Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Ženy a dívky v 1. ligách v čase covidové pauzy: Zodpovědná individuální příprava i víra v brzký návrat na palubovky

01/11/2020
Stejně jako muži – házenkáři, také ženy a dívky házenkářky napříč celostátními soutěžemi házené nemohou nastupovat ke vzájemným soubojům, ale ani ke společné přípravě v halách nebo alespoň venkovních sportovištích. I ony se tak musí spokojit s individuální přípravou a sdílením tréninkových zkušeností prostřednictvím aplikací a sociálních sítí. Jak vidí současnou situaci trenéři prvoligových týmů? AKTUALIZOVÁNO - komentář dorostenek Olomouce.
Ženy a dívky v 1. ligách v čase covidové pauzy: Zodpovědná individuální příprava i víra v brzký návrat na palubovky

 

Podobně jako trenérů mužů jsme se i trenérů ženských týmů ptali, jak se potýkají se současnými omezeními tréninku, jaká je v týmu atmosféra či jak vidí budoucí formu svých svěřenkyň pro restart soutěží.

Na špičce tabulky první ligy v současné vynucené pauze stojí tým Ivančic. Trenér týmu Quentin Lafon hovoří smířlivě, i když samozřejmě ani on ze současných omezení radost nemá. „Myslím si, že s aktuální pandemií a restrikcemi v jejím důsledku se musíme - stejně jako ostatní sportovní asociace - jednoduše smířit. Není moc věcí, které bychom mohli dělat proto, abychom mohli situaci změnit. Můžeme či nemusíme se všemi opatřeními souhlasit, ale to je na jinou diskusi. Samozřejmě současná situace nás netěší a máme mnoho otázek ohledně budoucnosti. Ale je to, jak to je,“ komentuje současný stav Lafon.

Podle svých slov nestojí nad hráčkami s „virtuálním“ bičem, ale spoléhá na jejich zkušenost a zodpovědnost vůči sobě i týmu. „Nejsem typ trenéra, který by monitoroval holky na denní bázi a ujišťoval se, že se poctivě samy udržují ve formě. Myslím, že ve svém věku už jsou dostatečně zodpovědné. Všechny hrají házenou přes 10 let a samy nejlépe ví, co jejich tělo potřebuje a jak by se o něho měly starat během pauzy,“ připomněl Lafon a dodal: „Samozřejmě jsem tady, abych jim poskytl nějaké typy a cviky. Upozorňoval jsem je, že chci, aby byly připraveny naskočit zpět, až to bude možné, do herní fáze. Nechci pak ztrácet drahocenný čas práci na fyzické přípravě.“

 

Hráčky Ivančic a Jindřichova Hradce po vzájemném utkání. | Foto: Pavel Vavroušek

 

Podle Lafona mají hráčky k dispozici dostatek materiálu pro vlastní přípravu. „Myslím si, že v 21. století se nedá říct, že by nebylo dostatek dostupných zdrojů. Internet, třeba Youtube, je plný trenérů, kteří nabízejí plno cviků a kompletních tréninků. Ale opět - nechávám na holkách, aby si samy vybraly ten nejlepší pro ně. Komunikace na dálku není problém prostřednictvím aplikací či sociálních sítí. Samozřejmě osobní kontakt je jiný a nenahraditelný, ale pořád se to dá nějak zařídit. Navíc nejsme od sebe odříznutí kompletně všichni. Vidím, že se holky scházejí v malých skupinkách - samozřejmě s dodržováním veškerých vládních nařízení,“ popisuje Lafon.

