Přetahovaná výhrou neskončila, Češky po sympatickém výkonu podlehly Maďarsku o tři branky

04/12/2021 | MS 2021, reprezentace
Velká škoda. Národní tým svedl ve druhém utkání mistrovství světa s Maďarkami vyrovnanou bitvu, rozhodovaly detaily. Češkám utekl vstup do druhé půle, opakovaně však skóre dotahovaly. „Energie týmu byla jiná než v předchozím zápase. I přes porážku si hráčky zaslouží absolutorium," řekl kouč Jan Bašný. Rozhodující duel v boji o postup čeká reprezentaci v pondělí, kdy vyzve Slovensko.

Už v úvodu duelu se vytáhly obě gólmanky. Skóre otevřela Markéta Jeřábková, ve druhé minutě se krásně uvolnila Kamila Kordovská a technickým obstřelem poslala reprezentaci podruhé do vedení. Pro oporu národního týmu byl zápas speciální, slavila totiž své 24. narozeniny.

Maďarky těžily z toho, co realizační štáb očekával: smrtícího přechodu do útoku a bleskurychlého zakončení. Postupně si vytvořily čtyřgólový náskok, Češky se sice dostávaly do vyložených šancí, nemířily ovšem přesně v zakončení. I proto přišel oddechový čas, který polil lavičku živou vodou. Skórovala Zachová a Malá, pak národní tým bezezbytku využil početní výhodu (2:0) po vyloučení Tóthové ve 22. minutě, dvakrát skórovala Sára Kovářová, obrana v čele s gólmankou Petrou Kudláčkovou nedopustila ani jednu soupeřovu branku.

„Trestuhodně jsme zahodili několik vyložených šancí, mohli jsme se dostat do vedení," ohlížel se za průběhem duelu Bašný. „Druhým zásadním momentem byly ztráty míče, snažili jsme se hrát moc rychle a hledat rozhodující přihrávky z prvního balonu, i tak byl náš výkon velmi dobrý."

Méně vydařená byla dvojnásobná početní výhoda v závěru první půle, která skončila třemi vstřelenými a dvěma inkasovanými góly. Maďarky během první půle nasbíraly 74% úspěšnost střelby, Katrin Klujberová z pravé spojky zapsala dokonce pět tref z šesti střel. Národní tým prohrál úvodní poločas 15:17.

Vstup do druhé půle nebyl optimální. Po trestu Veroniky Mikuláškové soupeř odskočil s postupem času až do pětibrankového rozdílu. Vysoká úspěšnost maďarské střelby pokračovala v průběhu celého duelu, naději dala svému týmu Karin Řezáčová, která vychytala hned několik vyložených šancí, česká produktivita se však zasekla. Do poslední desetiminutovky zápasu vstupoval národní tým v přesilovce po vyloučení Szabóové, ale na zvrat již nezbyly síly. „Mám trochu smíšené pocity. Jsem ráda, že jsem holkám mohla pomoct, ale mohla jsem mít o dva zákroky více. Jsem šťastná a zklamaná zároveň," litovala 20letá plzeňská gólmanka.

Na obou stranách padaly branky, prosadila se Jeřábková, Bordásová i Kordovská. „Energie u hráček byla jiná než v úvodním zápase. Otevřeně musím říct, že se jim duel velmi povedl, zaslouží si absolutorium," pokračoval Bašný. Na body výkon nakonec těsně nestačil, Češky podlehly Maďarsku 29:32.

„Bohužel jsme paradoxně bránili celou dobu velmi dobře. V době, kdy byla signalizovaná pasivita, jsme ale inkasovali asi sedm osm gólů. Předtím jsme přitom byli schopni všechno ubránit, to by se stávat nemělo," komentoval hlavní trenér. Rozhodující zápas čeká české házenkářky v pondělí, vyzvou v souboji o postup ze skupiny Slovensko.

„Předvedly jsme spoustu pozitivních věcí. Doufám, že budeme hrát minimálně stejně a snad ještě líp než proti Maďarsku," uzavřela Řezáčová.

Mistrovství světa (skupina E): Maďarsko – Česká republika 32:29 (17:15)

Maďarsko: Bíróvá, Szikorová – Albeková 1,  Bordásová 3, Fodorová, Háfraová 3, Kácsorová 4, Klujberová 11, Kovácsová, Lukácsová 2, Mártonová 3, Planétaová, Szabóvá, Tóthová 2, Tóviziová, Vámosová 3

Česká republika: Kudláčková, Řezáčová – Knedlíková 2, Polášková, Kordovská 3, Andrýsková, Mikulášková, Hurychová 2, Stříšková, Franková, Zachová 4, Kovářová 2, Jeřábková 10, Malá 4, Holanová 2, Cholevová.