Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Český pohár mužů: Karviná ve čtvrtfinálovém šlágru zastavila Lovosice, dále postupuje i Zubří, Královo Pole a Plzeň

09/11/2022 | soutěže
Lovci po dvanácti soutěžních výhrách v řadě padli. První listopadovou neděli se odehrálo úvodní čtvrtfinále Českého poháru a domácí Karviná duel nalomila na svoji stranu už v první půli, kdy dokonce vedla o sedm branek. Přestože se Severočechům povedlo v závěru ještě svému soupeři přiblížit, Slezané si došli pro postup po výhře 29:24. Ve zbylých středečních duelech slavilo Zubří, které porazilo přesvědčivě o osm branek Nové Veselí. Královo Pole na palubovce Kopřivnice prolomilo čtvrtfinálové prokletí a postupuje do semifinále, spokojena může být i Plzeň, jež vyhrála vysoko v Jičíně.

O postupu rozhodl Baník už v prvním poločase

HCB KARVINÁ – HK FCC MĚSTO LOVOSICE 29:24 (16:11) | 6.11.2022

Nejvíce branek: Solák 6, Harabiš 6, Fulnek 5 – Bogdanić 6, Lukáč 5, Trkovský 3, Hníďák 3

Rozhodčí: Petr Kichner – Michal Vacula

Sedmimetrové hody: 2/2– 1/4

Vyloučení: 7:4

ČK: 35. Horák (LOV)

Diváci: 815

Přestože byl stanoven hrací den čtvrtfinále až na středu, oba týmy se dohodly na přeložení na neděli, a tak odehrály dva zápasy ve dvou dnech. Proti sobě navíc nastupovaly ve stejném rozpoložení. Baník postoupil přes kosovské Rahoveci do třetího kola Evropského poháru, Lovosice pak přesvědčivě zvládly televizní duel s Frýdkem-Místkem a do neděle zůstaly v Moravskoslezském kraji.

Samotný začátek lépe zachytili domácí, a když na konci deváté minuty navyšoval Matěj Nantl už na 6:2, musel si lovosický trenér Roman Jelínek vzít první oddechový čas. Lovcům, kteří naskočili v obměněné sestavě, se pak sice opakovaně povedlo snížit na dvoubrankový rozdíl, pasáž od 13. do 23. minuty však prohráli 2:7 a rázem to bylo 14:7 pro Baník. Přesto však svěřenci trenéra Jelínka odcházeli do kabin s přijatelnou pětibrankovou ztrátou.

Jedním ze zlomových momentů duelu byla červená karta pro Pavla Horáka, který jakožto pilíř lovosické obrany dohrál na začátku 35. minuty po třetím dvouminutovém trestu. Domácí posléze odskočili do osmibrankového vedení, které bylo zároveň vůbec nejvyšším v utkání. Severočeši se sice v posledních deseti minutách snažili s výsledkem ještě něco udělat, poslední slovo však měli opět Slezané, konkrétně Zdeněk Čadra. Jeho branka na 29:24 dvě sekundy před koncem definitivně stvrdila karvinský postup mezi elitní čtyřku.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: „Taktika, kterou jsme zvolili před tímto víkendem, vyšla. Hráči, kteří v sobotu mohli pošetřit síly, se nám odvděčili dobrým výkonem. Měli jsme velkou oporu v brance. Martin Galia potvrdil své kvality, ale i Matěj Brychlec, který jej střídal v druhém poločase, podal velmi dobrý výkon. Celé družstvo bojovalo a odehrálo dobrý zápas.“

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice: „Máme za sebou druhý zápas ve dvou dnech, domácí ale také, a tak podmínky byly pro oba týmy stejné. Karviná zvládla lépe první poločas, který fakticky o duelu i rozhodl. Vyloučení Pavla Horáka pro nás nebylo až takový problém, sice je stavebním kamenem naší defenzivy, ale zastoupit ho mohou i další hráči, kteří se toho zhostili dobře. Tým celkově podal dobrý výkon a nemáme se za co stydět.“

Veselí končí už ve čtvrtfinále, nestačilo na Zubří

HC ROBE ZUBŘÍ – TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ 35:27 (19:14) | 9.11.2022

Nejvíce branek: Mazurek 8, Mičkal 7, Přikryl 5, Bajer 5, Palát 5 – Gregorovič 6, D. Flajsar 5, Krejz 4

Rozhodčí: Tomáš Bubeníček – Tomáš Petruška

Sedmimetrové hody: 3/4 – 3/5

Vyloučení: 4:4

Diváci: 792

Zatímco pro Zubří se jednalo o teprve první střet s extraligovým soupeřem v pohárové cestě, Nové Veselí už v osmifinále vyřadilo ambiciózní Duklu. Na Valašsko však jelo s vědomím, že se mu v ROBE Aréně příliš nedaří. Naposledy zde bodovalo loni v únoru, výhra se dokonce datuje až do 15. září 2018! Oba celky si navíc prošly i evropskou konfrontací, přičemž konečnou se shodně stalo druhé kolo Evropského poháru.

Start duelu zastihl v lepší formě Zubří, které se dostalo do mírného vedení. Veselí se nemohlo dlouho přiblížit, na začátku 16. minuty navyšoval Dušan Palát už na 10:6. Čtyřgólové manko se však povedlo celku z Vysočiny částečně stáhnout a Jiří Gregorovič na začátku poslední desetiminutovky snižoval na 10:12. Domácí ale předvedli mohutný finiš prvního poločasu, a i díky čtyřem brankám Davida Mazurka odcházeli do kabin s vedením 19:14.

