Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Chance Extraliga: Lovci proti Prešovu vstali z mrtvých. Vyhrála Karviná, Talent i Maloměřice

26/11/2022 | soutěže
Sobota nabídla pět duelů v rámci 15. kola Chance Extraligy, a už to úvodní přineslo velké překvapení, když Maloměřice doma porazily Zubří o pět branek. Nové Veselí zaznamenalo těsnou výhru nad Jičínem a zadařilo se taky Plzni a Karviné proti soupeřům z Brna a Hranic. Sobotní program uzavřelo vysoké vítězství Kopřivnice nad Strakonicemi 40:25. V neděli zvládla Dukla lépe duel ve Frýdku-Místku a Lovosice doma přehrály Prešov.

Maloměřice nakročily k překvapení již v prvním poločase

SHC MALOMĚŘICE BRNO – HC ROBE ZUBŘÍ 34:29 (16:10) | 26.11.2022

Nejvíce branek: Horut 15, Ipser 5, Svoboda 3, Krošík 3, Hliničan 3 – Mičkal 11, Palát 5, Přikryl 4

Rozhodčí: Katřina Brzósková – Marta Sovová

Sedmimetrové hody: 6/6 – 5/1

Vyloučení: 5:4

Diváci: 225

Maloměřice se výhrou nad Zubřím postaraly o velké překvapení. Dařilo se jim ale od začátku. Za prvních osm minut si vytvořily tříbrankový náskok. Ten se sice soupeři podařilo čtyřmi góly v řadě smazat, pak se ovšem stav opět přetočil. V průběhu 22.-24. minuty Majlont šel do tříbrankového vedení, a to bylo pro další průběh zásadní. Do konce poločasu se pak domácím povedlo přežít sedmičku soupeře a přidali ještě další tři góly. Do druhého poločasu si tedy přenesli šestibrankový náskok.

Ve druhé půli Mamuti odskočili už na rozdíl osmi gólů, Zubří pak třikrát v řadě snížilo a postupně se dostalo zpátky na rozdíl, který panoval v poločase. Zbytek utkání už byl velice vyrovnaný a týmy se ve skórování střídaly většinou pravidelně. Zápas skončil výsledkem 34:29 a stěžejní podíl na tom měl domácí kanonýr na spojce Libor Horut, který sám nastřílel neuvěřitelných patnáct gólů.

Veselí se trefilo sedmkrát po sobě a vyhrálo nad Jičínem

TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ – O2XYWORLD HBC JIČÍN 27:25 (16:11) | 26.11.2022

Nejvíce branek: Gregorovič 7, Flajsar 5, Hajko 4, Bartůněk 4 – A. Dolejší 8, Hlava 3, Matouš 3

Rozhodčí: Václav Horáček – Jiří Novotný

Sedmimetrové hody: 3/3 – 3/2

Vyloučení: 3:4

Diváci: 302

Zápas začal lépe pro domácí tým. Ten se dostal do dvoubrankového vedení, ale Jičín rychle dorovnal. Pak už Veselí odskočilo velice výrazně. Fantastická série sedmi branek dala domácímu týmu ohromný náskok 11:3. Rozhodnuto však zdaleka nebylo. Východočeši se totiž dokázali v řadě prosadit pětkrát, a tak pro ně byl stav znovu hratelný. Nové Veselí přesto šlo do poločasu s pětibrankovým náskokem.

V počátku druhé části pak znovu odskočilo, hostující Aleš Dolejší se ale činil a vsítil tři góly v řadě. Pak se zápas na chvíli vyrovnal a hráči se trefovali na obou stranách. Poslední desetiminutovka byla napínavá. V 55. minutě se hosté dotáhli na rozdíl dvou branek, ovšem ten už snížit nedokázali, a nakonec podlehli soupeři 25:27. Sokol tak potvrdil skvělou domácí formu a zapsal důležité body v bitvě o play-off.

