Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Házenkáři do 17 let se chystají na beachhandballové EURO do Bulharska. Utkají se s Polskem a Ukrajinou

06/04/2021 | beachhandball
Česká reprezentace míří za prvními zkušenostmi z vrcholných beachhandballových turnajů. Dvakrát odložené EURO házenkářů do 17 let by se konečně mělo uskutečnit na začátku července v bulharské Varně a český tým v základní skupině narazí na silné výběry Polska a Ukrajiny.
Házenkáři do 17 let se chystají na beachhandballové EURO do Bulharska. Utkají se s Polskem a Ukrajinou

 

Naposledy se český reprezentační tým představil na evropském šampionátu v beach handballu v roce 2005. Tehdy české ženy vybojovaly na turnaji 9. místo. Po dlouhých patnácti letech se měla česká reprezentace, byť dorostenecká, na evropskou scénu vrátit. Ale přišel covid, a tak se nástup českých mladíků mezi evropskou elitu o rok odložil.

„Původně se mělo EURO házenkářů do 16 let konat v červenci 2020 v Itálii, ale kvůli pandemické situaci hlavně v pořadatelské zemi se termín posunul na druhou polovinu září 2020. I tam se však situace začala zhoršovat a EHF rozhodla o přesunutí akce na léto 2021, s tím se ročník hráčů také posunul na kategorii hráčů do 17 let,“ popsal okolnosti opakované změny termínu člen Exekutivy ČSH Jiří Opava a ještě doplnil: „Otazníky pak visely ještě nad navazujícím mistrovství světa, ale díky tomu, že IHF kategorii i s ročníky také posunula na léto 2022, mohlo se EURO jen odsunout a nikoliv zrušit.“

Už na loňský ročník se čeští mladíci intenzivně připravovali. „Komunikace s kluby i trenéry byla výborná, vycházeli nám vstříc. Sešlo se nám asi třicet kluků, bylo tam obrovské nadšení a my jsme věřili, že bychom mohli být černý kůň šampionátu. Teď se díky odsunutí šampionát účastní hned 18 týmů, systém tříčlenných skupin je docela náročný, nevypočitatelný,“ ví Opava.

Český tým do šampionátu nastoupí v termínu od 8. do 11. července 2021 ve skupině F. Sem byl nasazen jako 18. tým mezinárodního žebříčku právě proto, že se jedná o premiérovou účast českého výběru na šampionátu. „Los se uspořádal podle rankingu z předchozích akcí. Tedy nejlepší tým rankingu je první tým ve skupině A, druhý je nejlepší tým ve skupině B a tak dále. V naší skupině tak máme aktuálně šestý a sedmý tým v rankingu, my jako nováček jsme šli z 18. místa,“ vysvětlil systém Opava.

Proti Čechům ve skupině, z níž postupují dál dva nejlepší, nastoupí v mezinárodním žebříčku šesté Polsko a sedmá Ukrajina. „Vzhledem k tomu, co se teď ve světě děje, nemá nikdo přehled o tom, do jaké míry byly ostatní týmy v přípravě či nikoliv. Bude to tak trochu loterie. Na druhou stranu víme, že Poláci už mají plážovou ligu, takže tam je plážovka i systémově trochu někde jinde než u nás. A s Ukrajinci jsem se potkával již dříve, v seniorské kategorii byli před námi, tedy předpokládám, že i oni se už u mládeže plážové házené nějakou dobu věnují, tomu odpovídá i jejich sedmá příčka v rankingu,“ komentuje náročnou skupinu jeden z trenérů českého týmu Pavel Farář.

 

 

Tým ale rozhodně nepojede do Bulharska bez ambicí. „Pro nás to bude velká zkušenost, jak pro hráče, tak pro trenéry, ale těšíme se na to a doufáme, že se budeme schopní dobře připravit a udělat vše proto, abychom šampionát odehráli se vztyčenou hlavou,“ říká Farář. Ve tříčlenné skupině, navíc s vyrovnanými týmy, se může stát ledasco. „Ze zkušenosti z indooru můžu říct, že je takováto skupina bez jasného favorita často lepší, protože se může jakkoliv zamotat. Na turnaj rozhodně nepojedeme s tím, že nepostoupíme, ale vzhledem k tomu, co se v poslední době dělo a že jsme kluky skoro rok neviděli, bude to i pro nás složité. Ale věříme, že poskládáme tým dobře dohromady a rozhodně tam nebudeme na výletě,“ dodal Farář.

 

Co nejdřív do přípravy! Plážovka jako venkovní sport vyhlíží rozvolnění vládních opatření

Český tým se sešel naposledy loni v létě na turnaji v Bělé. Už teď ale vedení týmu směřuje očekávání k lepšímu počasí a uvolnění vládních omezení.

„Naše výhoda je v tom, že příprava probíhá venku. Budeme usilovat o výjimku pro přípravu tohoto týmu. Náš program a nominaci ale musíme sladit také s trenéry indoorových reprezentačních výběrů. Ty jsou prioritou, plážová házená nechce být konkurencí nebo brát hráčům příležitost při nominaci na indoorový šampionát,“ upozorňuje Opava.

 

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o mládežnický výběr, prožívají hráči opravdu dlouhou přestávku bez společných tréninků a zápasového vytížení. Proto chce tým do přípravy naskočit co nejdříve. „Máme přehled, jsme v kontaktu s řadou trenérů. Většina hráčů se udržovala individuální přípravou. Ale plážovka má jako venkovní sport výhodu, takže v případě jakéhokoliv rozvolnění budeme hned usilovat o to, abychom si hráče svolali a našli možnost prověřit si, jak na tom kluci jsou. Budeme vycházet z toho, jak jsme si družstvo připravovali loni. Navíc dooslovíme družstva, která nám na podzim nemohla uvolnit některé hráče kvůli přípravě a probíhající sezóně,“ doplnil plány Farář.

Tým se chce sejít na několika kratších přípravných akcích a tradičních turnajích. „S ostatními trenéry Jardou Duškem a a Martinem Hribem jsme se domluvili, že snad už během května, jakmile to půjde, bychom chtěli uspořádat nějaký jednodenní či dvoudenní kemp v Ládví, kde máme díky Hance Kaczkowské a týmu pražského beachového turnaje velmi dobré zázemí. Do konce června bychom chtěli stihnout dva až tři turnaje,“ vysvětlil trenér a potvrdil, že celý program, ale i nominace se budou ladit v koordinaci s trenérem dorosteneckého reprezentačního výběru indoorové házené: „Očekáváme, že EHF se bude snažit zrealizovat také indoorové turnaje mládežnických kategorií. Tým dorostenců by se měl účastnit Otevřeného ME ve Švédsku, kategorie se překrývají a my se společně budeme snažit najít konsenzus na tom, které hráče zařadíme do indooru a které do beachhandballového výběru tak, aby oba týmy měly co nejlepší podmínky.“

 

Dorostenecký výběr dívek jako základ budoucí reprezentace

V další sezóně by měl dorostenecký výběr chlapců doplnit také dívčí mládežnický tým. „Naší prioritou bude pro příští sezónu doplnit také dívčí výběr a s touto generací se dopracovat do seniorské kategorie. Nechceme teď posbírat výběr seniorských reprezentantů, ale chceme postupně rozvíjet tuto první generaci a s tou se dopracovat do seniorské kategorie systematicky,“ naznačil ještě závěrem plány na další období Opava.