Zubří i Karviná si doma zajistily postup do 3. kola Poháru EHF, Dukla nese výhru do odvety

16/10/2021 | zahraničí
Českým týmům se v pátek, v sobotu a nakonec i v nedělin v Poháru EHF dařilo. Zubřané jasně přehráli Osam Lovech v pátek i v sobotu a slavili postup do třetího kola. Dobře si sérii rozehráli házenkáři Dukly, kteří vyhráli o dvě branky na půdě bosenského soupeře a vítězně vykročili do 2. kola i hráči Karviné, vyhráli nad tureckým Izmirem. Zvládli pak i nedělní odvetu a spolu se Zubřím tak mají již jistotu účasti ve třetím pohárovém kole.

Házenkáři Zubří si vedli ve 2. kole naprosto suverénně. Bulharský Osam Lovech zuberští kanonýři doslova rozstříleli. V pátek vyhráli Valaši rozdílem třiadvaceti branek 43:20, raketový měli už start do zápasu, rychle vedli 7:1, v 17. minutě to po trefě Jurky bylo už o deset branek 16:6 a Bulhary už nepouštěli k ničemu a do poločasu navýšili svůj náskok na šestnáct gólů, po přestávce postupně na dvacet až konečných třiadvacet branek.

V odvetě, ke které oba týmy nastoupily hned v sobotu v Zubří, si vedli valaši podobně. Znovu jim vyšel nástup do utkání, rychle vedli o pět branek a před poločasem už bylo opět rozhodnuto, když jejich náskok činil třináct tref. Do dvacetibrankových rozměrů rozdíl narostl v 53. minutě a zuberští fanoušci tak se svým týmem oslavili postup s konečným skórem ohromujících 86:42.

Komentář připravujeme.

Pátek 15. října 2021 v 18.00 HC ROBE Zubří – HC Osam Lovech 43:20

Sobota 16. října 2021 v 18.00 HC ROBE Zubří – HC Osam Lovech 43:22

Postupuje HC ROBE Zubří

Vyrovnanější, ale přesto úspěšný duel, sehráli v bosenském Ljubuški házenkáři Dukly. S domácím týmem se od úvodních minut střídali ve vedení, po úvodní dvacetiminutovce se jim ale podařilo urvat se do čtyřbrankového vedení a odstup si drželi asi do 40. minuty. Pak ale Lukenda s Kosem přiblížili Izvidac do dvoubrankového kontaktu. Březina s Hlinkou a Šustkem vrátili ale Dukle vyší náskok, v 5é. minutě to bylo o šest gólů 26:20 a zdálo se, že je rozhodnuto. Domácí ale ještě zápas dramatizovali, Kos znovu korigoval na rozdíl dvou tref 25:27, náskok ale Dukla uhájila a do domácí odvety, ke které nastoupí za týden v Praze, si nese právě dvoubrankovou výhodu.

Sobota 16. října 2021 ve 20.00 HC Izvidac – HC Dukla Praha 26:28

Sobota 23. října 2021 v 16.30 HC Dukla Praha – HC Izvidac

Dobře nakročeno k postupu do 3. kola má při své letošní evropské premiéře i Baník Karviná. V úvodním duelu doma hraného dvojzápasu si zapsali šestibrankový náskok, který můžou v postup přetavit již v neděli v odvetě opět před vlastními fanoušky.

Stejně jako ostatní české mužské týmy v evropském poháru si Karviná hned v úvodu zápasu vypracovala náskok, sice rychle vedli Karvinští o čtyři branky, Izmir se dotáhl na dva góly ve 20. minutě a v dostřelu se držel do přestávky.

Od 40. minuty už ale karvinští střelci výrazněji ukazovali, kdo je doma pánem. Skalický, Solák a Patzel zajistili Baníku opět pětibrankové vedení a bezpečný odstup si pak drželi až do samotného konce.