Jan Běloch, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Zápas měl docela dobrou úroveň. Vedení 11:3 jsme si dle mého názoru vypracovali díky tomu, že kluci velmi dobře splnili to, na co jsme se připravovali. Dokázali eliminovat soupeři hodně jejich silných stránek, museli tak hledat jiná řešení, z toho pramenily chyby a my jsme díky tomu dokázali dát nějaké lacinější góly. Přenesli jsme spoustu věcí z tréninků, konečně jsme měli celý tréninkový týden, v útoku jsme si díky tomu dokázali dost pomoci. Řekl bych, že vysoké vedení nám pak trochu svázalo ruce, a do konce zápasu to byl trochu takový souboj v našich hlavách. Možná jsme se trošku báli o ten výsledek, Jičín už od té doby, co prohrával o osm branek, neměl co ztratit. V takové pozici se hraje výrazně lépe. My musíme ještě posbírat trošku zkušeností, abychom zápas dohráli v možná ještě větším klidu. Na druhou stranu si myslím, že ani jednou Jičín nebyl tak blízko, že by to vypadalo, že duel ztratíme. Myslím, že jsme zaslouženě vyhráli. Chtěl bych poděkovat týmu, který na tento zápas dostal spoustu informací, dokázali je zpracovat a to nám hodně pomohlo.“

Petr Mašát, trenér O2xyworld HBC Jičín: „Gratulace domácím k vítězství. My jsme jim to usnadnili úvodní částí prvního poločasu, kdy jsme si po slušné první pětiminutovce za stavu 3:3 nechali soupeře utéct až na osm gólů na 11:3. Tím jsme dali domácím sebedůvěru do celého zápasu. Přestože jsme do poločasu dokázali skóre trošku zkorigovat, tak nám v úvodu druhého znovu odskočili, a spravedlivě zvítězili. Pro nás jediné pozitivum, že kluci po celý zápas neztráceli víru a bojovali až do konce. Samozřejmě dvanáct technických chyb, které jsme udělali během zápasu, je příliš, protože pokud chceme být úspěšní na palubovce soupeře, tak prostě takové množství chyb udělat nemůžeme. Jediné pozitivum tedy je, že jsme se dokázali dvakrát vrátit do zápasu, a možná ještě vzájemná bilance, bude-li se nám hodit v budoucnu, ukáže čas. Na to se ale teď nekoukáme, ztratili jsme dva body. A také musím ocenit výkon Aleše Dolejšího, který se hezky střelecky prosadil, a ukázal veselským divákům a trenérům, že ho tady dobře vychovali.“

Talent se v Brně na body pořádně nadřel

SKKP HANDBALL BRNO – TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE 23:25 (14:13) | 26.11.2022

Nejvíce branek: Kocich 6, Stein 4, Zahradníček 4 – Režnický 7, Terzić 4, Douda 3, Bláha 3, Stehlík 3

Rozhodčí: Petr Kichner – Michal Vacula

Sedmimetrové hody: 3/1 – 1/0

ČK: 54. Bláha (PLZ)

Diváci: 501

Úvod utkání vyšel lépe Plzni. Ta odpověděla na první gól soupeře a mohla se dostat do náskoku. Jakub Douda ale neproměnil sedmičku a na následný gól Kénik rychle odpověděl otočením skóre zpět na svou stranu. Talent poté celý poločas tahal za kratší konec. Nedařilo se mu docvaknout, Královo Pole výborně bránilo a nepouštělo soupeře k jednoduchým střelám. Kvůli oslabení si však do šaten odneslo jen nejtěsnější náskok.

Brno stále kontrolovalo drobné vedení, srovnání přišlo nakonec až ve 41. minutě. Následně poslal hostující tým do vedení Daniel Bláha. Talent se po chvíli dostal do dvoubrankového náskoku a nezastavila ho ani červená karta Bláhy v 54. minutě. Kénik se v závěru trápil v ofenzivě, a ačkoliv ho držel gólman Živojin Ilić, srovnat už nedokázal. Při posledním útoku předvedli Západočeši dobrý blok a se sirénou upravil na konečných 25:23 pro hosty Jakub Douda.

