Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Představujeme legendy – Libuše Škvařilová

09/12/2020
Nikdo jí jinak neřekne než Libuška. A je to upřímné. Je dobrou duší plzeňské házené.
Představujeme legendy – Libuše Škvařilová

 

Snad už víly do kolébky nadělily Libušce lásku ke sportu. Již od 3 let ji rodiče vedli ke sportu. Začínala v Sokole, kde získala všeobecnou průpravu. Vyzkoušela i plavání a atletiku, aby nakonec ve 14 letech objevila kouzlo házené. Začínala na ČSAD Plzeň. Její prvním trenérem byl její otec. Pod jeho vedením se s týmem umístili na 2. místě na Mistrovství ČSSR. Ale to už byla platnou hráčkou dorostenecké reprezentace.

V roce 1973 celý klub přestoupil na Slavii VŠ Plzeň, kde hrály 1. ligu žen (nejvyšší soutěž v rámci ČSSR). V té době už pravidelně hrála i za reprezentaci žen. 1. liga se v Plzni bohužel neudržela, a pokud Libuška chtěla hrát za repre, musela přestoupit jinam – bylo to do Tatranu Střešovice.

 

 

Zde hrála 2 roky a po mateřské dovolené se vrátila zpět do Plzně, kde se jako aktivní háčka začala věnovat i trénování dětí. Bylo to velké sousto, ale Libuška chtěla své zkušenosti předávat nejmladší generaci. Krátce působila i v Dánsku, kde načerpala další zkušenosti. Po narození syna Milana (hráč Talentu Plzeň a reprezentant ČR) se již naplno věnovala trénování dětí.

V roce 1994 dostala nabídku k trénování žen. Zde s družstvem pracovala prakticky od nuly a vypracovaly se postupně až do extraligy. V této soutěži již hrála většina odchovankyň.

 

 

V roce 2002 s manželem Milanem založili mládežnický klub HC Plzeň. V kategorii mini začínali s 15 chlapci a 15 dívkami. I zde byla její trenérská kariera velice úspěšná. Největší úspěch byl znovu postup do nejvyšší soutěže česko-slovenské interligy žen. To bylo v sezoně 2014-2015.

 

 

Řadu let byla krajskou trenérkou výběru Plzeňského kraje. I zde slavila úspěchy. Vždyť z Letní olympiády dětí a mládeže v roce 2007 přivezla stříbrné medaile a v roce 2011 dokonce zlaté medaile.

V HC Plzeň není jen trenérkou, ale i prezidentkou klubu. I tady se jim podařilo odchovat řadu reprezentantů, namátkou Markéta Jeřábková, Milan Škvařil a další.

Ale nejenom láska ke sportu jí provází životem. Jejím hnacím motorem byla vždy rodina. Velikou oporou v životě je její manžel Milan, se kterým je více jak 30 let.

Je matkou dvou synů Jiřího a Milana, na které je opravdu hrdá, ale už je i babičkou čtyř vnoučátek - Viktorky, Kristýnky, Milánka a Mii, kterým věnuje spoustu volného času.

V letošním roce Libuška oslavila krásné 70. narozeniny.

Tak Libuško všechno nejlepší, ať ti vnoučátka přináší jen radost a ať ti tvůj milovaný sport přinese ještě mnoho příjemných překvapení a trenérských úspěchů!

 

Seznam ocenění:

2002 Trenérka roku Plzeňského kraje

2016 Žena regionu

2019 uvedena do Dvorany slávy Plzeňského kraje