Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Chance Extraliga: Parádní druhá půle Jičína, Dukla si poradila s Veselím. Série Talentu pokračuje

04/12/2022 | soutěže
Poslední listopadový den nabídl první duel šestnáctého kola Chance Extraligy. Do Zubří přijela Karviná, která lépe zvládla závěr a vyhrála o čtyři branky. V sobotním programu Lovci porazili Strakonice a Dukla zdolala Nové Veselí. Hranice nedokázaly vzdorovat Kopřivnici a Prešov porazil oslabené Brno. Jičín předvedl proti Maloměřicím skvělý druhý poločas, plzeňský Talent musel proti Frýdku-Místku otáčet, ale prodloužil sérii vítězství na sedm zápasů.

Diváci: 964

Středeční předehrávka nabídla tradiční derby. Zubří hostilo Karvinou a do haly si našla cestu téměř tisícovka diváků včetně početného zastoupení hostujících fanoušků. Prvních pět minut se týmy ve skórování střídaly, pak se ale Karviná trefila třikrát v řadě. Zubří ale dokázalo rychle srovnat. Oba celky se do vedení následně dostaly několikrát, ale vždy bylo zase rychle srovnáno. Do kabin se tak šlo za stavu 14:13.

Druhá část začala lépe pro Karvinské. Ti se dostali do vedení a chopili se jednobrankového náskoku, který ale domácí zase rychle stáhli. Vyrovnaná hra pokračovala až do 50. mnuty. V té totiž začala důležitá série čtyř branek Slezanů, která nakonec i rozhodla zápas. Baník se totiž dostal do vedení 26:23. Zubří navíc do konce zápasu vstřelilo míč za záda gólmana už jen třikrát, Karviná to zvládla ještě čtyřikrát, a právě o čtyři branky nakonec vyhrála. Hvězdou utkání byl dvanáctigólový Jonáš Patzel. Robe nepomohl ani fakt, že se z marodky vrátila uzdravená opora Lukáš Mořkovský, jenž se prosadil devětkrát.

Peter Dávid, trenér HC ROBE Zubří: „Propadli jsme ve hře jeden na jednoho, to rozhodlo. Zlomilo se to necelých deset minut do konce utkání. Tam je obrovská kvalita Karviné. My jsme se hodně nadřeli na góly. Pro diváky dobrý zápas, pro nás zklamání. Na konci jsme riskovali s obranou 2-4, ale to byla Karviná už rozjetá. Neskutečný Martin Galia, co on je ještě schopný odchytat. My už strašně potřebujeme návrat zraněných.”

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: „Vyhráli jsme zde opět. Zubří bylo ale v oslabené sestavě. Gratuluji Peterovi Dávidovi, jak pracují s mladými hráči, některé ani neznám. Zubří drželo zápas padesát minut. My jsme se po prvních patnácti minutách rozhodli, že rušíme kombinační hru, Krupa byla v bráně z dálky dobrý. Chodili jsme jeden na jednoho a rozhodli jsme to tím.”

Lovci ve Strakonicích utkání kontrolovali

HBC JVP STRAKONICE 1921 – HK FCC MĚSTO LOVOSICE 28:36 (16:20) | 3.12.2022

Nejvíce branek: Wildt 5, Zbíral 4, Nejdl 4 – Hniďák 8, Lukáš 7, Kupa 5, Bogdanić 5

Rozhodčí: Vojtěch Beňuš – Ondřej Háza

Sedmimetrové hody: 5/3 – 3/2

Vyloučení: 2:6

Diváci: 260

Utkání ve Strakonicích otevřeli domácí dvěma brankami. Lovosice se ale velice rychle dotáhly. V 7. minutě se dostaly poprvé do vedení. Do 17. minuty Strakonice zdárně vzdorovaly, pak už se soupeři podařilo se dostat do většího náskoku. Ten nakonec činil čtyři branky, poločas dopadl skórem 16:20 z domácího pohledu.

Druhá třicetiminutovka začala vyrovnaně, oba týmy se ve skórování několikrát prostřídaly. Pak už se opět dařilo více Lovcům. Ti se dostali do sedmibrankového náskoku, který se ale podařilo Strakonicím o tři branky snížit ještě do 42. minuty. Jenže hosté se pak prosadili pětkrát v řadě. V 58. minutě už vedli o deset branek a Strakonice dokázaly pouze dvakrát kosmeticky upravit. Nepomohly jim ani čtyři trefy 29letého trenéra Michala Zbírala, který se při marodce letos podruhé vrátil na palubovku.