Pavel Hladík, trenér SKKP Handball Brno: „My jsme hodně zklamaní. Odehráli jsme, i přes rozsáhlou marodku, velmi dobré utkání. Rozhodly drobnosti. Já bych chtěl pochválit kluky, kteří se s tím skvěle poprali. Mrzí nás, že nezůstaly doma nějaké body, zasloužili bychom si je za náš výkon. Můžeme ale na něm stavět. Díky moc všem fanouškům, kteří si našli cestu na super házenou a vytvořili nám skvělou atmosféru.“

Petr Štochl, trenér Talent Tým Plzeňského kraje: „My jsme v první řadě rádi, že jsme těžký zápas zvládli. Věděli jsme, že na nás bude Brno velmi dobře připravené, což stoprocentně potvrdilo. Oba týmy jsou na tom teď zdravotně ne úplně dobře, nám se navíc zranili další dva hráči, takže to nebylo lehké utkání. Rozhodly opravdu maličkosti. Děkujeme Brnu za velmi dobrý zápas.“

Baník s Hranicemi překvapení nepřipustil

HCB KARVINÁ – TJ CEMENT HRANICE 29:23 (17:10) | 26.11.2022

Nejvíce branek: Patzel 9, Ptáčník 6, Skalický 3 – Halama 7, Pinkas 3, Andrš 3, Piwko 3

Rozhodčí: Lukáš Veselý – Jan Zelenka

Sedmimetrové hody: 3/1 – 3/2

Vyloučení: 4:3

ČK: 25. Solák (KAR)

Diváci: 723

První branka zápasu spadla do hranické klece. Pak se soupeři podařilo stav obrátit. Po trefě Miroslava Halamy na začátku páté minuty však Cement vedl naposledy. Karviné se totiž podařilo zapsat šest branek v řadě a udělala si náskok. Ten si udržovala. Po červené kartě Dominika Soláka za trefení obličeje hostujícího gólmana při sedmičce se sice podařilo Hranicím dvěma zásahy Jiřího Poláška zmírnit manko na tři branky, jenže do sirény se Baník trefil ještě čtyřikrát a vedl 17:10.

Další dvě trefy přidal z úvodu druhé třicetiminutovky. Poté se už týmy ve skórování pravidelně střídaly. V posledních třech minutách se hosté ještě blýskli čtyřmi trefami v řadě, čímž zmírnili náskok soupeře, ten ale i přesto vyhrál jasně o šest branek 29:23.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: „Tento zápas splnil svůj účel. Chtěli jsme, aby si zahráli všichni, i mladí kluci, a to se povedlo. Vyzkoušeli jsme si různé varianty v obraně i útoku.“

Radim Brož, trenér TJ Cement Hranice: „Gratuluji Karviné, vítězství si jednoznačně zasloužila. My jsme se snažili uhrát co nejlepší výsledek už jen proto, že v týmu máme spoustu hráčů, kteří Karvinou prošli. Vlastně včetně mě. To se vlastně nakonec celkem podařilo, i když jsme si vědomi toho, že domácí nehráli v plné sestavě, jsme v podstatě spokojeni.“

Jiří Tabara, brankář TJ Cement Hranice: „Byl to pro mě opravdu speciální zápas proti „mým“ klukům, se kterými tady už dlouho žiju. Užil jsem si to naplno a jsem rád, že jsem i svými zákroky přispěl k celkem dobrému výsledku. Přijeli jsme s tím, že chceme uhrát solidní výsledek, a to se vlastně i nakonec povedlo.“

Diváci: 203

Přestože Strakonice byly první, kdo v utkání skóroval, po deseti minutách hry už domácí Kopřivnice vedla 5:1. Náskok si tvořila postupně, skvěle pracovala v defenzivě. O tom svědčí i celkový počet branek, který soupeři za první poločas povolila, což bylo pouze devět. Do šaten šli Moravané s osmibrankovým náskokem.

V začátku následující třicetiminutovky se Strakonicím povedlo snížit. Pak se ale Kopřivnice opět dostala do střelecké formy a od 40. minuty předvedla sérii pěti branek. I ve zbytku utkání se jí dařilo odpovídat na góly soupeře, v ofenzivě se ještě více rozmlsala a nakonec tak došla až k vítězství 40:25. Potvrdila tak cenný bod z Prešova z posledního kola.

