Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Výborných čtyřicet minut na Švédky nestačilo, Češky ale favorita pořádně potrápily

03/12/2020 | EHF EURO 2020
Úvod letošního EURA nevyzněl pro podceňované Češky vůbec špatně. Utkání se Švédskem sice prohrály poměrem 23:27, soupeři ale pořádně vzdorovaly. Úvodní poločas byl vyrovnaný, začátek druhé půle českému výběru vyšel na jedničku. Bohužel řada nevyužitých střeleckých příležitostí i technických chyb nakonec stála Češky lepší výsledek.
Výborných čtyřicet minut na Švédky nestačilo, Češky ale favorita pořádně potrápily

 

Hned v úvodních šesti minutách se brankářka Kudláčková musela dvakrát postavit proti sedmimetrovému hodu (celkem jich na českou branku poslaly Švédky v utkání deset!), podruhé kapitulovala až na druhý pokus. Motivované Češky obětavě bránily, v ofenzivě otevřela český zápis Jeřábková a když se k ní přidala Hurychová a brankou přes celé hřiště přispěla Kordovská, držely se Češky v dostřelu gólu za favorizovanými Švédkami.

Na třetí pokus při sedmičce Petren česká branka odolala, následně Marčíková využila přesilovku a ve 14. minutě Češky držely vyrovnané skóre 7:7. Vzápětí Malá poslala český tým poprvé v zápase do vedení 8:7. Švédky ale krátce nato vyrovnaly a Gullden pak po faulu Konečné vrátila Švédkám vedení a Hagman pak zvyšovala na 10:8. Po třech inkasovaných brankách pak do českého zápisu přispěla na konci druhé desetiminutovky Kvášová a šanci na vyrovnání měla pak Kovářová. Byla však faulována, a tak vyrovnání na 10:10 nakonec vystřelila Češkám ze sedmičky Marčíková.

 

 

Pěkný moment předvedla fanouškům ve 24. minutě Kudláčková. Vychytala přísnou sedmičku hvězdné Gullden a krátce na to přidala další skvělý zákrok, Češky však nedokázaly v útoku šance zužitkovat, a tak ve 26. minutě Švédky opět zvyšovaly náskok na dvě branky. Česká lavička brala oddechový čas (12:10). Pak se o vyrovnání postaraly až Knedlíková s Jeřábkovou, dvě minuty do přestávky to bylo 12:12. Švédky hrály v oslabení a také se šly poradit. Sice skórovaly, ale za faul na Jeřábkovou přišlo pro ně další vyloučení, dvojnásobnou přesilovku Češky využily a soupeřky si tak do poločasu nenechaly odskočit. Skóre zůstalo vyrovnané 13:13.

 

 

Úvod druhé půle na jedničku, pak vedení favorita

Vstup do druhé půle byl na české straně snový! V prvních čtyřech minutách nepustily Češky Švédsko ke gólu, naopak české házenkářky nasypaly do švédské branky tři góly a rázem vedly 16:13. Na konci první desetiminutovky druhé půle ale Švédky manko stáhly a ve 40. minutě i přes dobrý výkon Kudláčkové Švédky vyrovnaly na 17:17. Slibný náskok byl ten tam. Ve 41. minutě Hogman vrátila vedení na stranu Švédek, když ze sedmičky překonala českou brankářku Novotnou, jež na exekuci vystřídala Kudláčkovou.

 

 

Češky ale ani přes ztrátu vedení neskládaly zbraně. Trefila se Marčíková a po faulu Stromberg hrály Češky opět v početní převaze. Ne a ne ji ale využít, naopak Švédky držely dvoubrankový odstup a čtrnáct minut před koncem to bylo 22:19. Znovu tým střelecky pozvedla Jeřábková, ale Češky byly potrestány další sedmičkou. V zakončení se Češkám nedařilo, na druhé straně je ale v kontaktu držela Kudláčková, která ve 20. minutě lapila další sedmimetrový hod a do poslední desetiminutovky se tak šlo za tříbrankového rozdílu 23:20 pro Švédky. Český výběr si bral time-out.

A právě start poslední desetiminutovky utkání Češkám vůbec nevyšel. V útoku se trápily a Švédky nevyužité šance a chyby trestaly. Po dlouhých sedmi minutách se prosadila pěkným gólem Knedlíková (24:21), český tým ale zase srazilo dolů vyloučení a následně také neproměněná sedmička. Pět minut do konce a Švédky držely vedení 27:21.

Trenér Bašný svolal tým k poslední poradě, po ní skórovala Malá a závěrečnou trefou uzavřela zápis Kvášová. V celkovém součtu tak Češky zaostaly za Švédskem o čtyři branky, prohrály 23:27.

 

Švédsko – Česká republika 27:23 (13:13)

Nejvíce branek Švédska: Blohm 5, Gullden 4, Lindquist 4, Hagman 4

Sestava a branky České republiky: Kudláčková, Novotná – Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

 

Jan Bašný, trenér české reprezentace

„Děvčata hrála dobře, zlom nastal, když jsme vedli o dva tři góly, měli dvě tři vyložené šance, které jsme nedali. Přišlo takových sedm až osm hluchých minut a bohužel v útoku i v obraně zároveň. Skóre se otočilo. Švédky jsou jedna na jednu hrozně silné, na dva pivoty si nás rozebíraly, možná jsme neměli tolik sil.

Náš tým zahrál dobrý zápas, v první půli bych dokonce řekl - přes několik chyb technických, že do 40. minuty hrály výborně. Bohužel to s takovým soupeřem stojí hodně sil. Každá individuální chyba, vyloučení, neproměněné šance, to stojí nejen skóre, ale taky hrozně moc sil. Potvrdilo se mi, že holky byly dobře připravené a nechybělo mnoho, k úspěchu. Bylo to velice vyrovnané.

Petra se s tou nelehkou situací vypořádala velmi dobře, náš tým podržela v mnoha momentech. Na to, jaký byl na ni automaticky vytvořený tlak po zranění Lucky Satrapové, zachytala výborně. Myslím, že to potvrdí v dalších zápasech.“