Euforie ve Španělsku! Češky zvládly nervózní bitvu se Slovenskem a postupují šampionátem dál

06/12/2021 | reprezentace, MS 2021
Klíčový souboj o postup i nervózní koncovka. Češky na závěr skupiny E vyzvaly v prvním federálním derby na velké akci od roku 1995 Slovensko, důležitou bitvu zvládly nejtěsnějším možným rozdílem 24:23. Výborným výkonem ve druhé půli podržela spoluhráčky Petra Kudláčková, národní tým postupuje do další fáze turnaje. Dojde na spojení skupin E a F, soupeři budou Dánsko, Jižní Korea a Kongo. Výsledky odehraných vzájemných zápasů s Německem a Maďarskem se počítají i nadále, z šestičlenné skupiny postupují dva celky.

Začátek zápasu byl gólově úsporný. Skóre otevřela Markéta Jeřábková, na obou stranách ale dominovaly nepřesnosti. Druhou branku národní tým zapsal až v sedmé minutě, kdy utekla do trháku Michaela Holanová a neomylně proměnila. Záhy přišla početní výhoda po úderu Rebičové do obličeje Kordovské. Přesilovku národní tým ovládl 2:1, ale přetahovaná pokračovala. V probíhající 11. minutě Kudláčková dobře vyslala do brejku Veroniku Malou, která se nemýlila. Stejná hráčka záhy se trefila jen o několik vteřin znovu.

Po čtvrt hodině hry bylo vyrovnáno. Markéta Jeřábková v přesilovce překulila vedení na stranu Češek, následovala nepříliš vydařená pasáž. Křečovitá útočná fáze poslala Slovenky až do čtyřgólového náskoku. Do hry vtáhly národní tým slepené dvě branky Adély Stříškové a trefa Kamily Kordovské. Dominika Zachová snížila z nařízené sedmičky ve 26. minutě na 11:12, křídelnice proměnila až do této chvíle všech osm trestných hodů, které zahrávala. Stoprocentní byla i v pokračující fázi zápasu.

„V jedné pasáži jsme tam velmi špatně bránili, v útoku jsme se začali bát. Neměli jsme žádný tlak na branku, nevytvářeli jsme si v podstatě žádné šance. Bylo potřeba hru zastavit, změnit to," komentoval hlavní trenér. Řešením se stala kvalitní obrana. „Dali jsme dva trháky a vrátili se zpátky do zápasu.“

Během závěru první půle přišel jeden ze zásadních momentů, slovenská opora Karin Bujnochová viděla ze podražení Jany Knedlíkové červenou kartu. Následovala dvouminutová přesilovka, nařízenou sedmičku navíc Dominika Zachová opět zužitkovala.

Po přestávce vytasila skvělý zákrok Kudláčková, na druhé straně ovšem Jeřábková neproměnila vyloženou šanci. Česká brankářka ovšem znovu fantasticky zakročila. Slovenky i tak ztrátu smazaly, po nedovoleném zákroku Julie Frankové za dvě minuty vyhrály přesilovku 2:0. A bylo ještě hůř, Michaela Holanová o za úder loktem do obličeje obdržela červenou kartu. Slovenky se tak dostaly do další přesilovky.

České střelkyně navíc deptala brankářka Viktoria Oguntoyavová, která nasbírala přes 40 % úspěšnosti zákroků. V úniku na ní ztroskotala například dosud jistá Dominika Zachová, Slovenky zároveň na druhé straně neproměnily sedmičku. Nervy dusily atmosféru v hale až do posledních momentů zápasu. Na 19:19 srovnala dobře načasovanou ranou Sára Kovářová. Velmi důležité branky v závěru obstarala Markéta Jeřábková. Národní tým se dostal do vedení, ale nedokázal odskočit do vyššího rozdílu. V brejku neuspěla ani velezkušená Knedlíková. Díky skvělé defenzivě v závěru však výhra dopadla. „Výkon nebyl ideální. Respekt Slovenkám, udělaly velký kus cesty, držely se dlouho. Ale je to tam, vyhrály jsme!" jásala Malá po zápase.

„Mám velkou radost. Rozhodla asi větší bojovnost u nás, pár povedených obran," vyjmenovávala křídelních dál. „Jsem rád, že v Llírii nehrajeme zítra ve tři hodiny další zápas, ale postupujeme. V první chvíli budeme mít tak dvě tři hodiny na to, abychom si to užili a vstřebali stres. Pak začneme balit. Samozřejmě, že do další skupiny půjdeme s určitými cíly. Budeme se snažit uhrát další vítězství," uzavřel Bašný.

Mistrovství světa (skupina E): Česká republika – Slovensko 24:23 (15:14)

Česká republika: Kudláčková, Řezáčová – Knedlíková 1, Polášková, Kordovská 3, Andrýsková 1, Mikulášková, Hurychová 1, Stříšková 2, Franková, Zachová 4, Kovářová 3, Jeřábková 4, Malá 3, Holanová 2, Cholevová.

Slovensko: Medveďová, Oguntoyeová – Bajčiová, Bíziková B. 2, Riziková R. 2, Bujnochová 3, Hokejová, Hudáková, Lanczová 5, Némethová, Pénzesová, Pócsíková, Rebičová, Szarková 4, Štefaníková 4, Trúnková 3