Michal Zbíral, trenér HBC JVP Strakonice 1921: „Chtěl bych pogratulovat domácím k vítězství. Myslím si, že po pár minutách se ukázalo, jak zápas bude probíhat. Trápili jsme se s proměňováním šancí a trápily nás nedůslednosti v obraně. Do Kopřivnice jsme přijeli v trošičku užší sestavě, takže bylo i fyzicky náročné, abychom udrželi tempo zápasu. Myslím si, že výsledek vypovídá za vše.“

Aleš Chrastina, trenér KH ISMM Kopřivnice: „Po dlouhé době byl celý týden volný k trénování, takže jsme měli čas na to, abychom se na utkání připravili. Předpokládali jsme, že nás nebude čekat nic jednoduchého, protože Strakonice si po vítězství s námi mohly teoreticky na body věřit, ale myslím si, že jsme k tomu přistoupili zodpovědně s důrazem v obraně. Hlavně v prvním poločase, kdy jsme toho soupeři moc nedovolili. Tam jsme si vytvořili základní a rozhodující náskok, který jsme potom udržovali.“

Frýdek-Místek v posledních minutách ztratil vyrovnaný duel

PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK – HC DUKLA PRAHA 28:32 (15:16) | 27.11.2022

Nejvíce branek: Choleva 9, Gřešek 4, Chudoba 3, Mucha 3 – M. Březina 8, Krušberský 7, Rumian 4, M. Rakouský 4

Rozhodčí: David Šlezingr – Jiří Špunar

Sedmimetrové hody: 10/5 – 6/4

Vyloučení: 7:4

ČK: 42. Hlinka (DUK)

Diváci: 229

Pepino nevkročilo do utkání vůbec dobře. V prvních pěti minutách nedokázalo vstřelit ani jednu branku, soupeři naopak povolilo hned tři. Pak střelecký účet Frýdku-Místku nastartoval Jan Mucha, ovšem domácím se nedařilo dotáhnout svou ztrátu. Až v posledních minutách prvního poločasu dokázali snížit na rozdíl dvou branek, následně přetrpět oslabení i sedmičku bez inkasované branky a osmnáct sekund před koncem ztenčit soupeřův náskok na jednu trefu.

V druhé půli Frýdek-Místek dokonce hned z úvodu zápas otočil. I poté, co vedení ztratil, se mu ho povedlo znovu rychle získat zpět. Tentokrát mu už vydrželo do 44. minuty. Dukla stále dotahovala, do vedení se však znovu dostala až v 55. minutě, kdy skóre otočil Jakub Rumian. Závěr zápasu domácí hrubě nezvládli. Zatímco sami nevyužili dokonce čtyři útoky v posledních třech minutách, Dukla přidala ještě další čtyři branky, a právě o ty nakonec zvítězila. Ovládla tak souboj sousedů v tabulce a posunula se právě před Frýdek-Místek na šestou pozici.

Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Jsme zklamaní, chtěli jsme zápas zvládnout, ale v tak vyrovnaném utkání si nemůžeme dovolit neproměnit pět sedmiček a spoustu náskoků a protiútoků. Navíc s technickými chybami, kterých jsme se dopustili, jsme možná na čísle dvacet. V zápase, kdy proti sobě hrají dvě vyrovnaná družstva, si něco takového nemůžeme dovolit. Bralo nám to sebevědomí a Duklu to naopak vracelo do zápasu. Proto jsme prohráli.“

Michal Tonar, trenér HC Dukla Praha: „Bylo to vyrovnané a těžké utkání pro obě družstva. Ukázala se morální síla. Faktem je, že se k nám přiklonilo také štěstí, ale takticky jsme velmi dobře odehráli naše útoky. Ke konci zápasu jsme dokázali být efektivnější v koncovce. V posledních minutách vytáhli naši brankáři důležité čtyři zákroky. Navíc nás zdobila agresivita v obraně, kterou bychom měli mít celých šedesát minut. Musím hráče pochválit za přístup k celému utkání. Na začátku byl možná trochu vlažnější, ale rychle jsme se dostávali do tempa. V prvním poločase jsme byli napřed o tři, čtyři branky, ke konci jsme ale udělali dvě chyby a Frýdek-Místek dokázal snížit, po změně stran dokonce vedl a tahal chvíli za delší konec. Jsem moc rád, že jsme to nakonec dokázali otočit. Tohoto vítězství si nesmírně ceníme.“

