Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Sezona starších žáků pohledem Lovosic. Stříbro je úspěch! Ukazuje to, jak se v Lovosicích pracuje s mládeží, říká trenér Pěkný

10/05/2022 | mládež
Krásné stříbro. Lovci v letošním ročníku mládežnických soutěží dělali svému klubu parádní vizitku, jedním z úspěch celků se stali starší žáci, kteří vyválčili v nabité konkurenci Žákovské ligy druhé místo. O tom, jak sezona probíhala, jsme si popovídali s jedním z lovosických trenérů Pavlem Pěkným.
Sezona starších žáků pohledem Lovosic. Stříbro je úspěch! Ukazuje to, jak se v Lovosicích pracuje s mládeží, říká trenér Pěkný

První místo na Házenkářském festivalu, postup do čtvrtfinále prestižního Prague Handball Cup a v domácí soutěži pak především 2. místo v dlouhodobé soutěži Žákovská liga. To je výčet hlavních úspěchů lovosických starších žáků, kteří v sezoně 2021/22 sbírali úspěchy.

Realizační tým se skládá z trenérů Pavla Pěkného, Jana Čermáka a technického vedoucího Miroslava Rychtaříka. První jmenovaný hodnotil ročník.

Pavle, začneme u nejčerstvějšího lovosického úspěchu v Žákovské lize. Můžete čtenářů pro připomenutí, popsat systém soutěže?
Žákovská liga se skládá z 25 nejlepších týmů v kategorii starších žáků. Do soutěže se dostane 13 nejlepších týmů z krajských soutěží a o zbylých 12 míst se bojuje v jednotlivých kvalifikacích, z nichž pak vzejdou pouze ty nejlepší týmy. Pořádá se 6 kol této soutěže a každé kolo je složeno z 5 turnajů vždy po 5 týmech. Postupně se tak utkáte se všemi 24 týmy. Na každém turnaji hrajete se čtyřmi soupeři systémem 2x18 minut.

Letos Lovci v Žákovské lize odehráli 24 zápasů s bilancí 22 vítězství, 1 remízy a 1 prohry. Jedinou porážku jste zapsali proti Talentu Plzeň. Jaký je to tým a co chybělo k vítězství v tomto konkrétním zápase?
Plzeň má skvělý tým a naprosto po zásluze bez ztráty bodu celou soutěž vyhrála. Spoléhá se především na naprosto fantastickou obranu 1:5 a 1:2:3 se skvělým brankářem v zádech. V útoku se pak prezentuje kombinační hrou a hlavně nebezpečnou střelbou z dálky obou krajních spojek. V našem vzájemném zápase rozhodla hlavně úspěšnost střelby, my jsme si dokázali vypracovat spoustu 100% brankových příležitostí ale opakovaně jsme ztroskotávali na skvělém brankáři Plzně (13 nedaných náskoků ze 6m). Nám v tomto utkání zrovna moc nepomohli naši brankáři, jelikož jsme dostali 17 branek z celkových 24 za hranicí 9 metrů. Hlavní rozdíl tedy vidím ve výkonech brankářů na obou stranách a v úspěšnosti střelby.”

S jakými cíli jste vstupovali do letošního ročníku Žákovské ligy?
Již na začátku letní přípravy jsme se hráčů ptali, jaký mají cíl v nadcházející sezoně. Chlapci řekli, že by se rádi umístili do 3. místa a po celý rok na tréninkových jednotkách pro tento úspěch dřeli. Cíl jsme si splnili a kluci si ho za celoroční práci rozhodně zasloužili. V loňském ročníku se bohužel žákovská liga neuskutečnila, ale cíl by byl stejný jako letos, to znamená probojovat se mezi top 3. V předloňském roce jsme měli soutěž skvěle rozehranou, ale bohužel se soutěž kvůli covidu stopla přesně v polovině. Dovolím si tvrdit že bychom s ročníkem 2005/2006 celou soutěž vyhráli, protože jsme všechny soupeře poráželi obrovským rozdílem a když jsme se konfrontovali s druhým týmem soutěže Ostravou, tak jsme jí dokázali porazit o 10 branek.

