Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Penco novým partnerem reprezentací: „Sportovní výživa je důležitou složkou sportovního výkonu a házená je komplexní sport“

18/09/2020
Sportovní výživa je velkým pomocníkem všech aktivních sportovců. Partnerem českých reprezentací se v oblasti sportovní výživy stala společnost Penco, česká rodinná firma s téměř třicetiletou tradicí. „Spojení lásky ke sportu a toho, že rozumíme procesům v těle, víme jak fungují svaly, buňky a co potřebují, jsme se v roce 1991 vydali na dráhu výrobců české sportovní výživy. Ještě před revolucí jsme pracovali v rámci VŠCHT na vývoji biologicky aktivních látek pro výživu. Své poznatky jsme přetavili v receptury a následně i výrobu produktů PENCO. Nejsme tak další brand proteinových tyčinek, ale výrobce komplexní sportovní výživy,“ tak se představuje společnost Penco. O tom, co může Penco nabídnout házenkářům a proč se rozhodlo spojit s Českou házenou hovořil obchodní manažer společnosti Jakub Novák.
Penco novým partnerem reprezentací: „Sportovní výživa je důležitou složkou sportovního výkonu a házená je komplexní sport“

Proč je důležité při vrcholovém sportování doplnění stravy sportovců o potravinové doplňky?

Jedná se o velmi důležitou složku sportovního výkonu a života sportovce celkově. Osobně neznám jediného profi nebo výkonnostního sportovce, který by nějakou sportovní výživu nevyužíval. Základ je hydratace, na což obyčejná voda při vyšší zátěži prostě nestačí, dále dodání energie a v neposlední řadě sportovní výživa pomáhá k urychlení regenerace po náročných fyzických výkonech.

 

Které konkrétní složky potravinových doplňků jsou pro vrcholové sportovce klíčové?

Vyzdvihl bych hlavně regenerační řadu produktů, jako jsou aminokyseliny, sacharidové nápoje, proteinové nápoje, vitamíny a minerály, které jsou pro nastartování regeneračního procesu velmi podstatné a být připravený druhý nebo třetí den po utkání zase do plného tréninku je při dnešních nárocích na sportovce žádoucí. Ještě je třeba vypíchnout rychlé energetické zdroje – například gely, tyčinky, stimulanty a jiné, bez kterých by například triatlonista nebyl schopný v dnešní době pomýšlet na úspěšný výsledek.

 

 

Nabízí vaše společnost nějaké potravinové doplňky nebo nápoje vhodné i pro ostatní „neprofesionální“ házenkáře, tedy pro „rekreační“ sportovce? Případně co byste házenkářům doporučili?

Velká část produktů je vhodná i pro běžné hobby sportovce, kteří si třeba chodí zaběhat nebo zajezdit na kole a jednou za rok si zaběhnou nějaký 5km závod. Trend je takový, že například proteinové tyčinky se dneska objevují i v jídelníčku ne moc aktivních osob. Ale mnoho sportovních lékařů a nutričních specialistů doporučuje minimálně zařadit kvalitní pitný režim. I my razíme teorii, že hydratace, tedy iontové nápoje nebo nápoje s vyšším obsahem minerálů, oddálí únavu a tím zvýší výkon i hobby sportovce.

 

Představte, prosím, některé z vašich produktů, které jsou právě pro házenkáře vhodné, zajímavé?

První produkt je X-Ride shot, který dokonale nakopne a povzbudí k podání maximálního výkonu a koncentrace. Jako druhý vyzdvihnu Restart Drink, což je komplexní regenerační nápoj k urychlení regenerace ihned po výkonu, je obohacen o komplex aminokyselin, antioxidanty a vitamín C, je velmi lehký a svěží a nezatěžuje trávicí soustavu. V neposlední řadě bych rád představil také jeden z našich nejtradičnějších produktů a to instantní kaši Pelupa, která slouží jako ideální svačina či snídaně před fyzickou zátěží, je velmi dobře stravitelná, nenadýmá a dodá tělu dostatek energie. Tuto kaši máme v nabídce od roku 1991 - samozřejmě její složení průběžně vylepšujeme, příští rok tedy oslaví 30. narozeniny. (úsměv)

 

Proč se Penco rozhodlo spojit s českou házenkářskou reprezentací?

Pro nás je každý zákazník zásluhou za řadu let poctivě odváděnou práci. Nejsme firma založená na rychle nastartovaných marketingových aktivitách, což je dnes v naší oblasti už běžné. Když se naskytne možnost spojit se s národním týmem v jakémkoliv sportu, tak se vždy snažíme udělat pro úspěch v rámci našich možností maximum. Jednání s českou házenou byla rychlá, přesná a vždy korektní. Navíc jsme dohodli systém spolupráce, který je prospěšný oběma stranám, v tuto chvíli mohu říct, že takhle silný partner je pro nás vlajkovou lodí a velmi si spolupráci považujeme.

 

Házená je specifický sport – kombinuje v sobě hned několik sportovních odvětví (atletiku, gymnastiku, míčové sporty, úpolové sporty, …), je to tvrdý kontaktní sport. Vnímáte tato specifika házené? Je vám házená jako sport blízká?

Já osobně jsem házenou hrával poměrně často jako doplňující herní složku přípravy už na základní sportovní škole a ve svém fotbalovém klubu, potom mě potkala znovu při studiích na střední i vysoké škole a můžu říct, že osobně mám kladný vztah ke komplexnějším sportům, kde se musí přemýšlet o každém rozhodnutí ve velké rychlosti, tělo jej musí koordinačně zvládnout a do toho přidat také silovou složku do soubojů. Jednou jsem osobně navštívil házenou v Německu a byl to pořádný „kulturní“ zážitek. Osobně obdivuji každého vrcholového sportovce, který se u své činnosti zapotí, jelikož vím, že je to o nekonečné dřině a stejně vnímám právě házenou!