Miroslav Vávra, trenér HBC JVP Strakonice 1921: „Lovosice předvedly výkon, jaký jsme očekávali. Prezentovaly se velice dobrou házenou, oprávněně jsou na druhém místě tabulky. Kvůli dvěma zraněným pivotům jsme do hry museli poslat trenéra Michala Zbírala, který je zastoupil velice dobře. Je vidět, že má kvalitu a kdyby byl zdravý, mohl by dál v extralize hrát. Soupeř přijel v plné sestavě, nic nepodcenil a měl agresivnější přechod po našich chybách v útoku. Tím nás trestal. V první půli, kdy jsme měli síly, jsme dokázali držet krok, po změně stran nám hosté odskočili a zápas se jen dohrával. Bohužel nás srážely zmíněné chyby v útoku, které plynuly z dobré agresivní obrany soupeře. S přibývajícím časem se kupily a v závěru nás potrápilo i to, že jsme neproměňovali jasné brankové příležitosti, naopak hosté nás z protiútoku trestali.“

Lukáš Fencl, hráč HBC JVP Strakonice 1921: „Sice jsme měli na lavičce už i hráče z marodky, ale žádný z nich ještě nebyl stoprocentně fit. Vědělo se, že nastoupí, ale nikdo nevěděl, na kolik minut. Chtěli jsme je použít hlavně ve chvíli, kdy by zápas byl více vyrovnaný a věděli bychom, že máme šanci bodovat. Návrat Michala Zbírala na hřiště pro nás byla podpora, měli jsme v hlavách, že nechceme zklamat trenéra, který tam s námi běhá. U něj bylo vidět, že se do zápasu dostal, že chce víc. Díky tomu šel nahoru celý tým. Měli jsme však problém v tom, že jsme zbytečně ztráceli balony a z protiútoků jsme lacino inkasovali řadu gólů. Dostali jsme jich fakt hodně, toho bychom se měli vyvarovat.“

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice: „Strakonice mají svoji kvalitu, hlavně v domácím prostředí, nečekal jsem tedy nijak lehké utkání. Pokud je pustíte do hry a získají patřičné sebevědomí, je tady pokaždé fantastická atmosféra a diváci je ženou k parádním výkonům. Několikrát jsme tedy hráče upozorňovali, že nesmí přijít žádné podcenění. K tomu nedošlo, díky čemuž jsme si vytvořili větší brankový rozdíl, který jsme pak udrželi a dokázali také prostřídat všechny hráče. Myslím, že rozhodla šíře našeho kádru, bylo vidět, že máme víc sil a zápas jsme dotlačili k vítězství.“

Lukáš Lukáč, hráč HK FCC Město Lovosice: „Šli jsme do zápasu s tím, že chceme vyhrát větším brankovým rozdílem. Měli jsme dobrou přípravu na utkání, nic jsme nepodcenili a dobře to pro nás dopadlo, vezeme domů dva body. Díky šíři našeho kádru jsme mohli prostřídat, takže jsme hodně běhali a tlačili, díky čemuž jsme utkání úspěšně zvládli.“

Dukla vyhrála potřetí v řadě, porazila Veselí

HC DUKLA PRAHA – TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ 37:32 (16:16) | 3.12.2022

Nejvíce branek: Krušberský 6, Dokoupil 6, Šůstek 5 – Flajsar 8, Gregorovič 8, Halíček 4, Hajko 4

Rozhodčí: Michal Hanák – Luboš Pavlíček

Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/2

Vyloučení: 0:1

Diváci: 95

Zápas Dukly proti Novému Veselí byl velice disciplinovaný. Vylučovalo se jen jednou a dohromady byly odpískány pouze tři sedmičky. Veselí vedlo v úvodu 3:0, do 10. minuty se podařilo domácím srovnat krok. Vyrovnaný průběh byl i nadále na pořadu dne. Dukla spíše dotahovala, a i když se dostala chvíli před poločasem do vedení, do šaten se šlo za stavu 16:16.