V čem je soutěž pro tuhle věkovou kategorii významná? Jaký úspěch je skončit na stříbrné pozici?
Pro tuto věkovou kategorii je to nejdůležitější soutěž, hrajete s 24 nejlepšími týmy v republice a přesně s takovými soupeři chlapci potřebují hrát, jelikož se díky těmto těžkým zápasům posouvají dál. Titul druhého nejlepšího týmu z celé České republiky je obrovský úspěch a moc si ho ceníme. Ukazuje to, jak se v Lovosicích pracuje s mládeží a myslím si, že je klub na správné cestě. Je třeba v této práci dále pokračovat.”

Když projdeme letošní ročník, které zápasy pro vás byly nejtěžší? A které výhry si nejvíce ceníte?
Jednoznačně nejtěžší utkání bylo proti Talentu, které jsme jako jediné prohráli. Těžká pak byla i utkání s Frýdkem-Místkem, Duklou Praha a za zmínku určitě stojí i zápas s Novým Veselím. Nejvíce si rozhodně cením výhry nad družstvem Telnice, proti které to byl přímý zápas o druhé místo, navíc u nich na domácím hřišti. My jsme naopak v tomto utkání postrádali našeho klíčového hráče Jana Čermáka, který ze střední spojky řídí útočnou fázi hry. Kluci to ale zvládli i bez Čerkyho a zaslouží si za to pochvalu.

V čem vidíte sílu a přednosti vašeho týmu?
Síla našeho týmu je především v šířce a kvalitě našeho kádru. Jsme nebezpeční ze všech postů a máme střelce rovnoměrně rozložené na všech postech. Když nám soupeř zhustil střed hřiště, tak jsme dávali branky z křídel a když naopak, dávali jsme branky z prostorů spojek. Oproti jiným týmům máme i hodně kvalitní lavičku, což byla také výhoda. S naším hodně běhavým stylem hry s námi většina týmů nebyla schopna udržet krok. Co bych asi vyzdvihl z naší hry nejvíce, je naše skvělá obrana 1:2:3 a rychlý přechod do útoku.”

Vedle hráčů je důležitá také podpora rodičů a tu jste měli na každém turnaji. Část úspěchu tedy putuje také k rodičům, že?
Rodiče a celkově všichni příbuzní byli po celou sezonu naprosto fantastičtí. Měli jsme díky nim na všech našich turnajích domácí atmosféru a každému se hraje lépe před takovou kulisou, kterou nám po celý rok vytvářeli. Pomáhali nám ohromně i s dopravou na všechny turnaje. Patří jim obrovské díky za všechno, co pro nás za celou sezonu dokázali udělat. Stálo je to obrovské množství času a i energie. Tento úspěch patří i jim, byli vážně úžasní.

V září jste zvítězili na HF 2021, které Lovosice pořádaly. V dubnu pak přišla další velká prověrka na mezinárodním poli v podobě PHC 2021, kde jste se probojovali mezi nejlepší osmičku týmů. Jak moc zpětně mrzí prohra ve čtvrtfinále s maďarským týmem o jedinou branku, kterou jsme navíc obdrželi dvě sekundy před koncem zápasu...
PHC je jeden z největších mládežnických turnajů v Evropě. Speciálně v naší kategorii bylo přihlášených 68 týmů z celé Evropy. Být na 5. místě je obrovský úspěch a jsme na chlapce za to hrdí. Prohra mrzela obrovsky, bohužel jsme ale měli velkou smůlu. Byli jsme oproti našemu soupeři nalosováni do skupiny smrti, kde nebylo možno s někým hrát na půl plynu, navíc jsme odehráli i o jeden zápas ve skupině více. Následně jsme v ten den po 16-finálové skupině museli hrát o další zápas navíc v osmifinále, kdežto soupeř postoupil přímo do čtvrtfinále. Kvalita soupeřů a 2 zápasy v nohou navíc bohužel rozhodly, navíc se nám hned na začátku utkání zranil náš klíčový obránce Jakub Gebhart. Můj osobní pohled je, že jsme určitě měli šanci a i kvalitu na to celý turnaj vyhrát.”

