Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Trtík o nečekaném návratu k reprezentaci: Je to čertovské dílo, říká kouč před nabitou kvalifikací

16/02/2021 | Handball+
Dostal za úkol přivést reprezentaci mužů na příští mistrovství Evropy. Zkušený trenér Rastislav Trtík (59) se stal první volbou po odvolání Daniela Kubeše a Jana Filipa. S vervou se pustil do práce. Studuje záznamy zápasů, telefonuje s hráči a plánuje přípravu na březnový kvalifikační týden. „Není to pro každého,“ komentuje svou rychlou misi. Nyní si vzal k ruce široký realizační tým a dává dohromady i rezervní výběr.
Trtík o nečekaném návratu k reprezentaci: Je to čertovské dílo, říká kouč před nabitou kvalifikací

Pro Handball+ Michal Koštuřík

Na čem aktuálně pracujete?

Všechno je závislé na situaci kolem nás. Na tom, jak se rozrůstá covid a mění podmínky. Původně jsme chtěli udělat v únoru soustředění pro hráče z domácí ligy. Ale museli jsme ho odvolat s ohledem na nejasnosti ohledně nouzového stavu a zdržení s udělováním výjimek ministerstva. Takže teď naostro do druhé fáze. Od sedmého do čtrnáctého března nás čeká ostrý kvalifikační týden se zápasy s Ruskem a Faerskými ostrovy. Všichni hráči musí být ze svých klubů uvolněni pro potřeby reprezentace. Platí to pro celou Evropu.

 

Vzniká souběžně i „béčko“, které Česku před mistrovstvím světa v Egyptě chybělo?

Nechceme ponechat nic náhodě. Vytvořil jsem jeden velký první tým, v němž bude jednadvacet hráčů, a druhý takzvaný rezervní. Kdyby nedejbože došlo k průniku viru mezi nás. Ve středu hrajeme v Rusku, v pátek v Brně s Faerskými ostrovy a v neděli odveta s Ruskem. Na konci dubna a na začátku května se uskuteční druhý týden kvalifikace. Zopakujeme si stejný režim s Ukrajinou a Faerskými ostrovy.

 

Kolik budete mít času na přípravu?

Část týmu se sejde v neděli večer. Někteří ještě budou dohrávat své soutěže, takže přijedou v pondělí dopoledne. S hráči mluvím, budu jim posílat videa. Rusy jsem sledoval na mistrovství světa, kde hráli velmi dobře. Tohle není Rusko, se kterým jsme hráli v Plzni, a Roman Bečvář dal v posledních vteřinách vítěznou branku. Má deset jiných, kvalitnějších hráčů a nového trenéra Velimira Petkoviče. Ten trénoval v bundeslize a dlouho vedl v Göppingenu i Martina Galiu. Tým je velmi silný. Většina hráčů hraje pravidelně v SEHA League a Champions League. Ale dá se s nimi hrát. Nechci si rozhodně dělat nějaká alibi.

 

Jak bude vypadat vaše bublina?

Opatření budou přísná. Každý musí přinést negativní test na covid. Hned po příchodu do hotelu budou všichni izolovaní, projdou dalším PCR testem a do výsledku zůstanou v izolaci. V průběhu soustředění budeme znova testováni, mimo jiné před jednotlivými zápasy a pak také na konci kempu, aby se hráči mohli při návratu do svých klubů prokázat negativními výsledky testů. Musíme vytvořit dva segregované týmy, které se v bublině nepotkají. Musíme pracovat tak, abychom měli jistou zálohu. Oba týmy budou pracovat na Ostravsku. Morava je momentálně čistější než Čechy. Ručím za halu v Polance. Vím, že v ní nikdo netrénuje. Původně jsme chtěli být v Brně, kde hrajeme, ale tam v hale trénují další družstva z jiných sportů. Musíme být opatrní. Druhá skupina bude trénovat paralelně samostatně a bude mít perfektní podmínky. Obě haly, které budeme využívat, jsou čisté haly, kde nic dalšího neprobíhá.

 

Jak dlouho bude k dispozici záložní mužstvo?

Dvanáct hráčů to bude v Ostravě jistit až do pátku, kdy hrajeme s Faerskými ostrovy. Jakmile ho odehrajeme a všichni budou zdraví, rozpouštíme rezervní tým. Budeme se soustředit jen na závěrečný nedělní zápas proti Rusku. Je to netradiční, ale nutná organizace.

 

 

Kdo tvoří váš realizační tým?

