MOL Liga: Plzeň nečekaně smetla Most! Další selhání Kynžvartu, raduje se Zlín i Poruba

29/01/2023 | soutěže
Čtrnácté kolo nejvyšší tuzemské ženské házenkářské soutěže přineslo další zajímavé výsledky. Písek nedal šanci Slavii, natáhl svou vítěznou sérii a prodloužil trápení Pražanek. Plzeň doma přehrála Most, nad kterým vyhrála o deset branek. Slovenské souboje ovládly týmy Dunajské Stredy a Michalovců. Nedělní program přinesl dva téměř stejné výsledky. V obou duelech navíc padl favorit, když Zlín ve druhém poločase otočil skóre proti Kynžvartu a Poruba zdolala Olomouc.

Stellnerová hnala Písek za dalším vítězstvím

SOKOL PÍSEK – DHC SLAVIA PRAHA 33:21 (17:11) | 28.1.2023
Nejvíce branek:
Stellnerová 11, E. Svobodová 7, M. Svobodová 4, Velková 4 – Franková 5, Vostárková 3, Holeňáková 3, Míšová 3, Vavroušková 3
Rozhodčí: Přemysl Fukala – Radek Mohyla
Sedmimetrové hody: 3/2 – 3/1
Vyloučení: 4:3
Diváci: 243

Zlomové momenty: Domácí házenkářky hrály od začátku skvěle. Vytvořily si náskok velice rychle, ten po patnácti minutách čítal už čtyři góly. Pak se navíc Slavii nepodařilo proměnit sedmičku, na což domácí reagovali třemi trefami v řadě.

Důležitý byl i vstup do druhého poločasu. V úvodní desetiminutovce se Písku podařilo skórovat pětkrát, zatímco Slavia dostala míč do sítě pouze dvakrát. V tu chvíli už měli domácí devítibrankový náskok. Ten ještě vylepšili od 44. minuty, kdy přišla další tříbranková série.

Zajímavost zápasu: Písek se vypořádal s utkáním velice dobře i bez výrazného přispění nejlepší střelkyně, tahounky týmu a jedné z největších osobností celé ligy Ivety Korešové. Ta se totiž trefila pouze jednou, což byl její jednoznačně nejmenší počet branek v rámci jednoho utkání v této sezoně. Vyjma duelu s Šaľou, kdy se prosadila třikrát, zaznamenala vždy alespoň šest gólů.

Nejlepší střelkyně: Největší počet branek nastřílela Alena Stellnerová. Dosáhla tak zatím na svůj druhý nejvyšší počet gólů v rámci utkání v této sezoně. Ještě o dva více zvládla nastřílet na palubovce Zlína.

Co výsledek znamená: Písek díky výhře natáhl svou perfektní sérii už na čtyři zápasy. V tabulce se tak dostal na čtvrté místo a mezi českými týmy je tím druhým nejlepším. Aktuálně má 17 bodů, zatímco Slavia, která prohrála už počtvrté v řadě, zůstává s 16 body o místo za ním.

Plzeň šokovala Most, ten padl podruhé v řadě

DHC PLZEŇ – DHK BANÍK MOST 32:22 (15:12) | 28.1.2023
V. Galušková 13, Schreibmeierová 7, L. Galušková 4 – Stříšková 5, Andrýsková 3, Mikulčík 3, Kroftová 3
Rozhodčí: David Šlezingr – Jiří Špunar
Sedmimetrové hody: 5/5 – 1/1
Diváci: 106

Zlomové momenty: Utkání začalo lépe pro Most, ten ale svou počáteční převahu rychle ztratil a zápas se vyrovnal. První větší odskočení Plzně přišlo až od 24. minuty. Přestože Západočešky pykaly za faul Lindy Galuškové, dokázaly se třemi góly v řadě dostat do vedení 12:9.

V druhém poločase přišla hned na začátku další série tří gólů, a to hned v úvodu. Všechny tři branky zaznamenala Veronika Galušková, dvakrát z toho pálila ze sedmičky. Stejná hráčka pokračovala i po time-outu soupeře další brankou a po čtyřiceti minutách už Plzeň vedla o šest branek. Zbytek duelu byl vyrovnaný, v závěru utkání si ještě Plzeňanky vylepšily skóre dalšími třemi góly v řadě.

Zajímavost zápasu: Most prohrál dvakrát po sobě poprvé v letošní sezoně. Dvě ligové porážky v řadě naposledy utrpěl v roce 2014, kdy takto podlehl ve finálové sérií se Slavií, titul ale nakonec i tak získal.

