Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Házená na Olympijských hrách v Tokiu startuje už v sobotu

21/07/2021 | zahraničí
Hned v sobotu rozehrají házenkáři na Olympijských hrách v Tokiu svůj házenkářský turnaj, o den později se k nim připojí ženy. A přesto, že se český tým letošní olympiády nezúčastní, budou mít hry v Tokiu českou házenkářskou stopu. Olympijský turnaj bude rozhodovat dvojice českých rozhodčích Václav Horáček a Jiří Novotný.
Házená na Olympijských hrách v Tokiu startuje už v sobotu

 

Vždy ve dvou šestičlenných skupinách se utkají na úvod házenkářského klání ženské i mužské házenkářské týmy. Mužský turnaj otevře v sobotu 24. července souboj Norska s Brazílií, ženský o den později střetnutí úřadujících mistryň světa Nizozemek s Brazílií. Do další, vyřazovací, fáze turnaje postoupí z každé skupiny čtyři nejlépe umístěné týmy. Mužské čtvrtfinále je na programu v úterý 2. srpna, ženské ve středu 4. srpna. Medailové zápasy odehrají čtyři nejlepší týmy v mužské kategorii 7. srpna, v ženské v neděli 8. srpna 2021.

V obou kategoriích budou mít své zastoupení reprezentace Francie, Brazílie, Norska, Španělska a Švédska.

Olympijské zlato budou v Tokiu obhajovat mezi muži Dánové, kteří v Riu ve finále sesadilo i dvojnásobné olympijské vítěze Francouze. Mezi ženami obhajují zlaté medaile Rusky, které ve finále v Riu rovněž přehrály Francii a ukončily tak dvouleté kralování norských reprezentantek (zlato 2008 a 2012). Na letošní olympiádě naopak nenastoupí ženský tým Dánska, který vyhrál olympijské zlato třikrát v řadě v letech 1996, 2000 a 2004.

Házenkáři nastoupí ke svým zápasům v Národním stadionu Jojogi. Při Olympiádě v roce 1964 hostila tato impozantní stavba boje plavců a basketbalistů, letos se zde poměří házenkáři a házenkářky.

 

 

Českými házenkářskými zástupci na Olympijských hrách v Tokiu budou rozhodčí Václav Horáček a Jiří Novotný. Pro zkušené rozhodčí je nominace do Tokia již třetí účastí na olympijských hrách v kariéře. Rozhodovali zápasy na Olympiádě v Riu a v Londýně, nastoupili také na evropském šampionátu v roce 2020, 2018, 2016 či 2014 a na mistrovství světa v letech 2015, 2017, 2019 a 2021.

„Tato naše dvojice se dlouhodobě pohybuje mezi nejlepšími dvojicemi rozhodčích na světě, a tak to pro mě není překvapení. Moc jim k této nominaci gratuluji a budu držet palce, aby jim zápasy v Japonsku vyšly co nejlépe a dostali opět nějaký ze závěrečných duelů. Doufejme, že olympijské hry tentokrát proběhnou bez komplikací," řekl již dříve k nominaci úspěšných českých rozhodčí jejich kolega a člen exekutivy ČSH s odpovědností za rozhodčí Jiří Opava

Program a výsledky házenkářského turnaje na Olympijských hrách v Tokiu můžete najít zde.

 

Rozdělení základních skupin

Muži A

Muži B

Norsko

Francie

Německo

Brazílie

Španělsko

Argentina

Dánsko

Švédsko

Portugalsko

Japonsko

Egypt

Bahrajn

Ženy A

Ženy B

Nizozemsko

Černá Hora

Norsko

Japonsko

Jižní Korea

Angola

Španělsko

Rusko

Maďarsko

Švédsko

Francie

Brazílie

 

 

Účastnické země

ženy

muži

Angola

Brazílie

Černá Hora

Francie

Japonsko

Jižní Korea

Maďarsko

Nizozemsko

Norsko

Rusko

Španělsko

Švédsko

Argentina

Bahrajn

Brazílie

Francie

Egypt

Dánsko

Japonsko

Německo

Norsko

Portugalsko

Španělsko

Švédsko