Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Talentované házenkářky se připravují v Luhačovicích na prvním Specializovaném kempu roku 2021

18/01/2021 | mládež
Na základě výjimky udělené Ministerstvem zdravotnictví ČR se v neděli v Luhačovicích sešly vybrané české házenkářky na Specializovaném kempu pod vedením trenéra Dušana Poloze a trenérského týmu. Během necelých tří dnů absolvují hráčky sedm nabitých tréninkových jednotek.
Talentované házenkářky se připravují v Luhačovicích na prvním Specializovaném kempu roku 2021

 

Od neděle do úterý se ve sportovním centru v Luhačovicích v uzavřené bublině za přísných hygienických podmínek připravuje dvacítka vybraných mladých házenkářek. Výběr složený především z mládežnických reprezentantek se schází za nestandardních okolností díky speciální výjimce udělené Ministerstvem zdravotnictví. „Jsem hrozně vděčný za to, že jsme jak my, tak mužská složka, dostali od ministerstva zdravotnictví výjimku a že jsme tento specializovaný kemp mohli uskutečnit. Sešlo se zde 20 hráček, jen jedna z pozvaných házenkářek se omluvila kvůli klubovým povinnostem,“ řekl na úvod vedoucí trenér TCM Dušan Poloz. Spolu s ním se hráčkám na kempu věnují také trenérka Petra Vítková, trenéři Václav Riedel a Marek Kolář a fyzioterapeutka Pavlína Mrlíková.

Až na malé výjimky většina z účastnic pracuje v molligových klubech v tréninkovém procesu. „Děkuji všem klubům, které nám v této nelehké době hráčky uvolnily. Jmenovitě děkuji především Plzni, která uvolnila hráčku, která měla nastoupit v neděli do zápasu proti Michalovcům, Olomouci, z níž se kempu účastní 8 hráček, a Porubě, která teď hraje ve frekvenci sobota – středa – sobota a přesto nám na tři dny uvolnila čtveřici hráček, která má nastoupit ke středečnímu zápasu. Je pozitivní, že kluby chtějí spolupracovat, vzájemná komunikace funguje skvěle,“ vyslal na dálku poděkování za vstřícnost klubům Poloz.

 

 

I na Specializovaném kempu (SpeK) čeká hráčky nabitý program. „Čeká nás velký tréninkový objem – za dva a půl dne absolvujeme sedm tréninkových jednotek a videoporadu. Záběr je opravdu široký, obsah vychází z metodiky Tréninkových center mládeže a Regionálních klubových center a je věnovaný individuální činnosti jednotlivce. V tomto projektu pokračujeme, snažíme se tedy hráčky rozvíjet především po individuální stránce,“ nastínil na úvod trenér a konkrétněji přiblížil: „První část kempu jsme věnovali obranným činnostem jeden na jednoho, zaujmutí postavení, aktivitě krajních obránců i spolupráci bloku s brankářem. Dále jeden trénink věnujeme kondiční části a další tři tréninky jsou věnovány útočné činnosti jednotlivce, jako jsou náběhy, střelba či uvolnění. Tento obsah se na Specializovaných kempech opakuje, neustále jej ale rozšiřujeme o nová cvičení. Myslím si, že i hráčky zjišťují, že házená je o individuálních věcech a na konci to, jestli dáme nebo dostaneme gól, je především o tom, jestli hráčka danou situaci zvládla.“

Na kempu se spolu s hráčkami působícími v nejvyšší soutěži sešly i házenkářky působící v klubech mimo MOL ligu. Právě ty se při současných omezeních proti šíření koronaviru mohou připravovat jen individuálně a nenastupují k utkáním. „Dlouhý několikaměsíční výpadek se samozřejmě prakticky u všech vidět. Některé hráčky sice trénují s MOL ligovými týmy, ale vzhledem ke svému mládí přirozeně nemají takovou minutáž na hřišti, jak bychom si přáli. To, že nemohou hrát dorostenecké soutěže nebo 1. ligu žen, a některé hráčky tak nehrají vůbec, se projevuje na jejich orientaci na hřišti, na timingu náběhu, na střelbě... To je velký problém,“ říká Poloz a dodává: „Odpadl nám jeden SpeK na podzim, některé hráčky se schází prakticky po roce, takže kontinuita vývoje je výrazně narušená. V tomto bude mít tento ročník velký hendikep oproti ročníkům předcházejícím. V tomto věku se mají hráčky obehrávat a chybí jim zkušenosti.“

V individuální přípravě se jim snaží trenéři pomoci. „Plnohodnotně trénovat mohly hráčky prakticky jen v srpnu a září. Hráčky samy se snaží na sobě pracovat, jak se dá, ale je zřetelné, že jejich pohyb na hřišti není optimální. Všichni se se situací snažíme vypořádat co nejlépe, ale jak se tento takřka roční výpadek projeví na hráčkách, se uvidí naplno třeba za dva roky. Veškerý výkonnostní růst hráček tato doba poznamená. Spolu se svazovými kondičními trenéry jsme neustále s hráčkami i jejich trenéry v kontaktu, zasíláme jim kondiční programy, které se hráčky snaží v rámci možností plnit. Neustále se s optimismem snažíme s hráčkami pracovat a odborně je směřovat k dalšímu rozvoji. Motivované jsou dost, i proto jsou tady na společném kempu,“ zamýšlí se Poloz.

 

 

Na tento lednový kemp do Luhačovic dostaly pozvánku i nové hráčky, které se trenéři rozhodli vyzkoušet. „Některým oporám jsme dali volno, protože víme, že jsou v klubech velmi vytížené. Pozvali jsme ale i některé nové hráčky – konkrétně tři, které s námi ještě na kempu nebyly a seznamují se se systémem. Chceme neustále otvírat možnosti novým hráčkám, které výkonnostně vyrostly, ukázaly se v klubu nebo přestoupily do klubu, kde se zlepšily. Hráčkám proto nezavíráme dveře a neustále zveme na kempy některé nové hráčky. Tady v Luhačovicích máme kompletní tým, 3 brankářky, 4 pivotky, 9 spojek a 4 křídla,“ vypočítává trenér. A právě proto, aby hráčky získávaly v této omezující době alespoň minimální herní zkušenost, bude mít i tento kemp netradiční zakončení. „ I proto, že hráčky velice málo hrají, bude tento SpeK bude na závěr specifický v tom, že si i zahrajeme házenou. I proto, aby si ji některé holky vůbec zahrály, protože působí v 1. lize a ta je zavřená, sehrajeme na závěr kempu modelovaný zápas,“ vysvětluje Poloz.

Český juniorský výběr čeká v létě jeden z nejvýraznějších vrcholů mládežnické reprezentační kariéry – mistrovství Evropy. Trenéři proto plánují další přípravu a doufají, že se pandemická situace zlepší natolik, že ji tým bude moci absolvovat v co největší míře. „Na tento kemp by měly navázat dva týdenní reprezentační srazy v březnu a dubnu a pak už v červnu konkrétní příprava na mistrovství Evropy. I proto jsme se snažili sejít už teď v lednu,“ vysvětluje další z aspektů šéftrenér TCM, i tak bude mít tým plné ruce práce: „Další hráčky už bohužel nestihneme vyzkoušet. Doufáme, že nám situace kolem pandemie umožní, aby přípravné kempy směrem k šampionátu proběhly a my na mistrovství Evropy odjeli co nejsilnější a v co nejlepší formě.“