem do druhého poločasu, během nějž narostl náš náskok na více než deset branek, uklidnili jsme se a vývoj kontrolovali. Vítězství nás dovedlo do posledního zápasu turnaje proti Švýcarsku. Čeká nás kvalitní soupeř, je to pro nás další velká výzva.“

Česko – Rakousko 36:22 (16:11)

Česko: Stojarová, Wizurová – Horáková (2), Jirásková, Kubálková (5), Gabrhelová (3). Rajová (1), Protivová (3), Šimková (4), Schreibmeierová (7), Jestříbková (5), Stojarová, Vávrová (1), Mrózková (1), Řádová (3), Rodeková (1)

Rakousko: Hernach, Jancic, Tilliacher – Hernach, Götze, Lauter (2), Purkarthofer (3), Egger (3), Spitzer (1), Jancic, Baljak (4), Prokop, Moritz (1), Marksteiner (1), Brändle, Mustedanagic (4), Kovacs (3)