Veseláci ale nechtěli nic vzdát a bleskově stáhli zuberský náskok na přijatelné tři branky během úvodních sedmi minut druhé půle. Valaši ale posléze zabrali a definitivně odpor svěřenců trenéra Jana Bělocha zlomili. Dařilo se zejména trojici David Mazurek, Tomáš Mičkal a Pavel Přikryl. Jejich gólové příspěvky poslaly Zuberské v 52. minutě už do vedení 31:23 a Zubří bez potíží dohrálo duel do vítězného konce. Po výhře 35:27 tak i bez největších opor postupuje do semifinále, zatímco pro loňského finalistu končí pohár již mezi poslední osmičkou.

Brno prolomilo čtvrtfinálové prokletí

KH ISMM KOPŘIVNICE – SKKP HANDBALL BRNO 22:25 (11:12) | 9.11.2022

Nejvíce branek: Bukovský 6, Polcar 3, Střelec 3 – Kocich 7, Živanov 5, Flajsar 3, Zahradníček 3

Rozhodčí: Přemysl Fukala – Radek Mohyla

Sedmimetrové hody: 1/3 – 2/2

Vyloučení: 1:6

ČK: 46. Flajsar (BRN)

Diváci: 138

Los jednoho ze zápasů čtvrtfinále dohromady svedl týmy, které loni skončily ve stejné fázi. Zatímco Kopřivnice padla o pět branek na hřišti Lovosic, Kénik ztratil dobře rozehraný duel proti Veselí až na sedmičky. Oba celky již spolu letos jeden zápas odehrály, a to v rámci 9. kola Chance Extraligy. To zvládli lépe svěřenci trenéra Pavla Hladíka, a Kopřivnice tak měla postaráno o motivaci.

Jenže úvod nezastihl domácí v dobrém rozpoložení. Na konci 8. minuty navyšoval Dušan Živanov už na 6:2 a kouč Aleš Chrastina musel reagovat oddechovým časem. Tím nejenže rozjetého soupeře přibrzdil, jeho náskok dokonce postupně ukrajoval. Kopřivnice do druhého poločasu ztrácela jenom jednu branku, o to více jí tak mohla mrzet neproměněná sedmička Pavla Musálka z konce 13. minuty.

Na začátku druhého poločasu byl ústřední postavou Jan Polcar. Jeho tři branky v řadě rázem poslaly Kopřivnici do vedení o branku a Brno muselo reagovat. Pasáž od 35. do 43. minuty však vyhrálo 6:1, vedlo tak 19:15 a domácí sáhli k druhému oddechovému času. Jihomoravany to ale příliš neutlumilo. Přestože na konci 46. minuty dostal červenou kartu křídelník Radek Flajsar, sedm a půl minuty před koncem navyšoval na 24:17 Jakub Bosák a Královo Pole mířilo za postupem. I přestože se v závěru muselo trochu strachovat, když se tým z Lašska pěti brankami v řadě dostal zpět do hry, po výhře 25:22 prolomilo čtvrtfinálové prokletí, protože za posledních deset let ani jednou neprošlo mezi nejlepší čtyřku. Ve čtvrtfinále vypadlo hned šestkrát, tentokrát však důležitý souboj zvládlo.

Jičín obhájce nezaskočil

O2XYWORLD HBC JIČÍN – TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE 25:34 (10:17) | 9.11.2022

Nejvíce branek: J. Dolejší 6, Kovařík 3, Drbohlav 3, Thorovský 3 – Nejdl 6, Režnický 6, Kosteski 4

Rozhodčí: Jakub Uhlíř – Marek Bareš

Sedmimetrové hody: 3/3 – 3/4

ČK: 13. Stehlík (PLZ)

Jak Jičín, tak Plzeň vstupovaly do pohárového střetnutí v dobrém rozpoložení. Východočeši v rámci 11. kola Chance Extraligy porazili Královo Pole a zapsali tak druhou výhru v řadě, čímž se vyhoupli na desáté místo extraligové tabulky se zápasem k dobru. Talentu se podařilo postoupit přes lotyšské Dobele do třetího kola Evropského poháru v součtu o jedinou branku po zvládnuté odvetě.

Samotné střetnutí ve středečním večeru bylo od úvodu velmi vyrovnané, Plzeň se navíc musela od 13. minuty obejít bez Jana Stehlíka, který dostal přímou červenou kartu. Hosty to však nijak nerozhodilo, ba naopak. Následné oslabení vyhráli 2:1, na konci 17. minuty navyšoval Daniel Režnický už na 10:5 a trenér Petr Mašát reagoval oddechovým časem. Celek z města pohádek to sice nabudilo a i díky dvěma brankám Martina Kovaříka si do posledních deseti minut poločasu přenášeli dvoubrankovou ztrátu. Západočeši však opět ukázali svoji sílu, pětigólovou sérií se utrhli do vedení 15:8 a do druhého poločasu si přenesli vedení 17:10.

Jičín však nedával nic zadarmo a částečně se zvládl vrátit, prvních šest minut druhého poločasu vyhrál 5:2, na což trenér Petr Štochl musel reagovat. Na více než tři branky se ale domácí nedotáhli, naopak Talent odskočil další povedenou pasáží a v 48. minutě vedl už 26:17. Zápas se poté tak již pouze dohrával a Plzeň tak může snít o obhajobě, z Jičína si veze postup po výhře 34:25