Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Beach handballové EURO s výraznou českou stopou! Nominace si vysloužili zástupci z řad delegátů a rozhodčích

14/03/2023 | beachhandball
Už skoro pravidlem se stal fakt, že se žádná beach handballová vrcholová akce pořádaná Evropskou házenkářskou federací neobejde bez českých zástupců z řad delegátů a rozhodčích. 
Beach handballové EURO s výraznou českou stopou! Nominace si vysloužili zástupci z řad delegátů a rozhodčích

Na seniorské mistrovství Evropy do portugalského Nazaré krom delegáta Jiřího Opavy v květnu odletí také dvojice sudích Jakub Uhlíř a Marek Bareš. Nominaci na beach handballové EURO U17 do tureckého Izmíru si po dobrých výkonech v EBT turnajích a loňském mistrovství Evropy U16 a seniorské kvalifikaci o EURO 2023 vysloužili Adam Hill a Matěj Oškera. Jiří Opava se zároveň zúčastní Evropských Her v Polsku, které pořádá v červnu Evropský olympijský výbor.

Vysněná zahraniční cesta však čeká i na reprezentační výběr dorostenců a dorostenek do 17 let. 

„Plážová házená se stále více dere do popředí zájmu jak v házenkářském prostředí, tak u veřejnosti. Pryč jsou ty doby, kdy se turnaje plážové házené hrály jen jako zábavný doplněk v době letní pauzy. O turnaje pro minižactvo, žactvo a mladší dorost je rok od roku větší a větší zájem, “ říká předsedkyně Komise alternativních druhů házené a dodává: „Na reprezentační úrovni za sebou máme v dorostenecké kategorii účast na mistrovství Evropy v Bulharsku a Praze. Dorostenecký tým chlapců do 17 let se v loňském roce navíc zúčastnil Mistrovství světa a oba seniorské týmy prošly kvalifikací o seniorské EURO. Nutno podotknout, že ač se to podle konečných výsledků nezdá, všechny reprezentační akce byly pro Českou házenou úspěšné především v tom, že jsme dokázali hrát i s beach handballovou špičkou těžké a vyrovnané zápasy, kdy o jejich vítězi rozhodovaly až konečné nájezdy.“ 

Tento fakt také vedl k tomu, že po jednohlasné shodě požádala Komise alternativních druhů házené Exekutivu ČSH o souhlas k přihlášení obou dorosteneckých týmů k účasti na mistrovství Evropy U17 2023. 

„Z účasti na mistrovství Evropy U17 v tureckém Izmíru máme obrovskou radost, děkujeme všem, kteří se o to zasloužili a podporují nás. Je pro nás velkou ctí a závazkem, že budeme opět hrát s těmi nejlepšími týmy naší kategorie,“ shodují se trenéři obou dorosteneckých výběrů Petra Vavříková a David Kalous a osvětlují prvotní cíle svých týmů: „Chtěli bychom navázat na naše vystoupení v Praze při ME U16 a neztratit kontakt ani pozice na špici Evropy v těchto kategoriích.“ 

Dorostenky s přípravou na evropský šampionát začaly první březnový víkend, kdy se spolu s ženským reprezentačním týmem sešly k prvnímu dvoudennímu soustředění v pražském Beachklubu Ládví. 

„Složení týmu zůstalo od loňského mistrovství stejné, navíc se nám podařilo doplnit širší kádr o další šikovná děvčata. Finální nominace do Turecka pro nás bude opět pěkným oříškem,“ usmívají se při pohledu do budoucna obě trenérky, které hned při prvním srazu kladly důraz na nastavení cílů nadcházející beachové sezony: „Naším cílem teď bylo stabilizovat tým, se kterým se od května začneme připravovat na účast mistrovství Evropy, kde je jasným cílem postup ze skupiny. Na přípravu nám zbývá už jen 8 dní rozložených do 3 kempů, proto musí být vše do detailu rozplánované. Po dohodě s KAH chceme zapracovat i na psychické pohodě děvčat, proto jsme společně oslovili psycholožku a házenkářku v jedné osobě Martinu Přikrylovou (Salčákovou), ta by měla nejen děvčata, ale i nás trenérky naučit, jak se psychicky s tlakem a těžkými zápasy vyrovnávat. Věříme, že se nám v poslední fázi přípravy podaří zahrát si i nějaké přípravné zápasy se zahraničními týmy,“ nastiňují průběh přípravy před odjezdem do Izmíru trenérky Petra Vavříková a Jana Foksová.

Reprezentační výběr dorostenců vedený trenérem Davidem Kalousem a asistentem Jiřím Kubalem se poprvé od lednového turnaje, kde již pár zápasů se zahraničními soupeři odehrál sejde na čtyřdenní přípravný kemp koncem dubna. „Ve výběru se určitě objeví chlapci z loňského U16, ale vzhledem k tomu, že se někteří hráči dostali do reprezentačního výběru indoorové házené (dobrá vizitka plážové házené), jsme nuceni obměnit tento výběr a zaměřit se na nové nadějné házenkáře, kteří už nám ale na zimním Prague Open Cupu dokázali, že do výběru právem patří. Jsme velmi rádi, že se můžeme šampionátu v Izmíru zúčastnit a že tak stále zůstáváme v kontaktu s těmi nejlepšími týmy ve své kategorii,“ oceňuje rozhodnutí účasti na evropském šampionátu trenér Kalous a dodává: „Velkým úspěchem pro plážovou házenou ČR je bezesporu také pozvání na kemp před mistrovstvím Evropy od Francouzské federace, kdy naše družstva dostala přednost před zeměmi jako je Maďarsko, nebo třeba Německo. Zda se nám nakonec podaří ho Francie na přípravu odjet ještě uvidíme, ale v plánu určitě ještě máme i turnaj a Praze a pokud by nevyšla Francie budeme se snažit sehrát přípravné zápasy se zahraničními týmy alespoň doma, protože si potřebujeme vyzkoušet, jak psychickou, tak fyzickou zápasovou zátěž.“

Plán přípravy před EHF EURO U17: 

Dorostenky

4. 3. – 5. 3. Praha příprava
13. 5. – 14. 5. Praha příprava
2. 6. – 7. 6. Mezinárodní příprava (Francie)
23. 6. – 25. 6. Praha turnaj
28. 6. – 3. 7. EURO Izmír

Dorostenci

28. 4. – 1. 5. Praha příprava
2. 6. – 7. 6. Mezinárodní příprava (Francie)
23. 6. – 25. 6. Praha turnaj
28. 6. – 3. 7. EURO Izmír