I Lafon podobně jako jeho kolegové ať už v mužských či ženských týmech ví, že návrat nebude jednoduchý ani při sebelepší kondiční přípravě všech svěřenců. „Jako trenér mám především obavy, že nejtěžší bude vrátit se zpět do rozjetého herního rytmu a pevně věřím, že si holky budou pamatovat všechny dobré prvky, které jsme během té krátké chvíle zvládli natrénovat. Na jednu stranu se samozřejmě chceme na hřiště a do zápasového režimu vrátit co nejdřív, na druhou stranu doufám, že svaz nezačne se zápasy okamžitě po uvolnění restrikcí a dá týmům čas na psychický i fyzický návrat k házené. I když nehrajeme nejvyšší ligu, házená zůstává kontaktním sportem a trochu mám obavy, že příliš brzký návrat po dvou dlouhodobých vynucených pauzách by mohl mít špatný dopad na hráče a jejich zdraví,“ dodal závěrem Lafon.

 

„Se situací se vyrovnáváme těžko, ale z negativní atmosféry současnosti se snažíme vytěžit maximum,“ říká trenér Kynžvartu Sabadka

Na paty v soutěži žen šlape Ivančicím Kynžvart. Také jeho házenkářky se připravují individuálně, ovšem podle pokynů trenéra Petera Sabadky. „Respektujeme nařízení, chceme se chovat zodpovědně, ale těžko se s nimi dá souhlasit. Pro nás je to omezující. Z těchto podmínek se dá trénovat jen individuálně a vyrovnáváme se s nimi těžko. I z této negativní atmosféry se snažíme vytěžit co nejvíc, abychom, až se to jednou vrátí do normálu a přejeme si všichni, aby to bylo co nejdříve, byli co nejlépe připravení,“ komentuje současný stav Sabadka.

Také on podobně jako další trenéři připravil pro své svěřenkyně plány na míru. „Zvolili jsme si efektivní způsob trénování, máme skupinu, ve které děvčata dostaly individuální plány na základě jejich aktuální výkonnosti. Každá dle svých možností využívá dostupné prostředky. Nejsem naivní a nepředpokládám, že mohou zlepšit trénovanost, ale cílem je, aby naše kondiční připravenost co nejméně klesla. O nějaké herní připravenosti se vůbec nemůžeme bavit,“ dodává Sabadka.

 

Tým Lázní Kynžvart. | Foto: Facebook Házená Kynžvart

 

Ten se opírá nejen o své dlouholeté zkušenosti, ale také o bezprostřední poznatky z jarní soutěžní stopky. „Vyházím z vlastní empirie i naší jarní zkušenosti. Z jara jsme vyšli dobře do společné jarní přípravy, kondiční připravenost družstva byla na vysoké úrovni, možná i nad první ligou, snad i na úrovní interligových týmů. Aktuálně jsem s děvčaty každý den v kontaktu, vím, kolik a jak odtrénovaly, koordinujeme doporučení a plány a vzájemně se motivujeme. To považuji za nejdůležitější faktor,“ zdůraznil Sabadka a k psychickému rozpoložení týmu v nucené individuální přípravě ještě doplnil: „Je to těžké, ale snažíme se s tím pracovat. Určitě to nikomu nepřidává na pozitivní psychice. Jsme hráči, házenkáři, jsme zvyklí na sociální soužití týmu. Ale naše vzájemnost se drží ve společné skupině, každá ví o každé, kolik má odtrénováno, hráčky tak mají zodpovědnost nejen vůči své vlastní připravenosti, ale i vůči týmovému výkonu a týmu.“

Tým Kynžvartu do soutěže vstoupil dobře, ještě neprohrál. „Chceme se tedy motivovat, abychom udrželi morálku, touhu po soutěži, abychom byli po házené hladoví. Třeba nám tohle také pomůže k dosažení našich sportovních cílů, které máme ty nejvyšší,“ dodal ještě Sabadka.

 

"Uvítali bychom co nejdřívější obnovení soutěží," říká trenér Olomouce Riedel

Dobře rozehranou sezónu mají i dorostenky Olomouce. I tento tým ale momentálně zůstává doma a trénuje jen individuálně. „Je to výzva asi jako pro každý tým v naší soutěži a zvlášť pro hráčky, kterým to takto narušilo už druhou sezónu. Myslím, že můžu hovořit za náš celý tým, že bychom uvítali co nejdřívější obnovení soutěží. My však vládní nařízení neovlivníme a musíme je dodržovat. Proto je lepší se soustředit na to, co ovlivnit můžeme, a to je naše individuální příprava na potenciální obnovení naší soutěže,“ řekl za tým Olomouce Václav Riedel.