„I když jsme vyhráli, tak nemůžeme být úplně spokojeni. I přesto, že jsme byli připraveni na to, co budou hrát, tak nám to tam padalo. Chtěli jsme vyhrát o víc branek, abychom si nedělní zápas mohli lépe užít. Tak se budeme muset ještě lépe koncentrovat a vyvarovat se dnešních chyb,“ řekl po úvodním zápase David Růža, spojka HCB Karviná a Vojta Patzel spoluhráče doplnil: „Ze začátku jsme byli takoví nervóznější, nechali jsme je „čuchnout“. I když myslím, že jsme kvalitativně trochu jinde, tak jsme se nedostali do herního tempa, jaké jsme chtěli, a to se s námi vleklo po celý první poločas. Ten druhý sice také nebyl ideální, ale už si myslím, že jsme se aspoň přiblížili k tomu, co bychom chtěli hrát. V šatně jsme si řekli, že první poločas hodíme za hlavu a musíme zabrat. Sám za sebe jsem celkem spokojený, něco mi tam spadlo, ale radši bych byl, kdybychom vyhráli třeba o deset branek a já jich dal míň. V první řadě je týmový výkon a až potom individuální.“

Druhý nedělní zápas byl dost podobný tomu sobotnímu. Po sobotním malém zranění ale do zápasu nenastoupil na straně Karviné Jan Užek, a tak dostal v neděli šanci věkem ještě dorostenec Matěj Pelák a do branky nastoupil Jiří Tabara.

Karvinští házenkáři vstoupili do zápasu velmi aktivně a během čtyř minut se ujali vedení 3:0. Nechtěli opakovat zaváhání z úvodního duelu. Potom se ale hosté dostali do zápasu, využili ukvapené střelby domácích a dokázali postupně snížit, vyrovnat hru a stejně jako v sobotu se prezentovali rychlou, dynamickou házenou. Karvinští si udržovali malý náskok ze začátku zápasu, nicméně před koncem poločasu svítil na světelné tabuli stav 13:13, když už svou pátou branku v první půle zaznamenal Tolga Özbahar s číslem 20. Ostatně ten v neděli trápil Karvinou nejvíce a stal se nejlepší m střelcem hostů se sedmi brankami ze sedmi střel. Poté ještě dvakrát kontroval Patrik Fulnek, ale vzhledem k tomu, že poslední branka padla už těsně po klaksonu, do šaten šli hráči Baníku s nejtěsnějším náskokem 14:13.

I druhý poločas byl podobný tomu sobotnímu. Malý náskok Karviné postupem času přece jen narůstal a to i přesto, že trenér Brůna poslal do hry i hráče z lavičky a ti tak sbírali cenné zkušenosti. Ve 45. minutě zvyšoval po průniku na brankoviště Slávek Mlotek na 24:19. Náskok už byl dostatečný a navíc jej Karvinští i za těchto okolností dokázali stále trochu navršovat. Hostům příliš nepomohlo ani to, že po verdiktech rozhodčí dávali mnohdy zbytečně najevo svou nevoli a byli vylučováni i za „řeči“. Rozhodčí z Kosova nastavili oboustranně dost přísný metr a nedali se z něj nijak vychýlit. Hosté i přes nepříznivý stav neustále bojovali a určitě se postarali o velmi dobrou úroveň v obou zápasech.

Po vítězství i v druhém vzájemném utkání tak postoupil Baník Karviná do třetího kola European EHF Cupu a může se těšit na los, který mu určí soupeře, se kterým se utkají koncem listopadu. Hrací termíny jsou totiž stanoveny na víkend 27. a 28. 11 a odvety na 4. a 5. 12. 2021.

„Soupeř dnes hrál znovu dobře. Měli jsme i trochu smůlu v tom, že odražené balóny končili v jejích rukou. Ale nezahráli jsme dnes špatně. Byly tam nějaké chyby při přechodu do rychlého útoku, proto jsme je potom už zastavovali a chodili jen do jednotlivých trháků. Dnes jsme oproti včerejšku změnili obranu, včera jsme hráli 1 – 5 a dnes jsme nastoupili s 0 – 6. Byly tam sice nějaké individuální chyby, ale nebylo to špatné. Jsem rád, že si v druhém poločase zahráli opravdu všichni a všichni tak mají na postupu svůj podíl,“ řekl k výsledku trenér Karviné Michal Brůna.

A příležitost si pochvaloval i mladíček Matěj Pelák, spojka HCB Karviná: „Jsem opravdu rád, že jsem dostal šanci se už takto v dorosteneckém věku dostat na soupisku v evropském poháru a ještě radši, že jsem se dostal i na hřiště. Nebylo vůbec jisté, že do hry zasáhnu, ale když jsem viděl, že náskok narůstá, tak jsem tušil, že by to mohlo přijít. Myslím, že tato zkušenost mi může do budoucna pomoct a třeba už nebudu kolikrát tak nervózní v dorostenecké lize.“

Sobota 16. října 2021 ve 20.00 HCB Karviná – Izmir BSB SK 32:26

Neděle 17. října 2021 v 16.00 HCB Karviná – Izmir BSB SK 32:25