Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

„Nikdy jsem nešel úplně tradiční cestou,“ směje se kanonýr Kašpárek. Novou sezónu začne v Bělorusku

25/03/2021 | zahraničí
Po šesti letech v Maďarsku se opora české reprezentace Stanislav Kašpárek vydává za novým angažmá. Dvoumetrová spojka českého týmu odehraje další dvě sezóny v běloruském Meshkov Brest. „Chtěl jsem dál hrát Ligu mistrů, poznávat dál španělský styl hry a zároveň se stát vůdčí postavou týmu. A tohle všechno mi Brest nabízí,“ těší se na novou výzvu Kašpárek.
„Nikdy jsem nešel úplně tradiční cestou,“ směje se kanonýr Kašpárek. Novou sezónu začne v Bělorusku

 

Nedávno jste zmiňoval, že se rozhodujete mezi více nabídkami a zvažujete pro novou sezónu změnu. Můžete naznačit, o jaké nabídky šlo?

Nabídek byla spousta. Rozhodoval jsem se mezi předními francouzskými a německými kluby. Mojí prioritou ale byla Liga mistrů, což mi německé kluby neumožňovaly a z francouzských klubů postupují do Ligy mistrů jen dva a klub, který se o mě ucházel, nemá účast jistou. Já jsem se rozhodl pro jistotu, kterou je Brest. Liga mistrů je pro mě absolutní priorita. O tom, že německá a francouzská liga, jsou kvalitní, nemám pochyb, ale účast v Lize mistrů pro mě byla rozhodující.

 

Co všechno nakonec tedy rozhodlo konkrétně pro Brest?

Brest jsem si vybral i proto, že tam působí španělský trenér. Tím pádem se v Brestu hraje španělský styl házené, který uznávám a preferuji ho. Navíc je tam řada hráčů, kteří si španělským systém prošli a tak vím, co od toho čekat. Chtěl jsem pokračovat ve španělském stylu, což také řadu nabídek „vyřadilo“. Brest tak pro mě optimálně kombinoval všechno, co jsem od nového angažmá chtěl.

 

Tušíte, jaká by měla být vaše role v týmu?

Právě role v týmu je důvod, proč měním angažmá. V Szegedu se mi moc líbí, v Maďarsku jsem strávil šest skvělých let. Odcházím ale proto, že chci být vůdčí osobnost týmu. A v Szegedu necítím, že bych byl tím hráčem, který by rozhodoval zápasy a měl tuto pozici. Chci mít v týmu větší roli, být lídrem a mít větší porci minut na hřišti.

 

 

Jaké jsou ambice Brestu pro další sezóny?

V běloruské lize Brest momentálně nemá konkurenci. Jasným cílem tak bude obhajoba titulu v domácí lize i v poháru. V SEHA lize určitě bude Brest bojovat o pódiové umístění v Vardarem a Veszprémem, takže nás určitě čeká spousta dobrých zápasů o titul. V Lize mistrů letos Brest skončil před Szegedem na čtvrtém místě. Je vidět, že se klub posouvá, zažívá asi nejlepší sezónu v Lize mistrů. Tým roste. Snad se mu to bude dařit i do budoucna se mnou a porostou i jeho ambice.

 

Bělorusko není úplně tradiční házenkářská štace…

To tedy není (smích). Ale to nebylo ani Maďarsko. Já jsem byl z naší generace vlastně první, jediný z českých hráčů. Na rok se tady vytočili Petr Šlachta nebo Tomáš Řezníček. Jinak jsem tady byl sám. Nejdu úplně tou tradiční cestou. Takže po Maďarsku jsem zvolil Bělorusko, bude to pro mě nová výzva v házené i v životě.

 

Před vámi v Brestu působil Pavel Horák. Probírali jste to spolu?

S Pavlem jsem v kontaktu. Konzultoval jsem s ním snad všechno, i když určitě mám ještě spoustu dalších otázek ohledně bydlení a života v Brestu. Ptal jsem se na fungování klubu, trenéra a Pavel mi v rozhodování hrozně pomohl. Ukázal mi vlastně samá pozitiva. Přiznávám, že jsem měl z Běloruska trochu strach, jak to v této zemi chodí. Ale Brest je normální evropské město plné dobrých restaurací a kaváren.

 

 

S jazyky asi nebudete mít problém, pokud jste se popral s maďarštinou. Učíte se rusky nebo vystačíte s angličtinou?

Maďarštinu jsem pochytil dost. Hlavně první tři roky v Balatonu, kdy jsme měli kompletně maďarský tým. Teď mě čeká ruština a ano, už se připravuji. Dvakrát až třikrát týdně mám ruštinu s paní učitelkou. Nechci úplně spoléhat na angličtinu, přece jenom je to bývalá země sovětského svazu. takže bude určitě lepší přijet alespoň se základy ruštiny. Je to teda daleko jednodušší než maďarština, protože je to slovanský jazyk a zatím mě moc baví.

 

Jak se celkově do Běloruska těšíte?

Život v Bělorusku je pro mě velká neznámá, ale probíral jsem to s Pavlem a uklidňoval mě. Sám nevím, co od toho čekat, doufám, že to bude tak, jak Pavel říkal. Jedu tam samozřejmě hlavně kvůli házené, ale pokud se tam bude dobře žít, město a okolí pro trávení volného času bude pěkné, tak tím líp.

 

 

Stanislav Kašpárek, nar. 1996

- Žeravice

- do 2015 HC Zubří

- 2015 – 2018 Balatonfüredi KSE

- 2018 – 2021 SC Pick Szeged

- 2021 - ? HC Meshkov Brest