Podobný byl i průběh druhého poločasu. Dukla se dostala do vedení ve 41. minutě, následně pak skórovala třikrát po sobě, čímž si poprvé vytvořila výraznější náskok. Ten už nepustila, naopak ho ještě rozšiřovala od 54. minuty, kdy se v rychlém sledu prosadila čtyřikrát, přičemž soupeři povolila jen jeden gól. V posledních minutách se tempo opět vyrovnalo, ale Veselí už nedokázalo pětibrankové manko stáhnout.

Michal Tonar, trenér HC Dukla Praha: „Myslím, že jsme si uvědomovali důležitost tohoto zápasu. Rozhodoval o tom, jestli zůstaneme v horní polovině tabulky. První poločas jsme možná hráli trochu v křeči, ale musím pochválit, že v druhé polovině jsme se dokázali zvednout v obraně a vepředu jsme proměňovali šance. Škoda toho množství technických chyb, na které bychom mohli doplatit v těžším utkání. Na to si musíme dát pozor. Teď je opět třeba dobře zregenerovat. Čeká nás Jičín, což určitě nebude nic lehkého, ale věřím, že to už budeme moci směřovat k přípravě na Evropský pohár. Tam nás čekají ve dvou dnech dva těžké zápasy. Ale i tam chceme zabojovat o postup do dalšího kola.“

Jan Běloch, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Myslím, že se nám podařilo dobře vstoupit do zápasu, věděli jsme, že nás tu čeká hodně útoků, že bude Dukla hodně běhat. Myslím, že naší chybou byla malá komunikace, Dukle se podařilo, co chtěla. Chtěli nás unavit a vědí, že rychlý útok je jejich silná stránka. V průběhu zápasu se to projevovalo víc a víc. Tím nám sebrali sílu a odešla nám kvalita v obraně. Potom jsme měli i špatnou úspěšnost střelby. Také jsme neměli tolik zákroků jako soupeř, což byl další z důvodů, proč jsme zápas nedotáhli do úspěšného konce.“

Hranice nedokázaly vzdorovat Kopřivnici

TJ CEMENT HRANICE – KH ISMM KOPŘIVNICE 24:29 (9:15) | 3.12.2022

Nejvíce branek: Andrš 7, Pinkas 6, Dolák 4 – Musálek 6, Bukovský 5, Brito Benítez 5

Rozhodčí: Václav Horáček – Jiří Novotný

Sedmimetrové hody: 3/1 – 5/2

Vyloučení: 2:4

Diváci: 138

Duel v Hranicích nenabídl moc branek. A to hlavně jeho první poločas. Začátek ovládla Kopřivnice, která na úvodní trefu Matyase Pinkase reagovala čtyřmi góly. Pak se Hranice skoro dotáhly, Miroslav Halama ale neproměnil sedmičku a místo srovnání se tak k dalším trefám dostali Kopřivničtí. Po patnácti minutách už vedli hosté o tři branky a své vedení stále navyšovali. Poločas skončil výsledkem 9:15.

Hranicím se nepodařilo vstoupit do závěrečných třiceti minut dobře, útoky sice proměňovaly, ale soupeře ke gólům pouštěly taktéž. I díky dvěma neproměněným sedmičkám Kopřivnice v závěru se Hranicím podařilo snížit na rozdíl pěti gólů, na prohře to ale nic nezměnilo. Hosté tak v tabulce postoupili na osmé místo před Nové Veselí.

Jičín zlomil černou sérii, proti Maloměřicím musel otáčet

O2XYWORLD HBC JIČÍN – SHC MALOMĚŘICE BRNO 29:21 (12:16) | 3.12.2022

Nejvíce branek: J. Dolejší 7, Drbohlav 5, Doškář 4 – Korger 5, Svoboda 4, Koubek 3, Ipser 3, Hliničan 3

Rozhodčí: Petr Kirchner, Michal Vacula

Sedmimetrové hody: 1/1 – 3/2

Vyloučení: 4:2

Diváci: 301

Jičín šel do zápasu s Maloměřicemi po čtyřech porážkách v řadě, což byla nehorší forma v Chance Extralize. A tak se potřeboval proti Mamutům odpíchnout. Úvod duelu však přinesl tři branky Maloměřic v řadě. Ve 12. minutě se domácím podařilo dotáhnout a hned poté navýšit na stav 7:5. Pak se dvakrát trefili hosté, domácí a znovu hosté. Majlont si vzal vedení zpět ve 25. minutě a do přestávky předvedl ještě parádní sérii. Nakonec vedl 16:12 a měl solidně nakročeno k dalšímu překvapení.