Jak jste již zmínil, páté místo z PHC lze považovat za velký úspěch. Střetli jste se s řadou zahraničních týmů. Které výsledky byste rád zmínil a vyzdvihl?
Jenom v základní skupině jsme odehráli 6 opravdu těžkých zápasů. Vyzdvihnu ale skalp mistra Dánska v naší kategorii (Skanderborg). Poté také skalp akademie týmu jehož dorostenecké týmy hrají 1. německou bundesligu a dokonce v kategorii starších žáků poráží tým slavného SC Magdeburg (BSV 93 Magdeburg). Pak také vítězství v osmifinále proti slovenskému Trebišovu, který vyřadil v 16-finále 3. nejlepší český tým Telnici. Zamrzela nás prohra v základní skupině proti celkovému vítězi turnaji RD Koper a pak hlavně nešťastná prohra o jedinou branku s maďarskou akademií FTC. Oba tyto zápasy byly ale extrémně vyrovnané a jsem za ně obrovsky rád. Dokázali jsme se výkonnostně rovnat a dokonce i převyšovat tak obrovsky kvalitní soupeře. Chlapce tento turnaj obrovsky posunul a to je to hlavní.

Soutěžní ročník je pro hráče velmi náročný. Vedle turnajů Žákovské ligy a mezinárodních turnajů se účastníte také Ústecké ligy starších žáků. Jak si v ní vedete a kteří hráči se do ní zapojují?
Před námi je už pouze poslední kolo soutěže, které odehrajeme na půdě Loun. V soutěži jsme na průběžném 1. místě o celkové skóre před družstvem Loun. Podzimní část jsme hráli v plné síle a to kvůli postupu do Žákovské ligy, což se nám povedlo. Nicméně celé jaro už soutěž hrajeme s ročníky 2008 (prvoročáci v kategorii starších žáků) a 2009 (druhoročáci mladší žáci) a připravujeme si tak tým na další sezonu.”

Všichni hráči tedy mají dostatek prostoru na hřišti, že?
Myslím si, že všichni hráči mají velké herní vytížení a to hlavně teď na jaře. Hráči ročníku 2007 (druhoročáci) už pravidelně nastupují v druholigovém “B” týmu našeho mladšího dorostu. Vlivem častých kolizí se zápasy “A” týmu na jaře jsme na většinu utkání nadstavby (mistrovská část) 2.ligy mladšího dorostu odjížděli komplet s týmem starších žáků doplnění o 2-3 hráče dorostu, kteří se nedostali na soupisku. I tak jsme ale dokázali v 6 ze 7 zápasů zvítězit, a to i přes věkový i fyzický deficit. Hlavně díky tomu, že jsou chlapci zvyklí hrát ve vyšší věkové kategorii, dokázali drtivou většinu svých soupeřů ve své kategorii bez problémů přehrávat.

Pro některé z hráčů je druhé místo rozloučením s kategorií starších žáků. Jak se bude měnit tým pro příští rok? A jak vidíte perspektivu týmu pro novou sezonu, budete mít znovu nejvyšší cíle?
Do kategorie dorostu přechází ročník 2007 a k nám naopak přichází ročník 2009 z mladších žáků. Ročník 2008 je velmi kvalitní a přichází k nám i další velmi talentovaný ročník 2009, který pod trenéry mladších žáků udělal velký kus práce. Díky zapojení chlapců ročníku 2009 v soutěži již od začátku jara jsme mohli vidět, že tito hráči nebudou mít s přechodem do vyšší věkové kategorie žádný problém. Tým na příští sezonu vypadá tak vypadá velmi slibně. Jako mládež extraligového klubu bychom měli mít vždy pouze ty nejvyšší cíle, takže se pokusíme navázat výsledkově na letošní sezonu. Tak snad se nám to povede.

V sobotu bude tým oceněn v rámci extraligového zápasu mužů. Jak se na tento moment těšíte?
Pro chlapce to bude obrovský zážitek. Nastoupit o poločase na palubovku před naplněnou halou Chemik a před tak skvělými fanoušky, navíc když budou přebírat ocenění za titul vicemistra České republiky? To musí být splněný sen pro každého z nich. Věřím, že je to bude motivovat k další tvrdé práci, aby si tento zážitek mohli zopakovat.

Oslavíte společně nějak letošní úspěšnou sezónu?
Ano, chystáme dvoudenní oslavu na konci května. Zahrajeme si turnaj v jejich oblíbeném fotbale (na který v sezoně nebyl moc čas) a něco si ugrilujeme. Všichni hráči, my i rodiče společně, abychom jim mohli za skvělou sezonu poděkovat.

Úspěšný tým starších žáků bude v sobotu v přestávce extraligového zápasu Lovci Lovosice – SKKP Handball Brno přebírat z rukou zástupců ČSH a Lovosic stříbrné medaile.