I jeho hráčky musí trénovat samostatně. „Trénujeme formou individuálních tréninkových plánů. S hráčkami jsme v kontaktu a každý den dostávají konkrétní úkoly v podobě "Day tasků", co musejí splnit. Díky mobilním aplikacím je možné mít i zpětnou vazbu například na uběhnutou vzdálenost, tempo, čas a podobně. Máme i tréninkové plány a doporučení od kondičního specialisty Borise Aspridise. Máme i pravidelnou konzultaci ohledně tréninkových plánů a cílů s šéftrenérem TCM panem Dušanem Polozem. Efektivita je doufám jen nepatrně menší než při běžném společném trénování. Souhra se takto bohužel trénovat nedá,“ popisoval práci s týmem Riedel.

I jeho týmu chybí společně strávený čas a kontakt spoluhráček.. „Trávení společného času je benefitem pro každý týmový sport. Hráčky jsou spolu v kontaktu přes sociální sítě, ale to není ono. Zatím nevíme, jak dlouho tato pauza bude trvat a kdy bude umožněno znovu společně trénovat. Jisté však je, že čím déle bude tato pauza trvat, tím bude herní připravenost horší,“ dodal Riedel.

 

Trenér Strakonic Vávra: "Dorostenky už mají házenou pod kůži. Větší strach mám o to, zda vydrží mladší sportovci."

Miroslav Vávra, jeden z trenérů mladších dorostenek Strakonic, které vedou svou soutěž, pak doplnil, že svůj tým viděl pohromadě naposledy s posledním odehraným utkáním. „Vzhledem k vládním nařízení jsme sehráli poslední mistrovské utkání v sobotu 10. října a od té doby jsem se prakticky s celým týmem nepotkal. Tréninky jsme okamžitě převedli do režimu jako na jaře, tedy individuální plány, které holky doufám naplňují. Vzhledem k tomu, že po jarní pauze jsme měli dostatek času na přípravu do nové sezóny, tak jsme manko dohnali, ale chyběla nám ta herní část, kterou jsme do této doby stejně nedokázali stáhnout,“ připomněl přetrvávající peripetie jarní stopky Vávra.

Ani jeho práce na dálku netěší. „Jedeme individuální plány, které pro mě nejsou ideální, protože já mnohem radši pracuji se svěřenci osobně a tréninkový proces v kolektivu zvedá jeho kvalitu ve smyslu soutěživosti. Efektivitu budeme posuzovat až se potkáme v normálním stavu při společném tréninku a následně po odehrání soutěžních zápasů. Co již víme teď, budou nám chybět herní činnosti a nevím, jak dlouho bude trvat tuto ztrátu dohnat. Fyzicky to tak hrozné snad nebude,“ potvrzuje názor svých kolegů napříč soutěžemi.

Týmovým házenkářkám chybí spoluhráčky. „Podle informace od holek jim chybí nejenom házená jako sport celkově, ale také osobní kontakt s kamarádkami a společné zážitky, které jsou spojeny se sportem. Moc je nebaví elektronická doba. To mě mile překvapilo,“ vidí malou jiskřičku něčeho pozitivního v nelehké době Vávra, který věří, že jeho tým nebude mít s „morálkou“ po návratu do hal problémy. „Nikdy jsem takovou situaci nezažil a tedy nevím, jaký to bude mít dopad na morálku, ale pokud mohu mluvit za družstvo mladších dorostenek, tak ty už jsou ve věku, kdy mají házenou pod kůží, tam snad problém nebude. Horší situaci vidím u mladších sportovců, kde pauza může zapříčinit, že již nebudou pokračovat. To se může stát i z jiných důvodů. Hodně bude záležet na přístupu každého hráče a rodičů. Důležité také bude, jak dlouho budou trvat opatření a kolik času dostaneme poté na přípravu nebo zda půjdeme ihned dohrát soutěže. Podle toho budeme muset přizpůsobit další plány přípravy.“