Do závěrečné půle ale domácí vlétli skvěle. Trefili se hned třikrát v řadě, a stejný počin předvedli po gólu soupeře ještě dvakrát, a tak skóre rychle otočili V 50. minutě pak hosté zaostávali jen o hratelné tři branky, ale Jičín následně skóroval pětkrát a vytvořil si najednou obrovské vedení. Maloměřicím se povedlo vstřelit branku po deseti minutách mlčení. Poslední slovo měl ovšem domácí Adam Frýba, který závěrečnou střelou upravil skóre na 29:21. Východočeši zvítězili díky skvělé druhé půli, kterou ovládli poměrem 17:5.

Petr Mašát, trenér O2xyworld HBC Jičín: „Byl to zápas dvou naprosto rozdílných poločasů. V tom prvním se na nás projevilo špatné rozpoložení, kdy jsme prohráli čtyři zápasy v řadě. Sebedůvěra některých hráčů není v optimu. Ve druhém poločase jsme díky aktivní obraně zápas zlomili. To nám pomohlo i v postupném útoku, ve kterém jsme si získali klid. Brankáři také přidali důležité zákroky a potom se samozřejmě hraje lépe. Pro nás je to důležité vítězství. Samozřejmě pořád stojíme nohami na zemi a nekoukáme se někam nahoru, ale přesně tyto zápasy, jako byl tento, prostě musíme vyhrávat.

Ondřej Pleva, brankář O2xyworld HBC Jičín: „Před zápasem jsme si říkali, že v utkání chceme hlavně kvalitně bránit, připravovali jsme se na to celý týden. V druhém poločase se nám to dařilo, kluci dobře bránili na středu a myslím si, že za takovou defenzivou se chytá každému gólmanovi dobře.“

František Urban, trenér SHC Maloměřice Brno: „Těžko se mi zápas hodnotí. V prvním poločase jsme využili asi všechno, co se dalo. Každou chybu soupeře jsme přetavili ve svůj prospěch. Ve druhém poločase se to otočilo. Soupeř využíval našich chyb, byli jsme hodně bezzubí, bez myšlenky. Vůbec nevím, jestli nás zaskočila obrana Jičína, nebo spíš jsme byli sami sobě soupeřem. Tím nechci snižovat výkon domácího týmu. Je to pro nás po poločasovém výsledku krutá prohra, ale výsledek je jasný. Domácí tým měl asi ve druhém poločase lepší taktiku než my. Gratuluji Jičínu k vítězství a my se zase musíme postavit nohami na zem po tom vítězství nad Zubřím, a bojovat dále.“

Jan Ipser, hráč SCH Maloměřice Brno: „Druhý poločas byl úplně odlišný než ten první. Přestali jsme střílet, dělali jsme mnoho chyb a Jičín toho využíval z rychlých brejků.“

Prešov si po vyrovnaném poločase připsal vysoké vítězství

TATRAN PREŠOV – SKKP HANDBALL BRNO 32:22 (13:10) | 3.12.2022

Nejvíce branek: Davidović 8, Rábek 5, Urban 5 – Zahradníček 7, Kocich 4, Strack 4, Stein 4

Rozhodčí: Jiří Králíček – Milan Letev

Sedmimetrové hody: 2/0 – 5/3

Vyloučení: 3:0

Diváci: 350

Brno do Prešova dojelo v chudém počtu. Proti Slovákům vyrukovalo pouze v jedenáctičlenné sestavě. Ta ale v prvním poločase statečně vzdorovala. První branka padla až v 5. minutě, následně se zápas už trochu víc rozběhl. V 15. minutě domácí vedli o čtyři branky, náskok ale rozšířili až na šest. Pavel Hladík si pak vyžádal oddechový čas, po kterém dvakrát snížil Sebastián Strack. Napodobil ho ale Lukáš Urban, který se pak také prosadil dvakrát. Do poločasu se přesto povedlo Brněnským snížit na rozdíl pouhých tří branek.

