Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

V Písku a Třeboni se bojovalo o krajského vítěze v házenkářském desetiboji

06/12/2021 | mládež, ostatní/různé
Výročí sametové revoluce oslavili jihočeští házenkáři zcela po svém – sportovně. Ve středu 17. listopadu 2021 se totiž v jižních Čechách uskutečnila hned dvojitá kvalifikace v tzv. „Házenkářském desetiboji“. Mladší žákyně se utkaly v Písku, mladší žáky zase hostilo lázeňské město Třeboň. Z obou turnajů pak měli vzejít zástupci Jižních Čech pro regionální kvalifikace v tomto zajímavém projektu.
V Písku a Třeboni se bojovalo o krajského vítěze v házenkářském desetiboji

Co je házenkářský desetiboj? „Soutěž pro nejlepší družstva mladšího žactva celkem v deseti disciplínách. Družstvo, chce-li být nejlepší, musí prokázat své všestranné schopnosti nejen v zápase, ale současně i ostatních, vesměs individuálních disciplínách. Záleží tedy na každém jednotlivci, na každém výkonu, na každém pokusu. Tím je soutěž zajímavá pro všechny a jen ten tým, v němž jsou všichni hráči dobří, se stane vítězem Házenkářského desetiboje,“ praví obecná definice tohoto speciálního projektu organizovaného již řadu let Českým svazem házené.

Jedná se o postupovou soutěž, tudíž nejprve je třeba projít krajskou kvalifikací, následně regionální kvalifikací (soutěží zde několik krajů proti sobě) až na republikové finále. Vítěz této soutěže je považován za „pomyslného mistra republiky“ v kategorii mladšího žactva.

 

Ve středu 17. listopadu 2021 odstartovala v 8:30 Jihočeská krajská kvalifikace Házenkářského desetiboje pro mladší žákyně v Písku. Do soutěže se přihlásily celkem čtyři týmy, a to domácí TJ Sokol Písek, HC Milevsko, TJ ČZ HBC Strakonice 1921 a Házená Jindřichův Hradec. Herní disciplíny, tj. hra házené s nařízenou osobní obranou po celé ploše hřiště po dobu 1x10 minut, házenkářské shot-outy (tj. upravená verze „trháků“) a standardní utkání v házené na 1x20 minut se odehrávaly v písecké házenkářské hale. Zde si soutěžící družstva současně odbyla i  disciplíny hod míčem do dálky z místa a hod na přesnost.

Další dovednostní disciplíny, tj. rychlý běh – běh na 2x15 m, skok daleký z místa a speciálně připravená překážková dráha se odehrávaly v nedaleké Sokolovně. V průběhu celodenního programu, který byl velmi náročný jak pro sportovce, tak pro organizátory, byla vidět řada skvělých výkonů. V konečném součtu byla družstva opravdu neskutečně vyrovnaná. Vyhrát však může vždy jen jeden a tak se po celkovém zúčtování z vítězství v kvalifikaci radovaly mladší žákyně HC Milevsko, které si tak vybojovaly postup do regionální kvalifikace. Milevské házenkářky ovládly herní část soutěže vč. shot-outů, dále pak dominovaly v rychlostní soutěži, překážkové dráze a hodu na přesnost. Regionální kvalifikace pro mladší žákyně se uskuteční v prvním čtvrtletí roku 2022 v Karlovarském kraji, kde se utkají se zástupkyněmi domácího kraje a také s družstvem ze Středočeského kraje.

 

Jihočeská kvalifikace mladších žákyň – konečné pořadí:

1. HC Milevsko
2. TJ ČZ HBC Strakonice 1921
3. TJ Sokol Písek
4. Házená Jindřichův Hradec

 

Jihočeská kvalifikace mladších žáků se uskutečnila rovněž během „sametové středy“ 17. listopadu a jejím hostitelem byla Třeboň. I zde se měla setkat čtyři družstva: TJ Loko České Budějovice, TJ Spartak MAS Sezimovo Ústí, TJ ČZ HBC Strakonice 1921 a domácí tým TJ Jiskra Třeboň. Zde ovšem zaúřadovala špatná covidová situace v jihočeském regionu více než u děvčat a družstvo ze Strakonic nakonec z důvodu karantény na turnaj vůbec nedorazilo. Zbylá tři družstva si to však nemilosrdně rozdala o postup. Celkovým vítězem kvalifikace mladších žáků se nakonec stalo domácí družstvo TJ Jiskra Třeboň, které ovládlo poměrně suverénně herní část soutěže, z individuálních disciplín pak obě běžecké soutěže a skok do dálky z místa.

Kvalifikace mladších žáků byla však specifická tím, že do dalších bojů postupují hned dvě nejlepší družstva – a tak kromě vítězné Třeboně jde dál ještě tým TJ Spartak MAS Sezimovo Ústí. Jihočeský kraj má totiž jakožto pořadatel regionální kvalifikace mladších žáků pro region Jihozápad právo účasti 2 zástupců v soutěži. V regionální kvalifikaci, která se stejně jako u děvčat uskuteční v rozmezí leden až březen 2022, se zástupci našeho kraje utkají s nejlepšími celky z Plzeňského kraje a regionu Praha.

Jihočeská kvalifikace mladších žáků – konečné pořadí:

1. TJ Jiskra Třeboň
2. TJ Spartak MAS Sezimovo Ústí
3. TJ Loko České Budějovice

Závěrem musíme poděkovat organizátorům z Písku i Třeboně, kteří se svých pořadatelských rolí zhostili na výbornou. V Písku navíc s organizací některých disciplín výrazně vypomáhali manželé Šmrhovi z Plzeňského krajského svazu, kteří jsou dlouholetými příznivci a propagátory házenkářského desetiboje.

A co říct na úplný konec? Ačkoliv projekt „Házenkářský desetiboj“ vyvolává protichůdné emoce a někteří trenéři se s jeho myšlenkou neztotožňují, obě jihočeské kvalifikace proběhly v pozitivní atmosféře a všichni soutěžící si den plný sportu užili. Nezbývá tedy než znovu ocenit výkony všech zúčastněných a popřát postupujícím úspěch v regionální kvalifikaci!

Eva Krausová