Lovosice si těsně poradily s Prešovem, za obratem je táhl Trkovský

HK FCC MĚSTO LOVOSICE – TATRAN PREŠOV 28:26 (12:16) | 27.11.2022

Nejvíce branek: Trkovský 14, Bogdanić 6, Chotěborský 4 – Rábek 7, Davidović 7, Fech 3, Kasatkin 3

Rozhodčí: Petr Kremláček – Filip Procházka

Sedmimetrové hody: 9/5 – 4/3

ČK: 50. Hniďák (LOV)

Prešov si od 5. minuty začal tvořit náskok. Brzy vedl o čtyři góly. Hostům vycházelo všechno, skvěle bránili a sázeli jeden gól za druhým i díky rychlým brejkům. Dostali se dokonce do drtivého vedení 12:5. Ovšem Lovosice ještě do poločasu zabraly a vrátily se do utkání, do šaten šly se čtyřbrankovým mankem..

Hned v úvodu druhého dějství se Lovci opět přiblížili o další dvě trefy a trvalo jim jen deset minut, aby zápas vyrovnali. Jaroslav Trkovský je pak ve 46. minutě poslal do vedení, když zapsal dva úspěšné zásahy po sobě. Celkově nasázel neskutečných 14 branek. Prešov mohl odpovědět sedmičkou, kterou ale Sergio Lopez Garcia neproměnil, a tak se o krok napřed dostali opět domácí. Deset minut před koncem domácí museli odbránit dvojnásobné oslabení, Marek Hniďák dokonce viděl po třetím vyloučení červenou kartu, ale Severočeši inkasovali jen jednou. A stejný počet gólů pak dostali i ve zbytku zápasi. Lovosice předvedly skvělý závěr a nemusely vadit ani dva neproměněné sedmimetrové hody Trkovského a Pavla Chotěborského, protože si došly pro cenné dva body za vítězství 28:26 nad slovenským mistrem.

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice: „Vůbec nám nevyšel první poločas, kdy jsme nedodržovali námi stanovené taktické pokyny. Nebyli jsme důrazní v obraně, Prešov se dostával do jednoduchých šancí. Z naší strany tomu chyběly emoce. To jsme si vyříkali o poločase v šatně a hráči k zápasu ve druhé půli přistoupili tak, jak jsme si představovali. Zkvalitnili jsme obranu, dokázali jsme se dostat na brankoviště, nadále nás limitovala po celé utkání úspěšnost střelby. Jsme rádi, že jsme to nakonec zvládli a tyhle body jsou pro nás velmi cenné. Děkuji našim fanouškům za fantastickou atmosféru.“

Tim Jenko Bogdanić, spojka HK FCC Město Lovosice: „První poločas jsme neodehráli podle našich představ. Chyběla nám energie, neproměňovali jsme šance a chodili jsme přes vysoký střední blok soupeře, který je velmi silný. O přestávce jsme se domluvili, že zápas otočíme. Věděli jsme, že tyto zkušenosti už máme a že to můžeme zvládnout. Tušili jsme, že soupeř je unavený z náročného programu a že musíme hrát rychle, abychom zápas otočili. To se nám podařilo a jsou to pro nás důležité body.“

Marek Gernát, trenér Tatranu Prešov: „V první půli jsme dodržovali taktické pokyny, které jsme si na soupeře před utkáním řekli. Věděli jsme, co chceme hrát, vycházela nám koncovka a držel nás výbornými zákroky brankář Chupryna. Ve druhé půli se nám hra rozpadla a to hlavně v obranné fázi, nehrály nám dobře pravé spojky, přes které se lehce do koncovky dostával Trkovský a to byl zlom v zápase. V závěru jsme se snažili přehrát soupeře hrou sedm na šest, ale už nám chyběl zraněný Oliver Rábek a bez něj tato varianta není možná. Duel byl výborný a ve skvělé kulise.“