 

Trenér Mostu Václavek: „Zvedat se dá leccos. Věříme, že budeme mít síly dost!“

Házenkářky Mostu napříč věkovými kategoriemi hledají jakoukoliv cestu pro společný i individuální trénink. „Snažili jsme se využívat venkovní sportoviště, abychom alespoň částečně mohli dělat házenou, ale ani to není možné. V pomocí moderní techniky alespoň pracujeme na fyzické kondici. Snažíme se maximálně využívat možnosti tréninku při dodržení všech nařízení. Nemáme posilovny, ale zvedat se dá leccos, věříme, že budeme mít dostatek síly. Jak jsem zmínil, nejvíc nám teď chybí míč,“ dává za pravdu všem svým předřečníkům trenér mosteckých hráček Ondřej Václavek.

Teď tým staví na důkladné přípravě, v rámci které si měly hráčky osvojit správné provádění potřebných cviků. „Zadáváme individuální tréninky, které vychází z rozsáhlého testování, které jsme stihli během letní přípravy. Hodně jsme pracovali na tom, aby hráčky věděly, jakým způsobem mají provádět cviky, jaká má být jejich intenzita. Ke sledování nám pomáhají sportovní hodinky a pásy, kterými jsou vybaveny všechny hráčky. Jsou sice tréninky, které nemají tu správnou tepovou odezvu, ale dají se mezi sebou alespoň porovnat. Mrzí nás jen, že holky nemůžeme podpořit osobně, přeci jen se lépe trénuje pod dohledem, funguje tady lepší motivace ke kvalitnímu provedení cvičení a zpětná vazba,“ vysvětlil Václavek.

Týmy využívají speciální sportovní platformu a aplikaci. „Společně s dalšími tréninkovými skupinami zařazenými do programu AndrleSport využíváme aplikaci Yarmill, která spravuje, vyhodnocuje a porovnává jednotlivé tréninky. Každá hráčka má svůj profil, do kterého se její tréninky nahrávají. Aplikace spolupracuje s různými dodavateli sportovních pomůcek, nám se data nahrávají z pásů a hodinek Polar. Yarmill nabízí možnost přímo do tréninku vložit video, které pomůže se správným provedením cviků. Co se velmi hodí, je přímé hodnocení náročnosti tréninku hráčkou, navíc ke každému tréninku je možné vložit poznámku, která může vysvětlit nesrovnalosti v tréninku,“ popsal digitální nástroj přípravy Mostečanek Václavek.

A v Mostě už vyhlíží restart tréninků. I s ohledem na blížící se mezinárodní vystoupení Mostu. „Dlouhá pauza a odloučení je znát. Zůstáváme sice v kontaktu, ale toho osobního je velmi málo. Vrátili jsme se ke kondičním přípravě místo házené, ale předpokládám, že se hráč už moc těší na míč. Doufáme, že začneme už následující týden, je to pro mezinárodní konfrontaci nezbytné,“ zdůraznil trenér.

O kondici svěřenkyň se tedy v Mostě nebojí, horší to bude s herní přípravou. „Fyzicky si myslím, že budeme připravení velmi slušně, ostatně nic jiného jsme dělat nemohli. S házenou, která je u nás hlavní, to bude horší. Je tolik věcí, ze kterých hráčky vypadly, že nebude prostor se na všechno zaměřit. Brankářky potřebují, aby na ně létaly míče a mohly je chytat, teď mají minimálně 3 týdny mezeru. Hráčky mají zase naučené kombinace a návyky, které musí udržovat, o ty jsme také přišli. Jak jsem již řekl, je pro nás klíčové, abychom mohli do haly a vrátili se k házené,“ uzavřel Václavek.

 

Mostečanky v individuálním tréninku. | Foto: Facebook DHK Baník Most