Mám ho docela široký. Vybral jsem si lidi, kterým můžu důvěřovat, mají kvalifikaci a nějaké ambice. Hrajícím asistentem bude brankář Martin Galia. Má veškeré předpoklady, aby byl mou pravou rukou. Dále tam je v roli asistenta Radek Bartošic, který bude analyzovat výkon, dělat rozbory, statistiky. Hlavním analytikem je zkušený trenér Jirka Tkadlec. Manažerem a vedoucím družstva bude Radim Pernický. Jako lékaře máme Vlastíka Karlíka, se kterým jsem kdysi začínal u reprezentace. Teď si to zopakujeme a uzavřeme kruh. Je tam Petr Šádek, který má na starosti aktivaci autoreparačních procesů, zajištění dobrého fyziologického stavu. Maséry jsou Petr Kocúrek ze Zubří a Vlastík Tesař. O „rezervní“ tým se budou starat bratři Kalousové. David Kalous bude trenérem tohoto týmu, Jaroslav Kalous jeho asistentem a vedoucím družstva. Díky Jaroslavovým vazbám navíc můžeme využít perfektního zázemí sportovního a ubytovacího komplexu, kde bude mít rezervní tým pod jednou střechou skvělé podmínky a prakticky dokonalou bublinu.

 

Platí, že jste dočasným trenérem jen pro kvalifikaci?

Takto jsme se dohodli.

 

A co když přivedete tým na šampionát? Zůstanete?

To budeme řešit, až se to stane. Všechno je možné. Nerad spekuluju. Soustředím se na to, abychom zvládli kvalifikaci, což nebude vůbec jednoduché.

 

Postupují dva a ještě je šance ze třetího místa. Leckdo si řekne, že by to Česko mělo zvládnout, ne?

To může říct jen ten, kdo nerozumí házené. Češi v této skupině určitě favority nejsou. Nemáme takové individuality jako Rusové. Naše síla je v týmu. Ukrajinci hráli první zápas s Ruskem nerozhodně a druhý prohráli o dva góly. Obě utkání se kvůli covidu odehrála v Minsku. Ti kluci hrají ve velmi silných klubech. U nás je v nejlepším týmu Standa Kašpárek v maďarském Picku Szeged. Jeho výkony sleduju, roste. Mám z něho obrovskou radost. Na jeho postu ale hraje Štěpančič, který ho na hřiště v těžkých zápasech moc nepustí. Má přednost.

 

Když vám zavolali, jestli to vezmete, hned jste kývnul?

Ne ne. Řekl jsem, ať mě nechají jako poslední variantu. Ale jsem teď nejzkušenější trenér v Česku, mám toho nejvíc za sebou. Respektuju to. Je nepsaná povinnost to vzít a neleknout se toho. I když je to po pravdě čertovské dílo, čertovská smlouva. Tahle situace není pro každého.

 

S kým nemůžete počítat?

Bohužel, budou chybět Ondra Zdráhala s Pavlem Horákem. U obou se to vědělo předem. Ondra se už nechce věnovat vrcholové házené, kandiduje na předsedu svazu. Pavel to hlásil už za minulých trenérů, před mistrovstvím světa. Je obrovská škoda, že ho mít nebudeme.

 

Klubovou kariéru už jste uzavřel?

Po odchodu ze Zabrze jsem měl čtyři nabídky z polské ligy, z druhé bundesligy. Odmítl jsem. Už mě to tak nemotivuje, neláká. Prakticky všechno jsem si prošel. Trénovat v tolika soutěžích, to žádný současný kouč nestihne. O tom jsem přesvědčený.

 

Býval jste hodně emotivní. Pořád je ve vás oheň?

Jak zraje víno, zrají i obecně trenéři. Když to ve mně bublá, nechám tomu průchod. Ale už je to více účelovější než emotivní. K této cestě dospěje každý trenér. Pokud to vydrží.

 

Předběžný program českého týmu v kvalifikaci o EHF EURO 2022

 

10. 3. 2021 Moskva (RUS)

RUSKO - ČESKÁ REPUBLIKA

12. 3. 2021 Brno

ČESKÁ REPUBLIKA - FAERSKÉ OSTROVY

14. 3. 2021 Brno

ČESKÁ REPUBLIKA - RUSKO

28. 4. 2021 Ukrajina

UKRAJINA - ČESKÁ REPUBLIKA

30. 4. 2021 Faerské ostrovy

FAERSKÉ OSTROVY - ČESKÁ REPUBLIKA

2. 5. 2021 Zubří

ČESKÁ REPUBLIKA - UKRAJINA