Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Sportovní gymnázium Pardubice je škola, která pomáhá rozvoji házené

24/11/2020
Sportovní gymnázium Pardubice již více než 22 let vytváří dokonalé podmínky pro studium a sportovní přípravu házenkářů z celé České republiky. Pro všechny zájemce, kteří se chtějí ucházet o studium na této škole, je 30. listopad 2020 posledním dnem, kdy můžou podat přihlášku ke studiu.
Sportovní gymnázium Pardubice je škola, která pomáhá rozvoji házené

Předchůdce Sportovního gymnázia – Sportovní škola Pardubice - vznikla v roce 1984. Do současné podoby se transformovala v roce 1993 a od roku 2001 je jejím zřizovatelem Pardubický kraj. Posláním školy je vytvářet podmínky pro optimální spojení výuky a kvalitní  sportovní přípravy s velkým důrazem na regeneraci a zdravotní zabezpečení studentů.

V roce 2016 proběhla kompletní rekonstrukce celé budovy gymnázia a sportovní haly. Rekonstrukce se týkala také veškerého sociálního zařízení, šaten, posilovny a rehabilitace.

Sportovní gymnázium je na stejné úrovni jako jiná gymnázia. Studenti, kteří jej absolvují, jsou dobře připraveni ke zkouškám na vysoké školy, o čemž svědčí  97% úspěšnost žadatelů o přijetí na vysokou školu. Studenti sportovního gymnázia mají ale tu výhodu, že výuka ve škole je upravena tak, aby jim bylo umožněno intenzivně a kvalitně trénovat pod vedením kvalifikovaných trenérů a to mnohdy v podstatně lepších podmínkách, než mají ve svých mateřských klubech. Pro svůj sportovní rozvoj mohou využívat všechna zařízení školy, ať už je to posilovna, sportovní hala, tělocvična, sauna nebo masáže a to bezplatně.

V současné době patří mezi kmenové sporty atletika, veslování, plavání, házená, basketbal, fotbal a judo. To jen ve zkratce představení Sportovního gymnázia Pardubice jako školy.

Házená se zařadila do kmenových sportů sportovního gymnázia v roce 1998 zásluhou trenéra Reného Kumpána. Jednalo se o kategorii dívek registrovaných v klubu DHK Pardubice. V roce 2001 vystřídal trenéra Kumpána trenér Rudolf Šimon. Tréninky studentů probíhají v rámci výuky v dopoledních hodinách a to 5x týdně a jsou především zaměřeny na zlepšení individuálních činností jednotlivce, není opomíjena ani fyzická kondice, síla, rychlost a obratnost. Kvalitu a pestrost tréninků se podařilo zvýšit v roce 2011, kdy se do sekce zařadili i chlapci, kteří hráli za pardubický klub 1. HC Pardubice. Důležitou součástí náplně sportovní přípravy studentů je regenerace, která probíhá formou plavání a saunování. Všem studentům je také každý den k dispozici školní fyzioterapeut.

Studium na sportovním gymnáziu není výsadou jen házenkářů z Pardubic, ale za dobu existence gymnázia jsou absolventy i házenkáři a házenkářky z Turnova, Chrudimi, Lázní Kynžvart, Jičína, Kutné Hory, Žirovnice a Havlíčkova Brodu.

Jednoznačně nejúspěšnější absolventkou je Klára Černá, která byla úspěšnou dlouholetou reprezentantkou a také nejlepší házenkářkou České republiky za rok 2010. Nejvyšší mužskou soutěž v současné době hrají Adam Ptáčník a to za TJ Sokol Nové Veselí a Ondřej Skalický oblékající dres HBC Karviná, který ovšem po roce studia kvůli svému angažmá školu opustil. Úspěšný byl také Filip Kopáč, který hrál nejvyšší soutěž za Duklu Praha a HK FCC Město Lovosice. Mnoho absolventek hrálo, nebo hraje první ligu v družstvech mimo Pardubice. A protože nejen sportem je člověk živ, nesmíme zapomenout ani na studijní úspěchy, proto také najdeme mezi bývalými studenty úspěšné právníky, učitele, lékaře a mnoho dalších profesí. Sportovní gymnázium Pardubice je prostě škola, která vám umožní dosáhnout nejvyšších sportovních cílů, ale také vás kvalitně připraví pro život.

 

K. Černá a A. Ptáčník