Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Kouč reprezentantek Bašný povede alsaské ATH

28/04/2021 | zahraničí
Jediný rok prožil dlouholetý trenér české ženské reprezentace Jan Bašný bez klubového angažmá a zjistil, že víkendy bez zápasových emocí nejsou nic pro něj. Od nové sezóny proto povede ve Francii druholigový alsaský tým Achenheim Truchtersheim Handball.
Kouč reprezentantek Bašný povede alsaské ATH

 

„Letos jsem na klubové úrovni poprvé netrénoval a uvědomil jsem si, že mi to ohromně chybí, že každodenní trenérskou a víkendovou zápasovou rutinu potřebuju,“ směje se český trenér Jan Bašný. Do Francie, tedy přesněji na Korsiku, odešel z Česka už v roce 1990 a ve francouzských klubech prožil drtivou většinu své dosavadní trenérské kariéry. Teď přidává další kapitolu, která se bude psát v Alsasku, oblasti kolem Štrasburku, blízko francouzsko - německých hranic.

„Jednání jsme začali už v lednu. Se současným trenérem, který bude v klubu nyní působit jako manažer, se známe už mnoho let z mého působení v Besançonu (2007 – 2009, pozn), kde on tehdy působil jako mládežnický trenér. Zůstali v kontaktu, jsme přáteli. Sedli jsme si do noty i se všemi lidmi kolem klubu, sdíleli jsme názor na řadu důležitých věcí a to pro mě bylo důležité,“ popisuje Bašný úspěšná jednání.

 

 

Rozhodl však především jasný zájem klubu a také to, že klub nikterak neomezí Bašného působení u české reprezentace. „Cítil jsem, že nehledají prostě jen nového trenéra, ale že chtějí přímo mě. A to je rozdíl. Dělali všechno pro to – i když jejich možnosti jsou omezené – abych do klubu přišel. A co bylo zásadní, akceptovali bez připomínek to, že budu paralelně s tím trénovat českou reprezentaci. Během mého působení u reprezentace bude mít tým k dispozici plnohodnotné trenérské vedení a může pokračovat v přípravě,“ těší Bašného. Českou reprezentaci vede zkušený trenér od roku 2010, pod jeho vedením národní výběr postoupil na sedm vrcholných šampionátů, tři světové a čtyři evropské.

Alsaské ATH patří k největším klubům v regionu i soutěži, aktuálně působí ve druhé francouzské lize. Bašný zatím podepsal dvouletou smlouvu s roční opcí. „Klub má ambice posouvat se nahoru. Když do něj před lety přišla Kristýna Mika, byl to mladý klub ve třetí lize. Teď je to největší klub v Alsasku, má nejvíce registrovaných hráček a chce pořád postupovat vzhůru. Teď chtějí získat vyšší statut VAP, který zaručuje to, že pokud tým vybojuje první nebo druhé místo v soutěži, může postoupit do první ligy, kam se chce v horizontu několika let probojovat. Potenciál v klubu i v kraji pro to je,“ vyhlíží k možné budoucnosti týmu Bašný.

Dlouholeté zázemí má Bašný v korsickém Ajacciu. Teď jej čeká přesun na sever. „Já sám se budu muset přestěhovat do Štrasburku, moje rodinná základna ale zůstává na Korsice stejně jako při mých dřívějších angažmá ve Francii. Letecké spojení s Korsikou je poměrně dobré, takže v tom nebude žádný problém,“ dodává s úsměvem český kouč.

 

Trenérské působení Jana Bašného

1990 - 2004 GFCA Ajaccio

2004 - 2006 Istres

2007 - 2009 ES Besançon Féminin

2014 - 2018 Nantes LA

2019 – 2020 GFCA Ajaccio

od 2021 Achenheim Truchtersheim Handball