Vstup do šampionátu národnímu týmu nevyšel, Češky podlehly Německu

02/12/2021 | reprezentace, MS 2021
České reprezentantky čekal v úvodním duelu světového šampionátu těžký úkol: potrápit Německo a pokusit se favorita obrat o body. Omlazený výběr Jana Bašného nedokázal najít účinný recept na organizovanou a vysokou soupeřovu obranu, i tak sbíral cenné zkušenosti. Ve druhém poločase se navíc přesvědčil o tom, že může hrát vyrovnanou partii i se zkušenějším soupeřem, porážce ovšem nezabránil ani skvělý výkon gólmanky Petry Kudláčkové. Češky prohrály první zápas na mistrovství světa 21:31.

Národní tým odstartoval šampionát s Petrou Kudláčkovou v brance, na palubovku realizační štáb vyslal také Markétu Jeřábkovou, Michaelu Holanovou, Kamilu Kordovskou, Markétu Hurychovou, Veroniku Malou a Dominiku Zachovou. Právě poslední zmiňovaná křídelnice otevřela skóre, když v čase 1:07 proměnila sedmičku. A dařilo se jí i v nadcházejících minutách, z pěti úvodních českých branek vstřelila čtyři právě ona.

Ofenziva výběru Jana Bašného ale začala s postupem času slábnout. Dobře organizovaná a vysoká německá obrana nedávala naší reprezentaci prostor, technické chyby zároveň posílaly soupeře do brejků. Ve 28. minutě obdržela navíc červenou kartu Markéta Hurychová, zápas pro ni tak skončil. Během závěru úvodní půle se dvakrát prosadily Petersenová a Knedlíková, rozdíl mezi oběma soupeři byl nakonec sedmibrankový.

„Byl vidět rozdíl v kvalitě hry a samozřejmě ve fyzické vybavenosti obou týmů. Ale měli jsme i pozitivní věci. Máme se od čeho odrazit, připravíme se na další utkání," ohlížel se za průběhem duelu hlavní trenér. Kde byl podle něj důvod neefektivity? „Nebyli jsme schopní hrát to, co jsme měli. Nechávali jsme se často přerušovat. Obrana soupeře, která se po naší první druhé přihrávce začala vysouvat, nám vadila při další hře. Pak jsme museli měnit kombinace. Při našem postupném útoku jsme ztráceli míče a byli často přerušovaní.“

Mezi 35. až 43. minutou česká produktivita vypnula úplně. Po sérii německých úniků se dvakrát prosadila Stockschladerová, úspěšné byly i další tři její spoluhráčky. „Dostaly jsme se do malého množství brejků. Všechny hráčky soupeře dokázaly běhat celých 60 minut... Kvalita je tak velká, že jsme se nestíhaly vracet," komentovala Veronika Malá.

Právě po její krásné technické brance Češky našly ztracenou pohodu na hřišti. Následujících pětiminutovku národní tým využil k odmazávání manka. Údernou házenou reprezentace ovládla pasáž 7:2 a Mikulášková poslala v 54. minutě svůj celek jen do šestibrankové ztráty. „Mladé hráčky se dokázaly ve druhém poločase prosadit, zlepšila se obrana: byla mnohem pohyblivější a aktivnější. V útoku, pokud hráčky byl schopné hrát to, co jsme si řekli, to také vycházelo,“ chválil Bašný.

Skvělé výkony Petry Kudláčkové držely národní tým ve hře, Němky si ale vysoký náskok pohlídaly. Úvodní duel skupiny E mistrovsví světa ve Španělsku Češky prohrály 21:31.

Další duel čeká národní výběr 4. prosince (20:30) proti Maďarsku. „Začneme se připravovat už večer po zápase. Nejsou možná tak vysoké, silné, hra je trochu techničtější. Půjde o úplně jiný zápas," přemítal kouč. Co vylepšit? „Určitě obranu a přechod do útoku," uzavřela Malá.

Mistrovství světa (skupina E): Česká republika – Německo 21:31 (10:17)

Česká republika: Kudláčková, Řezáčová – Knedlíková 1, Polášková 1, Kordovská 1, Andrýsková, Mikulášková 2, Hurychová, Stříšková 1, Franková, Zachová 4, Kovářová 1, Jeřábková 4, Malá 4, Holanová, Cholevová

Německo: Eckerle, Filter – Kalf 2, Berger 2, Grijseels 4, Schmelzer 1, Antl 1, Smits 2, Petersen 2, Stolle 3, Bolk 2, Degenhardt 1, Maidhof 4, Lauenroth 2, Schulze 2, Stokschlader 3