Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Poprvé házená vystrkuje na Karlovarsku růžky. Ukázkové hodiny na školách a okolí probíhají na jaře s pozitivním ohlasem

28/04/2022 | mládež
Ať jsem se ptal všude možně a pokoušel se najít nějaké informace na internetu, nikde jsem se nedopátral, jestli někdy v Karlových Varech a okolí nějaký házenkářský tým či klub v minulosti existoval. Vypadá to, že nikoliv. Pokud to tak ve skutečnosti je, začíná se házenkářská historie poprvé v této oblasti odvíjet.
Poprvé házená vystrkuje na Karlovarsku růžky. Ukázkové hodiny na školách a okolí probíhají na jaře s pozitivním ohlasem

Prvním počinem byl na podzim roku 2020 vznik Karlovarského krajského svazu házené (KVKSH) a jeho exekutivy, která se krom jiných cílů snaží o zapuštění kořínků házené v oblastech, kde by mohl být zájem a předpoklady pro tuto činnost, a tím pádem i pro vznik nových oddílů. Jinak tomu není ani v samotných Karlových Varech a blízkém okolí.

Velký ohlas mělo zorganizování jednoho kola již několik let běžící Chebské a Mariánskolázeňské školní ligy miniházené ve Sportovní hale míčových sportů v Karlových Varech dne 23. 2. 2022 v dopoledních hodinách před 2Finále Českého poháru 2021/2022 žen a mužů. V tu dobu pohled na plochu sportovní haly připomínal mraveniště, vždyť na třech vytvořených hřištích se vždy v danou chvíli za žlutým míčem prohánělo třicet školáků či školaček, které díky miniházené nemuseli v tento den sedět ve školních lavicích.

A právě díky této skutečnosti, kterou na vlastní oči přímo na místě viděli někteří pedagogové z Karlovarska, kteří využili možnosti přijít se podívat a o projektu Házená do škol a tím souvisejících školních lig se něco dozvědět, se nám v této oblasti na školách rozjely i ukázkové hodiny. První vlaštovkou byla ZŠ Truhlářská, Karlovy Vary, následovala ZŠ a MŠ v Dalovicích, ZŠ Krušnohorská, Karlovy Vary a domluvený termín je na ZŠ Královské Poříčí. Zde se vždy s pomocí našich starších žaček Házené Kynžvart snažíme v průběhu ukázky zaujmout a nadchnout nejen děti, ale i přítomné učitelé či učitelky. A jsme přesvědčeni, že se nám to daří a že dokážeme reagovat kolikrát a na stísněné prostory v ne příliš velkých tělocvičnách. Na vlastní oči byste museli vidět to zapálení pro jednoduchou hru, třeba i bez brankoviště na ploše dlouhé cca třináct metrů a šířce možná pět. Když děti z celé třídy, které u sebe neměli věci na tělocvik, odkopli pantofle, zahodili ponožky, a tak jak byli, okusili poprvé radost ze hry, kterou miniházená s jednoduchými pravidly přináší.

Dovolte nám ocitovat slova pana ředitele ZŠ a MŠ z Dalovic Mgr. Jana MATURY: „U nás na škole je nadšení opravdu velké, zapojují se i další kolegové, využíváme branky i míče, které jsme dostali a zavádíme miniházenou do tělesné výchovy. Na rozdíl od vybíjené, se při této hře děti nebojí míče. Vše je super, hodnotím to velice kladně a vidím v tom budoucnost.“

Všechny tyto školy již projevily zájem o zapojení do školní ligy miniházené, která se určitě i zde co nejdříve rozjede. Rádi bychom už jen v samotném závěru poděkovali všem na příslušných školách za dosavadní spolupráci a s nadšením se těšíme na další.                                                                                    

Jiří MARŠÍK – trenér mládeže Házené Kynžvart