Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Cholevová nejlepší střelkyní juniorského MS: Těší to. Liga mistrů je šance se ukázat

13/07/2022 | reprezentace
Je to zlom. Po světovém šampionátu ve slovinském Celje juniorky přechází na seniorskou úroveň, o národní dres se budou prát ještě ve větší konkurenci. Talentovaná Charlotte Cholevová nasázela na turnaji 62 gólů, což jí zajistilo titul nejlepší střelkyně MS. V nové sezoně ji navíc čeká další výzva, s Mostem okusí Ligu mistrů. „Bude šance se ukázat, takové zápasy člověk nehraje každý den,“ uvědomuje si 19letá spojka.
Cholevová nejlepší střelkyní juniorského MS: Těší to. Liga mistrů je šance se ukázat

Jak s odstupem hodnotíte světový šampionát a bolí ještě nepostup mezi nejlepší osmičku?
Když se na to kouknu zpětně, myslím, že jsme i tak odehráli super šampionát. Je těžké si teď říct, že kdybychom neprohrály s Angolou o tolik, mohlo to být lepší. Rumunsko jsme nemusely porazit třeba vůbec. Takže když vynecháme ten jeden zápas, předváděly jsme velmi slušné výkony.

Co se v zápase s Angolou stalo (25:36)? Sehrála tam roli psychika?
Těžko říct. Věděly jsme, co hrají a byly jsme na ně vážně dobře připravené. Psychika v tomto případě ani roli nehrála, soupeřky byly v zápase lepší. Myslely jsme, že hrály fakt dobře a proto vyhrály. Ale další utkání nebyly tak dobré, viděly jsme, že jsme na ně v pohodě měly. Těžko říct. Doteď nevíme, co se stalo a proč to probíhalo tak, jak to probíhalo.

Následoval famózní duel s Rumunskem. To bylo pro vás asi jedno z nejlepších utkání kariéry, ne?
Řekla bych, že jedno z nejlepších určitě. Rumunsko se neporáží každý den, nám se to ještě nepovedlo. Každý rok jsme byly blíž k tomu, abychom je porazily. Letos už se nám to povedlo, a navíc takovým rozdílem… Hrály jsme pěknou házenou, což je to nejdůležitější.

Přehrály jste i Litvu, Slovinsko, Německo a Chorvatsko. Jak vás těší, že jste porazily všechny evropské týmy?
Vážíme si toho moc. Německo také není lehký soupeř a neporáží se každý den. Byla pro nás velká výzva pokračovat ve výkonu, co jsme předvedly proti Rumunsku. Slovinsko nebylo papírově nejtěžší soupeř, ale spíše nepříjemný domácí tým. Povedlo se nám je přehrát, i když výkon už nebyl takový jako v předchozích zápasech.

Co ve vás šampionát zanechal? Poslední společná akce s partou juniorek…
Zanechal toho ve mně strašnou spoustu. Měly jsme skvělou partu holek, se kterou jsem prožila mnoho let a neskutečné množství zážitků. Myslím, že jsme to uzavřely za jedna a hezky jsme zakončily náš společný cyklus. Užily jsme si to, všechny z nás předvedly úplně vše, co v nich bylo. Byl to náš poslední společný šampionát a hezká rozlučka zároveň.

Proběhlo závěrečné hodnocení společných let s trenéry, nebo nebylo co dodávat?
Proběhlo. Bylo vidět, jak jsme se každý rok zlepšovaly. Už trenér Michal Červenka v nás nechal spoustu dobrých věcí a trenér Dušan Poloz to ještě vylepšil. Každá hráčka odcházela s lepšími výkony a podmínkami, které do kariéry může mít.

Leží před vámi velký úkol v podobě stabilní role v ženské reprezentaci.
Velmi důležitá věc a další z mých snů, který bych si přála splnit. Je to pro mě ale tak nějak strašně daleko, abych si říkala, že se chci v ženské reprezentaci usadit. Budu ráda, když budu dál pravidelně zvána na srazy jako minulou sezonu a uvidíme, jak to nakonec dopadne.

Jaký podle vás má potenciál teď už bývalá juniorská reprezentace v cestě do ženského národního týmu?
Nyní už je vše jenom na holkách, jak se toho zhostí. Jestli budou pokračovat v cestě, po níž šly doteď, kdy házené obětovaly všechno, nebo naopak. Myslím, že je tam spousta hráček, minimálně pět, které se mohou dostat i do seniorského nároďáku. Ale je to těžké, řada z holek upřednostňuje školu a sport berou jen jako koníček. Nebude to pro ně už číslo jedna, splnily si vše, co chtěly. Je opravdu jen na nich, jak k tomu přistoupí. Myslím, že pět, šest hráček z týmu berou házenou podobně jako já a doufám, že se také v ženské repre objeví.

Vyhrála jste souboj o nejlepší střelkyni šampionátu. Potěšilo vás to?
Myslím, že vloni na evropském šampionátu jsem byla druhá, teď jsem to upřímně ani nevěděla. Zavolal mi táta ke konci turnaje, že jsem nahoře, ať neudělám ostudu a pracuju dál. (směje se) Takové věci moc neřeším. Samozřejmě, že to potěší, ale hrajeme kolektivní sport. Člověk nikdy nedá gól sám, musí mu někdo nahrát. A pro mě je přihrávka daleko cennější, než když dám gól. Takže vyšlo to super, nic to ve mně nezanechává, individuální statistiky neřeším ani v lize.

Vaše dvojče Mathias bojoval na juniorském Championshipu, na kterém se českému národnímu týmu velmi dařilo. Byli jste v kontaktu?
Samozřejmě, že si píšeme. Voláme si a bavíme se každý den, jsme vděční jeden za druhého a za všechny úspěchy, které ten druhý má. Vždy je na čem pracovat, nikdy to není stoprocentní. Je to věc, kterou řešíme dennodenně, i když je normálně sezona. Zrovna teď půjdu bráchovi volat. Je super, že jsme se jako dvojčata oba v reprezentacích a máme úspěchy. Celá rodina nás podporuje, nejbližší se na nás koukají. Táta je nadšený, že má co dělat, kouká na házenou. Je to super.

To mají doma vaši maraton, co? Juniorské šampionáty na sebe de facto navazovaly.
(směje se). Jo, naši mají doma teď trochu maraton.

Další výzva bude určitě Liga mistryň, že?
Je to velký úspěch. Doufám, že navážu na dobré výkony, je to šance, jak si vás mohou všimnout. Budu se chtít předvést v co nejlepším světle, protože Liga mistrů je společně s národním týmem žen velká výzva. Není nic víc než reprezentovat svoji zem. A ten největší cíl zůstává hrát co nejhezčí házenou.

Bude to o to lepší, že máte ve skupině Vipers s Markétou Jeřábkovou a Janou Knedlíkovou?
Bude. Jsou to zápasy, které si házenkář přeje hrát. Ještě jsme chytly Vipers, bude to super zkušenost na celý život. A také to bude trochu pikantní, musíme se s holkama domluvit, aby nám to pustily (směje se).