Nejlepší střelkyně: Duelu střelecky kralovala úžasná Veronika Galušková. Ta se prosadila třináctkrát, z toho osmkrát ze hry a pětkrát ze sedmimetrového hodu. Byl to její nejlepší letošní počin, čímž překonala svůj dosavadní nejlepší výkon ze zářiového duelu s Porubou, kdy se trefila dvanáctkrát.

Co výsledek znamená: Pro Plzeň jednoznačně velkou psychickou vzpruhu. Západočešky dokázaly vyhrát po třech prohrách v řadě, a navíc proti takovému hegemonovi, jakým Most je. Z tabulkového pohledu se přiblížily na rozdíl jednoho bodu Lázním Kynžvart, které ale ještě svůj zápas 14. kola neodehrály. Most zůstává druhý se ztrátou tří bodů na první Šalu, která také prohrála.

HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA – HC DAC DUNAJSKÁ STREDA 21:26 (13:14) | 28.1.2023
Königová 8, Vargová 4, Pócsiková 3, Ščípová 3 – Élő 7, Da Silva Ligia Costa 6, Juhos 5

121

Zlomové momenty: V prvním poločase měl Kynžvart několik dobrých pasáží, kdy odskočil o několik branek. Chvíli po začátku už vedl 3:1, ovšem Veronika Vávrová neproměnila sedmičku a soupeři se pak podařilo rychle dorovnat. O něco později už hostující hráčky vedly o tři branky, ale místo dalšího úniku dovolily Zlínu o dva góly snížit. Přesto se jim závěr první části docela povedl. Západočešky ho nakonec vyhrály o čtyři branky.

Nečekaný zlom přišel ve druhém poločase. Sedm branek domácího týmu v řadě, které ještě rozdělil timeout hostujícího trenéra. Ani ten ale nepomohl. Tento obrovský zvrat ve skóre se už Kynžvartu do konce duelu nepodařilo srovnat, na čemž ale měla také lví podíl brankářka Iveta Blažková, která vytahovala jeden parádní zákrok za druhým.

Zajímavost zápasu: Zlín vítězí pouze dvakrát v řadě. V letošním ročníku se mu to podařilo podruhé. V podzimní části porazil Olomouc a hned na to Porubu. Aktuálně Valašky navázaly na poslední nečekané vítězství ze Slavie.

Nejlepší střelkyně: I přestože její tým prohrál, se nejlepší střelkyní duelu stala kynžvartská házenkářka Veronika Dvořáková. Ta zapsala hned sedm gólů, což byl v jarní části její zatím jednoznačně nejlepší výkon. Proti Michalovcům se trefila třikrát, s Šaľou skórovala pouze dvakrát.

Co výsledek znamená: Zlín zůstává v MOL Lize desátý. Dotáhl ale ztrátu na Plzeň, která nyní činí jediný bod. Lázně Kynžvart taky zůstaly na stejné pozici, ovšem jejich náskok na Plzeň a Zlín se ztenčil už jen na jeden, respektive dva body.

136

Zlomové momenty: Zápas byl dlouho vyrovnaný, přesto měla Poruba po jeho většinu mírně navrch. Rozdíl, který už Olomouc nedokázala dotáhnout, vznikl těsně před poločasem. Tehdy šla Poruba do vedení o tři branky, které na začátku druhého poločasu Zora sice snížila, ale následně nadějný výsledek opět ztratila. Po zbytek druhého poločasu si domácí házenkářky náskok hlídaly a ani jednou už nepustily své soupeřky ke srovnání.

Zajímavost zápasu: Poruba dosáhla na první výhru v sezóně proti výše postavenému týmu. Zatím totiž vyhrála pouze třikrát a dvakrát z toho porazila poslední Stupavu, která má na kontě celkově jen jeden bod za remízu se Zlínem.

Nejlepší střelkyně: Nejlepší střelkyní byla s náskokem dvacetiletá Anežka Farářová. Ta předvedla v duelu parádní výkon, který dokazuje deset míčů v síti soupeřek. Čtyři z nich zapsala ze sedmiček. Na desetibrankové představení dosáhla potřetí v sezoně. Jejím rekordem je ale 12 branek z prvního duelu s Olomoucí, který ovšem Poruba prohrála.

Co výsledek znamená: Hanačky zaváhaly po čtyřech vítězstvích v řadě. Olomouc zůstává sedmá se 13 body. Pro Porubu to může být vzpruha. Jedná se totiž teprve o její třetí vítězství v sezóně.