Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Kašpárek už září v Rumunsku a těší se na repre: Zaplnit stadion by byla nádhera

21/09/2022 | reprezentace, zahraničí
Konečně obrat k lepšímu. Po neúspěšné štaci v běloruském Brestu, kde skončil předčasně kvůli vyřazení klubu z Ligy mistrů vinou války na Ukrajině, už házenkář Stanislav Kašpárek pálí za rumunského mistra, který na domácí scéně nenašel přemožitele šest let v řadě. Dinamo Bukurešť 26letou pravou spojku nadchlo. Tým cílí dokonce na účast ve Final4 nejprestižnější klubové soutěže. Kašpárek si chce spravit chuť i v reprezentaci. Věří, že Česko odstartuje kvalifikaci na EURO 2024 vítězně.
Kašpárek už září v Rumunsku a těší se na repre: Zaplnit stadion by byla nádhera

O novém angažmá mluvíte jen v superlativech. Čím vás Bukurešť tak nadchla?
Zaprvé rozhodně trenérem. Xavi Pascual působil dvanáct let v Barceloně, teď je druhým rokem v Bukurešti. Vzal si s sebou všechny lidi kolem sebe. Od kondičního trenéra po střihače videí. Ohromně profesionální prostředí.

A kádr před letošní sezonou také výrazně posílil, že?
Přesně tak. Všichni slyšely na jméno trenéra a na Ligu mistrů. Vše, co vedení řeklo před podpisem smlouvy na dva roky, se zatím plní. Jsem naprosto nadšený. Nepočítal jsem s takovým zázemím. Pečuje o nás hromada lidí. Vyhovuje mi například, že natáčíme tréninky a hned po každé sekvenci se můžu podívat, co jsem udělal dobře a co špatně. Snad se tu buduje taková nová Barcelona.

Na úvod Ligy mistrů jste však padli s Magdeburgem 28:30, nestačilo ani pět vašich gólů.
Neustáli jsme tlak. V klubu se totiž mluví dokonce o účasti ve Final4. Natěšení bylo veliké, dorazily čtyři tisíce diváků. Ale hráli jsme v křeči, pod svoje očekávání. I tak jsme se ale mohli měřit s německým mistrem.

Vyhovuje vám velká konkurence na vašem postu pravé spojky? O místo se dělíte se zkušenými hráči Eduardem Gurbindem a Javierem Humetem.
Máme hodně široký kádr. Na domácí soutěž točíme dvě šestky po patnácti minutách. Jsme o level výš než ostatní týmy. Působí tu vítězové Ligy mistrů, kteří mají hlavní slovo v kabině. Ale na hřišti nemáme jednu vůdčí osobnost, jsme si všichni rovni. Je tu obrovská konkurence na každé pozici. Vyhovuje mi to víc než loni v Brestu, kde jsem měl své místo jisté.

Jak se ohlížíte za závěrem působení v Bělorusku? Klub byl v únoru vyloučen z Ligy mistrů, mezinárodní SEHA liga se nedohrála, zbyla jen domácí soutěž.
Po začátku války to bylo psychicky velmi náročné období. Těžko jsem hledal motivaci. Všichni zahraniční hráči jsme věděli, že odcházíme. Vedení nám naštěstí neházelo klacky pod nohy a po sezoně s námi rozvázalo smlouvu. Vlastně jsem rád, že jsem mohl odejít po roce. Protože ani z herního hlediska se mi nedařilo. V závěru sezony jsem se pořádně trápil, což se projevilo i v reprezentaci.

Budete si na začátku kvalifikace na EURO 2024 chtít spravit chuť po nepovedené baráži o mistrovství světa se Severní Makedonií?
Určitě se budu chtít předvést v lepším světle. Náš cíl je rozhodně postup. Ideálně se chceme porvat o první místo s Islandem. Cesta ale bude složitá. Výhodou je, že na rozjezd máme papírově slabší soupeře Estonsko a Izrael.

Jaká je spolupráce s novým reprezentačním koučem, Španělem Xavierem Sabatem?
Chce to čas, aby si všechno sedlo. Učíme se nový herní styl, což nejde stihnout za jeden tréninkový kemp. Ale věřím, že jsme na dobré cestě. Trenér Sabate nám toho stihl předat už hodně. Máme mladý tým s novou generací hráčů jako Matěj Klíma, Tomáš Piroch nebo Vojta Patzel.

Kvalifikaci otevřete s 12. října od 18:10 s Estonskem na domácí půdě v RT TORAX aréně v Ostravě-Porubě. Jak se těšíte?
Velmi. Rád vzpomínám na tři roky starý zápas v Ostravě, kde byla před pět a půl tisíci fanoušky parádní atmosféra. Stadion v Porubě má kapacitu čtyři tisíce, to by byla nádhera, kdyby se zaplnilo.

Na co byste pozval fanoušky?
Chceme vstoupit dobře do kvalifikace o EURO 2024 a určitě nás nečeká nic snadného. Potřebujeme podpořit. Budeme rádi za každý hlas na stadionu!