Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Startuje příprava na EHF Championship hráčů do 19 let, tým se sejde v Nymburce

12/06/2021
Pandemie koronaviru pořádně zamávala programem mládežnických reprezentací. Zatímco výběr juniorů přišel po dvojím odložení úplně o svůj hlavní mezinárodní turnaj, týmy hráčů do 19 let o svou šanci nakonec připraveni nebudou. I proto, že EHF EURO dorostenců a EHF Championships stejné věkové kategorie jsou současně kvalifikačními akcemi, na nichž se rozhoduje o účastnících EHF EURA dorostenců i juniorů pro následující období.
Startuje příprava na EHF Championship hráčů do 19 let, tým se sejde v Nymburce

 

Český reprezentační výběr hráčů do 19 let tak v létě čeká EHF Championship hráčů do 19 let v Bulharsku. Tým už do tohoto klání povede trenér Pavel Pauza, který v minulé sezóně vedl výběr starších házenkářů. „Ročníky 2000 a 2001 to odnesly nejhůře. Poslední akci jsme s těmito hráči absolvovali v lednu 2020 a oni pak z juniorské reprezentace odešli bez jakékoliv vrcholné akce, velkého mezinárodního turnaje. To je pro nás všechny velmi nepříjemná situace a hráči přišli o kus zkušeností,“ mrzí netradiční „rozloučení“ se svěřenci trenéra Pavla Pauzu.

Ten už se teď koncentruje na přípravu jejich nástupců, kteří nastoupí v létě právě na EHF Championship, kde budou bojovat o případný postup na EHF EURO 2022 pro sebe i své nástupce v dorostenecké kategorii. „Ročníky 2002 a 2003 měly v rámci nepříjemné covidové situace tu výhodu, že řada z nich se dokázala prosadit v jediné probíhající soutěži - extralize. A někteří – jako třeba hráči Zubří - dostávali skutečně velkou příležitost. Kluci, kteří jsou teď pozvaní na kemp, jsou především ti, kteří mohli pracovat v rámci extraligy. To je samozřejmě poněkud znevýhodňuje ty hráče, kteří tu příležitost neměli, ale celá tato situace je hodně nestandardní,“ vysvětluje Pauza.

EHF Championship odehrají Češi v Bulharsku a tým čeká po dlouhém výpadku spousta práce. „Moc času na přípravu nebude. Hráči už od poloviny července budou trénovat ve svých klubech, teď tak absolvujeme pětidenní kemp, na dalších deset dní se sejdeme pak v létě,“ přibližuje plány Pauza.

„Přišli jsme o výhodu toho, že jsme hráče na přípravných kempech, v TCMkách a na SpeCích mohli sledovat pravidelně v průběhu celého roku. Teď vycházíme pouze z toho, jak fungovali ve svých klubech,“ přibližuje aktuální nastavení zkušený trenér. „Mrzí mě, že nám koronavirus naboural celou naši koncepční práci, díky které jsme připravovali i na Specích a v TCMkách dlouhodobě v jednotné koncepci hráče do reprezentace. Práce na reprezentačních kempech pak byla díky tomu jednodušší, když hráči dobře znali společný systém. Teď nemají společně odehráno skoro nic a je jisté, že nám to bude chybět.“

Těžko se také odhaduje, v jaké formě budou soupeři. Kdo se mohl průběžně připravovat a kde se sport zastavil jako v Česku. „Je tak otázka, jak na tom budou týmy, se kterými se poměříme v Bulharsku. Já ale věřím, že to zvládneme. Že chuť a motivace hráčů budou veliké a že toto bude překážka, kterou se nám podaří přelézt. Samozřejmě skvělé by bylo, kdyby se nám ji podařilo přeskočit,“ usmívá se Pauza.

Věří, že v dobrém světle se ukážou všichni talenti, kteří vynikali během sezóny v extralize. „Je to pro všechny velmi přísné. K dispozici máme celkem patnáct dní. V hlavě mám jednadvacet jmen, teď se potká osmnáct z nich, na šampionát pojede šestnáct. Hráči mě musí přesvědčit, především na postech, kde je větší konkurence. Také si to musí sednout v rámci kolektivu, musí fungovat i chemie,“ zdůrazňuje jeden z hlavních aspektů Pauza a dodává: „Máme k dispozici výborné hráče – Mořkovského, Havrana, Patzela, Cholevu a další. Ti všichni se výrazně prosazovali i v extralize. Teď je potřeba, aby si spolu sedli charakterově a byli schopní spolu dobře komunikovat. Doufám, že se nám za těch 5 dní podaří poskládat dobrý kolektiv a nastavit si, co od sebe vzájemně očekáváme.“

Pětidenní úvodní kemp věnuje tým vedle vzájemného poznávání hlavně útoční fázi hry. „Úkoly jsou jednoduché – během pěti dnů chceme zvládnout šablony kombinací. Tedy během dopoledne se budeme věnovat nějaké sadě kombinací a řešení, přes oběd si videomateriál zpracuji a odpoledne se k tomu vrátíme. Budeme proti sobě kombinace hrát a hráči pak dostanou kompletní materiál k dispozici, abychom na to mohli na dalším kempu navázat. Věnovat se budeme především útočné stránce, ta bude na sklonku sezóny určitě všechny více bavit. Na obranu se zaměříme pak v létě,“ plánuje trenér. Během srpnové přípravy pak vedení týmu plánuje jako herní prověrku měření s Rakouskem nebo extraligovým Brnem či dalšími soupeři, kteří se v Brně budou účastnit předsezónního turnaje.

 

Nominace pro přípravný kemp v Nymburce 14. – 18. června 2021

Bajer Pavel (HC Zubří), Bartoš Patrik (SKP Frýdek-Místek), Bolehovský Jan (TJ Dukla Praha), Dolejší Aleš (TJ Sokol Nové Veselí), Doškář Daniel (HBC Jičín), Fiala Štěpán (HC Zubří), Halíček Robert (TJ Sokol Nové Veselí), Havran Matěj (HC Zubří), Chmela Tomáš (HC Zubří), Choleva Mathias (SKP Frýdek-Místek), Ježek Zdeněk (TJ Dukla Praha), Kaplan Leonard (Talent Plzeň), Mazurek David (HC Zubří), Mořkovský Lukáš (HC Zubří), Patzel Jonáš (HC Dukla Praha), Rumian Jakub (TJ Cement Hranice), Široký Petr (HCB Karviná), Thorovský Šimon (HBC Jičín)

Náhradníci: Čepica Karel (HC Zubří), Hůla Tomáš (HBC Jičín), Chotěborský Pavel (Lovci Lovosice), Mareček Tomáš (TJ Sokol Nové Veselí), Michálek David (HC Zubří), Rakouský Jiří (TJ Dukla Praha), Rakouský Martin (TJ Dukla Praha), Sedláček Ondřej (Sokol Šťáhlavy), Ševčík Jan (TJ Sokol Nové Veselí), Vojtela Jiří (TJ Dukla Praha), Voleník Ondřej (SKP Frýdek-Místek)