Ačkoliv se ve druhé části jako první trefilo Brno, soupeř pak vsítil tři góly v řadě. Po deseti minutách druhé fáze hry měl Tatran už pětigólový polštář. A když už se Kéniku podařilo více přiblížit, reagovali na to Slováci smrští branek. Závěr už byl v podstatě jednostranný, Prešov se v závěrečné desetiminutovce prosadil hned šestkrát, zatímco Královo Pole jen dvakrát, a tak vyhrál 32:22.

Marek Gernát, trenér Tatranu Prešov: „Představoval jsem si duel trochu jinak. Hráli jsme skvěle v obraně, ale udělali jsme spoustu technických chyb a nevypracovali jsme si takový náskok. Řekli jsme si, že chceme udržet vysoké tempo. Hráli jsme aktivněji, vyhrávali jsme souboje. Obrana a brankáři fungovali, jen musíme zlepšit útočnou fázi.“

Pavel Hladík, trenér SKKP Handball Brno: „Zápas ovlivnilo zranění hned v úvodu, kdy nám vypadl Vlado Ratkovský. Měl být tahoun. Přijeli jsme v jedenácti, najednou nás bylo jen deset, z toho dva gólmani. Ale chci klukům poděkovat, utkání oddřeli. Nesložili jsme zbraně a snažili jsme se být konkurenceschopní. V této sestavě jsme udrželi Prešov se základní sedmičkou 50 minut. Ukázali jsme srdce, ale na konci už nám chyběly síly. Jsme ve složité situaci. Za týden se musíme dát dohromady a vyléčit co nejvíc šrámů.“

Jan Zahradníček, křídlo SKKP Handball Brno: „Do zápasu jsme šli s tím, že budeme hrát celých 60 minut v šesti. Měli jsme to těžké. Prešov má tým, od kterého se dala čekat výhra. Ale bojovali jsme a nemáme se za co stydět. Drželi jsme krok, snažili jsme se dotáhnout. Kádr Prešova byl ale lepší.“

Talent se rozjížděl pomalu, ale s Pepinem si poradil

TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE – PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK 31:26 (14:15) | 4.12.2022

Nejvíce branek: Kosteski 7, Douda 5, Režnický 5 – Bureš 6, Gřešek 3, Brožek 3, Choleva 3, Ondrušík 3

Rozhodčí: Marek Bareš – Jakub Uhlíř

Sedmimetrové hody: 4/4 – 6/5

Vyloučení: 7:4

Diváci: 860

Domácí trenér Petr Štochl uvítal návrat několika marodů. Do zápasu naskočili Tomáš Nejdl s Adamem Benešem, do tréninku se zapojil Milan Škvařil. Právě jeden z uzdravených Nejdl navyšoval v 6. minutě na 5:3. Poté však přišla parádní pasáž Frýdku-Místku, který hrál dvě přesilovky v řadě. Pětigólovou sérii otočil na 8:5 a to ještě Mathias Choleva neproměnil sedmičku. Pepino stále kontrolovalo drobný náskok, rovněž v přesilovce však Plzeň srovnala a do šaten nakonec odcházela jen s titěrným jednogólovým mankem.

Hned v úvodu druhého poločasu Západočeši převzali otěže. Fungovala jim souhra do pivota, prosazovala se i křídla. Frýdku-Místku přestala fungovat koncovka a rozhodující náskok si Talent vytvořil tříbrankovou šňůrou před 50. minutou. Dostal se do vedení 26:20 a zbytek zápasu už kontroloval. Hosté nedokázali utkání zdramatizovat a v závěru jen upravil skóre na konečných 31:26 z pohledu domácích Jakub Brožek.

Výsledky 16. kola Chance Extraligy:
Středa 30.11. HC ROBE Zubří – HCB Karviná 26:30 (14:13)
Sobota 3.12. HBC JVP Strakonice 1921 – HK FCC Město Lovosice 28:36 (16:20)
Sobota 3.12. HC Dukla Praha – TJ Sokol Nové Veselí 37:32 (16:16)
Sobota 3.12. TJ Cement Hranice – KH ISMM Kopřivnice 24:29 (9:15)
Sobota 3.12. O2xyworld HBC Jičín – SHC Maloměřice Brno 29:21 (12:16)
Sobota 3.12. TATRAN Prešov – SKKP Handball Brno 32:22 (13:10)
Neděle 4.12. Talent tým Plzeňského kraje – SKP Pepino Frýdek-Místek 31:26 (14:15)